Mesés karácsony avagy mit meséljünk ünnepkor és mit ne
- Dátum: 2020.12.16., 02:42
- Martinka Dia
- békés, boldogság, csillogó, divat, elszomorító, film, generációk, Grimm, gyermekek, híres, ismert, karácsony, karácsonyvárás, készülődés, klasszikus, meghitt, mese, mesélés, modern, örömteli., összetartozás, remény, sürgés-forgás, szeretet, szórakozás, televízió, történet, ünnep
Egy készülődéssel teli, karácsonyt váró, sürgős-forgós nap után olyan békés a családi környezetben mesét olvasni a gyermekünknek. Vannak olyan klasszikus karácsonyi történetek, amelyeken mi magunk is felnőttünk, mert generációk óta nem mennek ki a divatból. A klasszikus mesék a szeretetről, megbocsátásról szólnak.
Vannak azonban olyan mesék, amelyeket más vélemények szerint viszont inkább ne olvassunk a gyerekeknek a szeretet ünnepén, vagyis ne akkor olvassunk.
Hans Christian „A kis gyufaárus lány” című meséjét például mindannyian ismerjük, sok egyéb híres története mellett, mint pl. Az ólomkatona, A rút kiskacsa, A király új ruhája, A kis hableány, A fenyőfa, A hókirálynő stb.
A kis gyufaárus lány története elszomorít, pedig a televízióban a különböző csatornákon gyakran szerepel a karácsonyi időszakban. Ez a mese sokak álláspontja szerint nem karácsony meghittségéhez való. Miért? Mert ez a mese szomorúan közvetíti, hogy vannak olyan gyerekek, akik senkinek sem kellenek, nincs mit enniük, miközben mások süteményektől roskadozó asztalok mellett ünnepelnek. A szegényekkel a fagyhalál végez, nem találnak boldogságot.
A fenyőfa című mese még az előzőnél is szomorúbb, sőt már-már depressziósabb: a kis fenyőfa, aki csillogó, fényes jövőről álmodik, úgy leli halálát, hogy kivágják karácsonyfának, s kiszáradva, tüzelőként végzi.
Karácsonykor a reményt, a boldogságot, a szeretetet, az összetartozást ünnepeljük így egyes vélemények szerint ezek a mesék nem valók a televíziókba karácsony ünnepén.
A fentiekkel lehet egyetérteni, esetleg megkérdőjelezni, én azt gondolom minden mesét ismertessünk meg a gyermekeinkkel, esetleg karácsonykor válogassuk a meghittebb, örömtelibb történeteket, máskor pedig a szintén klasszikus, örökzöld, ám nem feltétlen vidám, esetleg szívfacsaró, ámde híres meséket.
Jacob és Wilhelm Grimm „A suszter manói” című meséje azonban a Grimm-testvérek visszafogottabb meséi közé tartozik. A történet szerint a suszter és neje szorgalmas emberek, sokat dolgoznak, mégis majdnem tönkre mennek. Egy este a suszter a kikészített kiszabott bőr helyén egy kész cipőt talál. A dolog naponta megismétlődik, a suszter pedig meggazdagszik, azonban karácsonykor úgy döntenek, meglesik, mi történik éjszaka: s ekkor látják, a bőrökből manók varrnak cipőket. A meztelen kis manóknak a suszter felesége ruhácskákat készít, és ugyan ezután nem jönnek többé a manók, de a suszternak élete végéig jól ment a sora mindig volt munkája, és minden sikerült neki, amihez csak hozzákezdett.
Nagyon sok modern karácsonyi film is kedvelt ünnepek idején, azonban azt gondolom a klasszikus, „elmesélős” mesék a legfantasztikusabbak és nekünk felnőtteknek is jó újra meghallgatni, elmesélni őket. Jó szórakozást és meghitt, közös családi pillanatokat kívánok karácsonykor is és más napokon!
Martinka Dia
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.