Mesés karácsony avagy mit meséljünk ünnepkor és mit ne
- Dátum: 2020.12.16., 02:42
- Martinka Dia
- békés, boldogság, csillogó, divat, elszomorító, film, generációk, Grimm, gyermekek, híres, ismert, karácsony, karácsonyvárás, készülődés, klasszikus, meghitt, mese, mesélés, modern, örömteli., összetartozás, remény, sürgés-forgás, szeretet, szórakozás, televízió, történet, ünnep
Egy készülődéssel teli, karácsonyt váró, sürgős-forgós nap után olyan békés a családi környezetben mesét olvasni a gyermekünknek. Vannak olyan klasszikus karácsonyi történetek, amelyeken mi magunk is felnőttünk, mert generációk óta nem mennek ki a divatból. A klasszikus mesék a szeretetről, megbocsátásról szólnak.
Vannak azonban olyan mesék, amelyeket más vélemények szerint viszont inkább ne olvassunk a gyerekeknek a szeretet ünnepén, vagyis ne akkor olvassunk.
Hans Christian „A kis gyufaárus lány” című meséjét például mindannyian ismerjük, sok egyéb híres története mellett, mint pl. Az ólomkatona, A rút kiskacsa, A király új ruhája, A kis hableány, A fenyőfa, A hókirálynő stb.
A kis gyufaárus lány története elszomorít, pedig a televízióban a különböző csatornákon gyakran szerepel a karácsonyi időszakban. Ez a mese sokak álláspontja szerint nem karácsony meghittségéhez való. Miért? Mert ez a mese szomorúan közvetíti, hogy vannak olyan gyerekek, akik senkinek sem kellenek, nincs mit enniük, miközben mások süteményektől roskadozó asztalok mellett ünnepelnek. A szegényekkel a fagyhalál végez, nem találnak boldogságot.
A fenyőfa című mese még az előzőnél is szomorúbb, sőt már-már depressziósabb: a kis fenyőfa, aki csillogó, fényes jövőről álmodik, úgy leli halálát, hogy kivágják karácsonyfának, s kiszáradva, tüzelőként végzi.
Karácsonykor a reményt, a boldogságot, a szeretetet, az összetartozást ünnepeljük így egyes vélemények szerint ezek a mesék nem valók a televíziókba karácsony ünnepén.
A fentiekkel lehet egyetérteni, esetleg megkérdőjelezni, én azt gondolom minden mesét ismertessünk meg a gyermekeinkkel, esetleg karácsonykor válogassuk a meghittebb, örömtelibb történeteket, máskor pedig a szintén klasszikus, örökzöld, ám nem feltétlen vidám, esetleg szívfacsaró, ámde híres meséket.
Jacob és Wilhelm Grimm „A suszter manói” című meséje azonban a Grimm-testvérek visszafogottabb meséi közé tartozik. A történet szerint a suszter és neje szorgalmas emberek, sokat dolgoznak, mégis majdnem tönkre mennek. Egy este a suszter a kikészített kiszabott bőr helyén egy kész cipőt talál. A dolog naponta megismétlődik, a suszter pedig meggazdagszik, azonban karácsonykor úgy döntenek, meglesik, mi történik éjszaka: s ekkor látják, a bőrökből manók varrnak cipőket. A meztelen kis manóknak a suszter felesége ruhácskákat készít, és ugyan ezután nem jönnek többé a manók, de a suszternak élete végéig jól ment a sora mindig volt munkája, és minden sikerült neki, amihez csak hozzákezdett.
Nagyon sok modern karácsonyi film is kedvelt ünnepek idején, azonban azt gondolom a klasszikus, „elmesélős” mesék a legfantasztikusabbak és nekünk felnőtteknek is jó újra meghallgatni, elmesélni őket. Jó szórakozást és meghitt, közös családi pillanatokat kívánok karácsonykor is és más napokon!
Martinka Dia
A karácsonyi vásárok története
A karácsonyi vásárok ragyogó fényeikkel, édes illataikkal és örömteli atmoszférájukkal sokakban keltenek nosztalgiát egy idilli múlt, „kollektív ünnepi harmónia” iránt. Azonban ez a múlt részben a képzelet szüleménye, a hagyomány pedig sokkal újabb keletű, mint gondolnánk.
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?
Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Ehető vadnövények nyomában
Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.