Menü

Mit tehetünk a karácsonyi stressz ellen?

A karácsony napjainkban nem csak a szeretet ünnepét jelenti, hanem óriási stresszt és kapkodást is. Sokak szerint ma már az ünnep körül több a stressz, mint amit kapni lehet tőle. Ajándékvásárlás, karácsonyfa- és díszbeszerzés, „kinek nem vettem még ajándékot” érzés, és még sorolhatnánk, az biztos, hogy ma már az ünnep előtti stressz és feszültség “népbetegséggé” vált.

A legtöbb feszültséget ilyenkor az ünnepek előtt, egyértelműen a karácsonyi rohanás okozza. Ezen felül természetesen ott van a sütés-főzés, maguknak az ajándékoknak a kérdése, fabeszerzés és annak felállítása, amelyről egy külön cikket lehetne írni, valamint mindenki ilyenkor akar elmenni vásárolni, így a bevásárlóközpontok zsúfolásig meg vannak telve emberrel, ami csak még stresszesebbé teszi az alapból feszült embereket.

Ma már ez több tényezőtől is függ, de rengeteg helyen az év vége felé már nincs szabadsága az embereknek valamint ilyenkor sok munkahelyen óriási roham kezdődik, ami stresszesebbé teszi az embereket, így még nehezebb az ünnepi összejövetelt jól megoldani.

Hogyan csökkenthetjük az ünnep körüli stresszt?

Kezdjünk el időben bevásárolni, így elkerülhetjük a zsúfolt bevásárlóközpontokat

Óvakodjunk a túlköltekezéstől, és olyan árban adjunk ajándékokat a szeretteinknek, amelyek reálisak

Próbáljunk meg az ünnep körüli pozitívumokra gondolni

Az ünnep alatt próbáljunk meg magunkra is időt szakítani!

A karácsony alapvetően azért van, hogy a szeretteinkkel legyünk és nem azért, hogy túl komolyan egyfajta kötelességként fogjuk fel az ünnepet.

Meghittség vagy megterhelő kötelesség?

A karácsony elsősorban a meghittségről, az együttlétről és a szeretetről szól, azonban az emberek nagy része mára már feladatként, sőt teherként éli meg az ünnepet. Sokszor nagy nyomás nehezedik ránk ilyenkor, hiszen a sikertelenségétől való félelem frusztrációt és stresszt okozhat.

Ilyenkor is az a fontos, hogy megbeszéljük a szeretteinkkel az ünnep körüli teendőket ajándékokat, ételeket, mert így lehet csökkenteni a stresszt. Ha például valakinek már felnőtt gyereke van, nem feltétlenül a meglepetés a lényeg, hanem, hogy olyan tárgyat vegyünk amelyet biztosan használni is fog. Valamint nem feltétlenül olyan rossz ajándék a “boríték” egy távoli rokonnak, mert annak is van értelme és haszna is, lehet, hogy nem személyes, de legalább egyszerű és biztos, hogy jó.

Fontos, hogy a karácsonyi légkört ne költekezéssel és fogyasztással próbáljuk meg megteremteni magunk köré, mert az úgy sem lesz tökéletes. Ráadásul a mai világban a boltok, vásárok, reklámok és hirdetések egyszerűen tolják az arcunkba, hogy minél drágább és jobb ajándékokat vegyünk, amelyek közül sok nem tart tovább néhány hónapnál. Valamint annyiszor látjuk és tapasztaljuk meg a karácsonyi légkör valamilyen formáját, hogy mire eljön maga az ünnep a családdal, addigra elveszik a tényleges légköre és szerepe az ünnepnek.

A legfontosabb, hogy az ünnepek alatt a szeretteinkkel legyünk és élvezzük az otthon melegét, valamint próbáljunk kiegyensúlyozottak maradni. Így egy héttel az ünnepek előtt kellemes készülődést, örömteli és boldog karácsonyt kívánok mindenkinek!

Szabó Máté

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!