Mit tehetünk a karácsonyi stressz ellen?
- Dátum: 2020.12.16., 23:06
- Szabó Máté
- ajándék, család, dísz, karácsonyony, stressz, ünnep
A karácsony napjainkban nem csak a szeretet ünnepét jelenti, hanem óriási stresszt és kapkodást is. Sokak szerint ma már az ünnep körül több a stressz, mint amit kapni lehet tőle. Ajándékvásárlás, karácsonyfa- és díszbeszerzés, „kinek nem vettem még ajándékot” érzés, és még sorolhatnánk, az biztos, hogy ma már az ünnep előtti stressz és feszültség “népbetegséggé” vált.
A legtöbb feszültséget ilyenkor az ünnepek előtt, egyértelműen a karácsonyi rohanás okozza. Ezen felül természetesen ott van a sütés-főzés, maguknak az ajándékoknak a kérdése, fabeszerzés és annak felállítása, amelyről egy külön cikket lehetne írni, valamint mindenki ilyenkor akar elmenni vásárolni, így a bevásárlóközpontok zsúfolásig meg vannak telve emberrel, ami csak még stresszesebbé teszi az alapból feszült embereket.
Ma már ez több tényezőtől is függ, de rengeteg helyen az év vége felé már nincs szabadsága az embereknek valamint ilyenkor sok munkahelyen óriási roham kezdődik, ami stresszesebbé teszi az embereket, így még nehezebb az ünnepi összejövetelt jól megoldani.
Hogyan csökkenthetjük az ünnep körüli stresszt?
Kezdjünk el időben bevásárolni, így elkerülhetjük a zsúfolt bevásárlóközpontokat
Óvakodjunk a túlköltekezéstől, és olyan árban adjunk ajándékokat a szeretteinknek, amelyek reálisak
Próbáljunk meg az ünnep körüli pozitívumokra gondolni
Az ünnep alatt próbáljunk meg magunkra is időt szakítani!
A karácsony alapvetően azért van, hogy a szeretteinkkel legyünk és nem azért, hogy túl komolyan egyfajta kötelességként fogjuk fel az ünnepet.
Meghittség vagy megterhelő kötelesség?
A karácsony elsősorban a meghittségről, az együttlétről és a szeretetről szól, azonban az emberek nagy része mára már feladatként, sőt teherként éli meg az ünnepet. Sokszor nagy nyomás nehezedik ránk ilyenkor, hiszen a sikertelenségétől való félelem frusztrációt és stresszt okozhat.
Ilyenkor is az a fontos, hogy megbeszéljük a szeretteinkkel az ünnep körüli teendőket ajándékokat, ételeket, mert így lehet csökkenteni a stresszt. Ha például valakinek már felnőtt gyereke van, nem feltétlenül a meglepetés a lényeg, hanem, hogy olyan tárgyat vegyünk amelyet biztosan használni is fog. Valamint nem feltétlenül olyan rossz ajándék a “boríték” egy távoli rokonnak, mert annak is van értelme és haszna is, lehet, hogy nem személyes, de legalább egyszerű és biztos, hogy jó.
Fontos, hogy a karácsonyi légkört ne költekezéssel és fogyasztással próbáljuk meg megteremteni magunk köré, mert az úgy sem lesz tökéletes. Ráadásul a mai világban a boltok, vásárok, reklámok és hirdetések egyszerűen tolják az arcunkba, hogy minél drágább és jobb ajándékokat vegyünk, amelyek közül sok nem tart tovább néhány hónapnál. Valamint annyiszor látjuk és tapasztaljuk meg a karácsonyi légkör valamilyen formáját, hogy mire eljön maga az ünnep a családdal, addigra elveszik a tényleges légköre és szerepe az ünnepnek.
A legfontosabb, hogy az ünnepek alatt a szeretteinkkel legyünk és élvezzük az otthon melegét, valamint próbáljunk kiegyensúlyozottak maradni. Így egy héttel az ünnepek előtt kellemes készülődést, örömteli és boldog karácsonyt kívánok mindenkinek!
Szabó Máté
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!