Tanácsok kisbabánk szoptatásához
- Dátum: 2020.12.06., 14:06
- Martinka Dia
- allergia, anyatej, anyuka, baba, bőrkontaktus, édesanya, fáradtság, folyadék, folyadékfogyasztás, gyermek, kiegyensúlyozott, kiütés, lelki kapocs., leves, liter, masszázs, melegítőpárna, mennyiség, minőség, nyugalom, ölelés, praktika, ringatás, stressz, szoptat, szoptatás, szoptatós tea, tej, torna, várandósság, védőnő
Azt hiszem abban minden édesanya egyetért, hogy a legfontosabb egy egészségesen fejlődő, nyugodt, kiegyensúlyozott baba, aki a megfelelő mennyiségű és minőségű anyatejet kapja. Természetesen mindannyian erre törekszünk. Nyilván tápszeres babák is felnőnek, nekem volt ilyen is, olyan is, nem mindig sikerül az anyatejjel való táplálás, de a legnagyobb áldás mégiscsak, ha sikerül szoptatni gyermekünket.
Mindenképpen ajánlatos, hogy már a várandósság alatt szerezzünk be szoptatással kapcsolatos könyveket, kiadványokat, esetleg látogassunk el szoptatós baba-mama csoportokba, weboldalakra is, s kérdezzük meg erről védőnőnket. Nagy segítséget jelenthetnek egy tapasztaltabb barátnő, vagy édesanyánk tanácsai is.
Hogy a szoptatás még örömtelibb és hatékonyabb legyen, azért az ember lánya sok mindent megtesz, többféle szoptatós tea, házi praktika és természetesen a védőnő is segít ebben, azonban néhány tippel érdemes megismerkednünk.
Elsősorban fontos, hogy az anyuka rengeteget igyon, sok folyadék szükséges, víz, tej, szoptatós teák, levesek formájában.
egy szoptatós anyukának 3-4 litert meg kell innia naponta, egy literrel többet, mint amennyit általában szokott.
Nagyon fontos, - bár én három gyerek mellett erre csak mosolyogni tudok – hogy eleget pihenjen az anyuka. A nyugalom csökkenti a stresszt, fáradtságot és így csak még több tej termelődik.
Ha a kisbabánk kiütéses, vagy hasmenése van, esetleg hasfájós, akkor ügyeljünk jobban a puffasztó ételek kerülésére. Hasfájás ellen jó praktika a meleg meggymagpárna a pici pocakjára, vagy a babamasszázs, esetleg a tornáztatás.
Ha nem segít, akkor a tej kiiktatásával kell megfigyelnünk, változik-e a helyzet.
Gyakran a babák nem éhesek, csak a bőrkontaktus, az anya közelsége hiányzik nekik, ilyenkor ölelgessük sokszor és ringassuk gyakran a gyermekünket.
A szoptatásnál fontos a helyes technika is, elég nehéz jól mellre tenni a babát, figyeljünk arra, hogy a szoptatás nyugalomban történjen, legjobb egy erre külön kialakított sarok egy kényelmes fotellel.
Nálam van egy babasarok, ahol mindössze egy relaxfotel, egy babamérleg, egy kis hangulatvilágítás és egy textilpelus van, nyugodt kis zug, a legjobb a szoptatásra.
Semmiképp ne legyen stressz az etetés és próbáljunk meg a lehető legkevesebbet stresszelni, idegeskedni szoptatós anyukaként, hiszen a babának a legfontosabb azt anyatej, mely a baba fejlődéséhez és növekedéséhez szükséges minden tápanyagot tartalmaz, hőmérséklete mindig megfelelő, olcsó, jó hatással van az anya szülés utáni regenerálódására és persze mindig "kéznél van". A szoptatásnak a táplálás az elsődleges funkciója, azonban messze többet jelent a csecsemő etetésénél, hiszen fontos lelki kapocs az anya és gyermeke között.
Martinka Dia
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?
Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva
Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!
Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?
Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.