Menü

Egy nap cigaretta nélkül

„Bármikor le tudom tenni!” Én csak nagyon ritkán gyújtok rá!”„Már átálltam az e-cigire!”

Nap mint nap halljuk ezeket a mondatokat dohányzó ismerőseinktől, akik bár tisztában vannak a dohányzás egészségkárosító hatásaival, mégsem tudják letenni a cigarettát. Most itt az alkalom, hogy megpróbálják!

Nemzetközi kezdeményezésre minden év novemberének harmadik csütörtöke a „Ne gyújts rá!” világnap, amelynek célja, hogy rávegye a dohányzókat – legyen az hagyományos cigaretta, e-cigaretta vagy a napjainkban oly divatos hevített dohánytermék-használó –, hogy egy teljes napig ne gyújtsanak rá!

A ma már nemzetközi füstmentes nap ötlete 1971-ben született meg, amikor az amerikai Massachusetts kormányzója arra kérte államának lakóit, hogy egyetlen napig ne gyújtsanak rá, és az így megtakarított összeget fordítsák a helyi középiskola támogatására. A kezdeményezés nagy sikert aratott, öt évvel később már az Amerikai Rákellenes Liga hirdetett füstmentes napot, amelyhez egymillió ember csatlakozott.

Mi a helyzet Magyarországon?

Hazánkban idén év elejére készült el az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet országos, dohányzási szokásokat vizsgáló reprezentatív felmérése1, amely szerint tavaly a felnőtt magyar lakosság közel 30%-a volt aktív dohányzó (beleértve az e-cigaretta-használatot is).

„Míg 2003-ban 34% volt a dohányzók aránya, addig napjainkban a lakosság 27,3%-a napi rendszerességgel, 2,3%-a pedig alkalmanként dohányzik vagy használ dohányzással kapcsolatos elektronikus eszközt, ami még mindig magas arány. Ez utóbbiakat azért is nagyon fontos kiemelni, mert számos alternatív eszközt használó nincs tisztában azzal, hogy a nikotin akkor is káros és ugyanúgy függőséget okoz, ha nem a dohányfüsttel kerül az emberi szervezetbe” mondta el dr. Cselkó Zsuzsa, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet osztályvezetője.

A dohányzók nemcsak saját egészségüket károsítják, hanem sok esetben családtagjaik egészségét is: a felmérés szerint a dohányzók 72%-a kisebb-nagyobb rendszerességgel dohányzik otthonában, sokan zárt térben, 29%-uk pedig az autójában is. A dohányzó a cigaretta füstjének csupán 15%-át szívja be2, a többi a levegőbe kerül és mások is belélegzik, akik így passzív dohányzóvá válnak.

Szerencsére sokan próbálkoznak a leszokással is, a megkérdezett dohányzók 26%-ának, azaz több mint egynegyedének volt már ilyen kísérlete. Egy részük önerőből szokott le, de közel egyötödük szakember segítségét is igényelte. Nemzetközi tanulmányok szerint, szakmai segítségével akár megháromszorozódik a leszokás esélye. A leszokási próbálkozás azonban csak az első lépés, az igazi kihívás a tartós nikotinmentesség fenntartása. Nagy segítség leszokási próbálkozáskor a várható egészségnyereségre gondolni, hiszen tudjuk, hogy a dohányzás jelentős szerepet játszhat olyan súlyos megbetegedések kialakulásában, mint a tüdőrák, a szívbetegségek, az agyérelzáródás, illetve az agyvérzés. De elég csak a mindennapokra gondolni, mit veszítenek a dohányzók: fizikai teljesítőképességet, az ízek és illatok maximális élvezetét, a szép bőrt és kellemes leheletet - csak néhányat felsorolva a sok közül.

A „Ne gyújts rá!” világnap ezért jó alkalom arra, hogy a dohányzók ezen a napon kipróbálják, milyen az élet cigaretta nélkül, és végiggondolhatják, hogy érzik magukat egy napi nem dohányzás után, tudják-e folytatni cigaretta nélkül, vagy, hogy kérnének-e támogatást vagy segítő gyógyszert a leszokáshoz.

Ha pedig sikeres és valóban füstmentes lesz november 19-e, jöhet a következő lépés.

Jó hír, hogy ezt a hosszú, és sok esetben nem könnyű utat nem kell egyedül megtenni. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Dohányzás Leszokást Támogató Központ 06 80 44 20 44-as száma napi 24 órában hívható, ahol nemcsak tanácsot, de sok esetben lelki támogatást, megerősítést is kaphatnak a dohányzók a teljes leszokáshoz.

„Sokan talán nem is gondolják, de a függőség két részből áll: egyrészt a nikotin okozta fizikai függőségből, másrészt a lelki függőségből, amely a társas együttléthez és a napi rutinhoz kapcsolódó helyzetekből alakul ki. A Dohányzás Leszokást Támogató Központunkban mindkettőben segítséget nyújtunk” - tette hozzá dr. Cselkó Zsuzsa.

További információért kattints a www.leszokastamogatas.hu weboldalra.

Az Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központ sajtóközleménye

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Manifesztáció, azaz bármi megtörténhet, ha hiszel benne

Volt már olyan, hogy nagyon-nagyon akartál valamit és végül megtörtént? Van egy érdekes módszer, amivel ezt gyakorolhatjuk, nézzük, mi is ez.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.