Menü

Különleges hobbik 3. - Geocashing

Olyan hobbit keresel, ami nem drága? Ami összefügg az utazással? Szeretsz másoknak örömet okozni? Akkor a Geocashinget biztosan neked találták ki! Ez a hobbi garantáltan élményalapú, hosszantartó varázsával évekig űzhető elfoglaltság.

A geocashing a letterboxing utódja, tehát mint olyan, már 150 éve létezik. Viszont, ha kifejezetten a mai geocashingről beszélünk, akkor ez a kincskereső játék 21 éves. Az első geoládát David Ulmer helyezte Amerikában. Magyarországon egy évvel később 2001-ben került elhelyezésre az első geoláda, de ma már pontosan 4724 darab láda található. Ezek száma folyton növekedik, hiszen van lehetőség a szabályok betartásával saját ládát készíteni.

A geocashing lényege, hogy szerte a világban egy kis dobozt elrejtenek egy földrajzi vagy kulturális területen. A kis dobozkákban apró ajándékokat, tárgyakat, üzeneteket és egy jelszót rejtenek el. A dobozokat földrajzi koordináták alapján lehet megtalálni, amiket a játék honlapján lehet megtalálni. (Ha érdekel, kattints ide: https://www.geocaching.hu/) Mire jó a jelszó? A jelszót rögzíteni kell a honlapon, ugyanis ez a bizonyíték arra, hogy a cashinger megtalálta a keresett kincset, a geoládát. Így tehát a geocashing egyesíti a modern technikát a turizmussal, kirándulással és a természetjárással.

A geocashing mottója egy kérés: „Ne vigyél el semmit, csak a fotóidat; ne hagyj ott semmit, csak a lábnyomodat; ne ölj meg semmit csak az idődet!” Ez a pár sor utal a környezet és természet óvására és az élményekre. Természetesen, ha valaki olyan geoládát talál, amiben apró ajándékok vannak, abból lehet elvinni, de csakis akkor, ha az illető hozott magával másik ajándékot, amit a helyére tesz!

De többféle geoláda is létezik. A hagyományos ládában található egy füzet, apró ajándékok és írószerek. A füzetbe fel kell jegyezni a megtaláló nevét, a megtalálás idejét és körülményét. A jelszó feljegyzése után pedig vissza kell rejteni a dobozt az eredeti helyére. Létezik mozgó láda is, melynek koordinátái a megtalálások során változnak. Ilyenkor az új jelszó kerül a mozgó ládához. A technikának köszönhetően készítenek virtuális geoládákat is. Általában akkor, amikor a ládát nem lehet az adott helyen rongálás nélkül lehelyezni. A terepen a jelszó leolvasásával igazolódik a sikeres megtalálás.

Magyarországon igen komoly közösség formálódott a geoláda keresőiből. A honlapjukon mindig naprakész információ található az aktualitásokról. Olyannyira összetartóak, hogy még versenyeket is szerveznek, megosztják a ládák megtalálásakkor tapasztalt élményeket és fotókat. Ezekből az élményekből az évek során igazi útikönyv készül.

A játék egyszerűnek tűnik, de ha valaki úgy dönt, hogy belekezd, regisztrálnia kell a magyar honlapon. Lehetőség van nemzetközi szinten is keresni, de ezeket a jelszavakat is rögzíteni kell. A szabályok betartásával egy fantasztikus élményben lehet része a keresőknek.

Nagypál Anna

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.