Különleges hobbik 3. - Geocashing
- Dátum: 2021.01.13., 00:38
- Nagypál Bíborka Anna
- elfoglaltság, élmény, geocashing, hobbi, kikapcsolódás, kincs, kincskeresés, kirándulás, költséghatékonyság, láda, természetjárás
Olyan hobbit keresel, ami nem drága? Ami összefügg az utazással? Szeretsz másoknak örömet okozni? Akkor a Geocashinget biztosan neked találták ki! Ez a hobbi garantáltan élményalapú, hosszantartó varázsával évekig űzhető elfoglaltság.
A geocashing a letterboxing utódja, tehát mint olyan, már 150 éve létezik. Viszont, ha kifejezetten a mai geocashingről beszélünk, akkor ez a kincskereső játék 21 éves. Az első geoládát David Ulmer helyezte Amerikában. Magyarországon egy évvel később 2001-ben került elhelyezésre az első geoláda, de ma már pontosan 4724 darab láda található. Ezek száma folyton növekedik, hiszen van lehetőség a szabályok betartásával saját ládát készíteni.
A geocashing lényege, hogy szerte a világban egy kis dobozt elrejtenek egy földrajzi vagy kulturális területen. A kis dobozkákban apró ajándékokat, tárgyakat, üzeneteket és egy jelszót rejtenek el. A dobozokat földrajzi koordináták alapján lehet megtalálni, amiket a játék honlapján lehet megtalálni. (Ha érdekel, kattints ide: https://www.geocaching.hu/) Mire jó a jelszó? A jelszót rögzíteni kell a honlapon, ugyanis ez a bizonyíték arra, hogy a cashinger megtalálta a keresett kincset, a geoládát. Így tehát a geocashing egyesíti a modern technikát a turizmussal, kirándulással és a természetjárással.
A geocashing mottója egy kérés: „Ne vigyél el semmit, csak a fotóidat; ne hagyj ott semmit, csak a lábnyomodat; ne ölj meg semmit csak az idődet!” Ez a pár sor utal a környezet és természet óvására és az élményekre. Természetesen, ha valaki olyan geoládát talál, amiben apró ajándékok vannak, abból lehet elvinni, de csakis akkor, ha az illető hozott magával másik ajándékot, amit a helyére tesz!
De többféle geoláda is létezik. A hagyományos ládában található egy füzet, apró ajándékok és írószerek. A füzetbe fel kell jegyezni a megtaláló nevét, a megtalálás idejét és körülményét. A jelszó feljegyzése után pedig vissza kell rejteni a dobozt az eredeti helyére. Létezik mozgó láda is, melynek koordinátái a megtalálások során változnak. Ilyenkor az új jelszó kerül a mozgó ládához. A technikának köszönhetően készítenek virtuális geoládákat is. Általában akkor, amikor a ládát nem lehet az adott helyen rongálás nélkül lehelyezni. A terepen a jelszó leolvasásával igazolódik a sikeres megtalálás.
Magyarországon igen komoly közösség formálódott a geoláda keresőiből. A honlapjukon mindig naprakész információ található az aktualitásokról. Olyannyira összetartóak, hogy még versenyeket is szerveznek, megosztják a ládák megtalálásakkor tapasztalt élményeket és fotókat. Ezekből az élményekből az évek során igazi útikönyv készül.
A játék egyszerűnek tűnik, de ha valaki úgy dönt, hogy belekezd, regisztrálnia kell a magyar honlapon. Lehetőség van nemzetközi szinten is keresni, de ezeket a jelszavakat is rögzíteni kell. A szabályok betartásával egy fantasztikus élményben lehet része a keresőknek.
Nagypál Anna
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.