Egészséges téli ételek
- Dátum: 2021.01.10., 22:20
- Udvari Fanni
- csirkemell, édesburgonya, édesség, egészség, ételek, étkezés, főzés, sütés
A téli megfázásos időszakban nélkülözhetetlen az egészséges, könnyű és tápláló étrend.
Diós-fahéjas édesburgonya
Gyors, könnyű és tápláló ebéd, amiben keveredik az édesburgonya édessége és a fahéj pikánssága. A dió pedig mindezeket megkoronázza, egyszerűen mennyei párosítás.
Hozzávalók:
4-5 db nagyobb édesburgonya
1 nagy marék dióbél
2 ek vaj
2 ek kókuszolaj
3 ek méz
1 tk fahéj
egy csipet szerecsendió
egy csipet cayenne bors
egy csipet só
2 db alma
Elkészítés:
Melegítsd elő a sütőt 180 fokra. Hámozd meg az édesburgonyát és az almákat, a diót zúzd finomabb darabokra.
A diót pirítsd meg egy serpenyőben, majd add hozzá a vajat, a kókuszolajat, a fűszereket és a mézet is. Ha szeretnéd egy kicsit pikánssá tenni akkor 4-6 cent konyakot vagy viszkit is adhatsz hozzá. Párold össze ezt a mártást kb. 5 percig.
A felkockázott almát és édesburgonyát öntsd kókuszolajjal kikent hőálló edénybe és forgasd rá a diós keveréket.
Tedd a sütőbe és süsd kb. 30 percig, amíg a krumpli meg nem sül, az almák meg nem puhulnak.
Egzotikus céklasaláta
A cékla régóta ismert vitaminbomba, telis-tele van antioxidánsokkal és kifejezetten ajánlott a fogyasztása a téli időszakban, mivel erősíti az immunrendszert. Turmixban is isteni finom, de ez a céklasaláta recept maga a tökély.
Hozzávalók:
5 db cékla
3 mogyoróhagyma
1 ek kókuszolaj
1 ek extra szűz olívaolaj
1 kisebb marék hámozott pisztácia
2 ek frissen facsart narancslé
1 ek vörösborecet
1 csipetnyi őrölt kömény
1 csipetnyi őrölt koriander
1 csipetnyi őrölt fahéj
1 gerezd fokhagyma
só+ bors
Elkészítés:
Hámozd meg a céklákat és vágd félbe. Melegítsd elő a sütőt 160 fokra és süsd fólia alatt egy kevés kókuszolajon kb. 45-60 percig, amíg megpuhul. Az utolsó 7-10 percre add hozzá a megtisztított pisztáciát is és pörköld együtt. Ha megpuhult a cékla, vágd kb 1×1 cm-es kockákra és hagyd kihűlni.
Közben a narancslevet habverővel keverd össze a a vörösborecettel, az őrölt köménnyel, az őrölt korianderrel, a fahéjjal és a fokhagymanyomón átnyomott fokhagymával. Sózd, borsozd, add hozzá az olívaolajat és alaposan keverd össze.
A kihűlt a cékla és a pisztácia, helyezd egy nagy tálba, önts rá a narancsos keveréket és alaposan forgasd össze. Végül vágd apró darabokra a mogyoróhagymát és azzal díszítsd a salátát.
Tárkonyos csirkeleves gerslivel
A hétvégi fogásokat is változatosabbá teheted, ha a klasszikus húslevest egy tartalmasabb levesre cseréled. Ebbe a változatba darálthús, zöldségek és gersli is kerül.
Hozzávalók:
1/4 kg darált csirkehús
3 szál répa
3 db burgonya
1 kisebb hagyma
3 marék gersli
só, bors, tárkony
Elkészítés:
A hagymát vágd apróra és egy kevés olívaolajon tedd fel, hagyd egy kicsit párolódni, majd add hozzá a csirkehúst és együtt pirítsd tovább. Ha a csirkehús kifehéredett, add hozzá a gerslit és öntsd fel kb. 2 l vízzel. Közben a zöldségeket pucold meg, a répát vágd karikákra, a burgonyát kockákra és kb 10-15 perc után add a leveshez. Ízesítsd sóval, borssal. Együtt főzd tovább, amíg a gersli és a zöldségek is megpuhulnak, az utolsó néhány percben add hozzá ízlés szerint a tárkonyt is. Főzd még néhány percig és ha szükséges, ízesítsd még sóval, borssal.
Teljes kiőrlésű lekváros táska
Az egészséges receptek közül sem maradhat ki a desszert. Nem volt kérdés, hogy a top 10-es listába a teljes kiőrlésű lekváros táska kerül, ami legalább kétszer olyan finom, mint amilyen egyszerű elkészíteni.
Hozzávalók:
1 adag teljes kiőrlésű leveles tészta
házi lekvár
Elkészítés:
Nyújtsd ki a tejmentes, teljes kiőrlésű leveles tészta recept alapján elkészített tésztádat. Vágj belőle kb. fél cm vastag, 10×10 cm méretű négyzeteket és a közepére tegyél egy teáskanálnyi házi lekvárt. Hajtsd belőle háromszöget és nyomkod le a széleit.
A lekváros táskák tetejét kend meg felvert tojással és 190 fokos sütőben süsd pirosra.
A lekváros táskákat előre el is lehet készíteni, és sütés előtt le lehet fagyasztani, így reggel csak kiveszed a fagyasztóból és amíg készülődsz ki is lehet sütni a finom, friss, ropogós lekváros táskát.
Szerző: Udvari Fanni
Most akkor mennyi az annyi?
Számtalan cikk és tanulmány látott már napvilágot a koffeinfogyasztással kapcsolatban. Utánanéztünk, mennyi a biztonságosan elfogyasztható napi koffeinmennyiség.
Meta cím: Most akkor mennyi az annyi?
A kávé és koffein hatása a szervezetre: napi hány csésze a határ?
A kávé világszerte az egyik legnépszerűbb ital, de hatásait tekintve megoszlanak a vélemények. Vajon tényleg jótékony, vagy több kárt okoz, mint hasznot? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a kávé pozitív és negatív hatásait, valamint azt, hogy mennyi kávé fogyasztása ajánlott a mindennapokban.
Miért egészséges több halat fogyasztani?
Európa legtöbb országában átlagosan 20 kg halat fogyasztanak az emberek évente – ez az arány nálunk alig 4 kg, ami eléggé szomorú, hiszen a halfogyasztás rengeteg pozitív élettani hatással bír. Hazánkban az emberek átlagosan havonta egy alkalommal fogyasztanak halat.
Koffein hatása nyáron a szervezetünkre
A felnőtt népesség nagy része fogyaszt valamilyen formában koffeint. Ennek a legkedveltebb módja a kávézás, azonban ezt is túlzásba lehet vinni. Ennek a negatív hatásairól és megelőzéséről olvashatunk ebben a cikkben!
Mindent a Koshu szőlőről
Szőlőművelés szempontjából Japán nem a legmegfelelőbb hely, hiszen a nyár túlságosan forró és csapadékos, a talaj minősége pedig gyatra, így eddig a bor nem igazán volt az ottani kulinária része. Mégis, nagyjából 100 km-re Tokiótól, a Yamanashi Prefektúrában lévő Kofu medencében a gyümölcstermelés mellett mostanában valami újdonság is van születőben, ugyanis itt vetették meg lábukat a szigetország első borászatai kb. 150 évvel ezelőtt.