Aloe vera, a csodaszer
- Dátum: 2020.12.06., 13:14
- Liszli Kornélia
- bőrproblémák enyhítése, csodanövény, enzimek, gyógyászat, jótékony hatás, vitaminok
Az aloe vera növénynek 320 változata van, de csak az orvosi aloe (vagy barbadoszi aloe) alkalmas gyógyítási célokra. Az aloe verát „égő növénynek” is szokták nevezni, mert extrém forró időjárási viszontagságok mellett is hónapokig bírja nedvesség nélkül.
Története az ókorra vezethető vissza. Jótékony hatása már ekkor ismert volt, használták a gyógyászatban, az ókori görög, kínai, indiai és római orvoslás egyik alapja volt. Pozitív tulajdonságai miatt olyan elnevezésekkel illették, mint mennyei vessző, csodanövény, az élet növénye, konzervált orvosság (ez igaz is, az aloe vera leveléből kinyert gumitej hűtőben napokig eláll).
Az aloe vera lándzsa alakú leveleinek kivonatát használják sebgyógyításra és bőrproblémák enyhítésére. Alkalmazzák tüdőrák, afta, 2-es típusú cukorbetegség, száraz bőr, HIV-fertőzés, bőrégés és fekélyek kezelése esetén is.
A levelekben körülbelül 220 hatóanyagot találtak: vitaminokat, enzimeket, ásványi anyagokat, és poliszacharidokat. (A poliszacharidok többek között acemannánt is tartalmaznak, amelyek segítik az immunrendszer erősítését. Ez az anyag az emberi szervezet által is termelődik, a pubertáskor kezdetéig.)
Ha mi is ki szeretnénk próbálni gyógyító hatását…
Vágjunk le egy levelet, várjunk, amíg a sárga folyadék teljesen kifolyik. Ez a folyadék nagyrészt aloint tartalmaz. (Az aloin erősen hashajtó és enyhén mérgező anyag!) Miután a sárga lé teljesen kiszivárgott, vágjunk le egy megfelelő méretű darabot a levélről. A maradék levelet tegyük el nejlonzacskóba, utána a hűtőszekrénybe. Pár napig tudjuk így a levágott leveleket tárolni.
Szeleteljük fel a levéldarabot. A benne lévő gélt kenhetjük is bőrünkre. Hűsítő, enyhítő érzést nyújt. Tízszer gyorsabban felszívódik, mint a víz, és jótékony hatása állítólag rögtön látható. „Megsebzett” növényünket sem kell féltenünk, a vágás helyén az aloe vera levele gyorsan beszárad. Jól hangzik, nem?
Aloe verát vásárolhatunk kertészetekben és barkácsáruházakban egyaránt. Vásárláskor figyeljünk arra, hogy legalább 30 cm magas növényt válasszunk, valamint levelei legyenek egészségesek és sűrűn álljanak.
Hol tartsuk?
Az aloe vera legjobban a világos, de a tűző naptól védett helyet kedveli. Téli (nyugalmi) időszakában viszont alacsonyabb (minimum 5°C) hőmérsékletet kell biztosítanunk számára. Ideális lehet egy világos előtér vagy folyosó, ahol nincs radiátor. Ha jól érzi magát, akár egy méter magasra és hasonló szélesre is megnőhet. Nyáron a szabadba is kitehetjük, csak az esősebb időszakban figyeljünk rá, hogy pangó víz ne maradjon tálkájában.
Nem igényel nagy odafigyelést az aloe vera gondozása, így azoknak is ajánlom, akik nem nagy növénytartók. Bőrgyógyító hatását pedig mindenképp próbáld ki! Kellemes szépülést!
Liszli Kornélia
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!