Ezért írj naplót!
- Dátum: 2021.01.22., 15:57
- Sipos Zsófia
- egészség, mentális, napló, naplóírás, tanulás, tudatosság
Naplót írni gyerekek szoktak. Vagy ha nem is, legalábbis kamaszlányok, akik szerelmi életük minden gondját-baját és örömét barokk körmondatokban fogalmazzák meg és írják le a kis lakattal lezárt füzetbe. Akármennyire is gondoljuk gyerekes elfoglaltságnak a naplóírás egyáltalán nem az. Nem véletlenül használják a pszichológiai terápiák egyik eszközeként.
Csak írni
Amikor annyi gondolat és érzés kavarog bennünk, amit nem tudunk helyre tenni, rendszerezni vagy átlátni, akkor megoldás lehet leírni őket. Átengedni mindent a papírnak, csak írni azt ami bennünk van. Persze még magunk sem tudjuk teljes mértében visszaadni azt, ami bennünk van, de próbálkozni lehet.
Ne csak az eseményeket!
A napló nem naptár és a naplóírás lényege nem teljesen az, hogy leírjuk a nap eseményeit. Sokkal fontosabb, hogy a saját érzéseinket és reakcióinkat rögzítsük. Ez segít abban is, hogy jobban átlássunk egy veszekedést, problémát vagy bármilyen eseményt. Tudatosabbá tud tenni, ha látjuk leírva saját reakcióinkat.
Gyűjtsd a jót!
Természetesen a naplóírás kulcskérdése az őszintéség, de igyekezzünk pozitív dolgokat is beleszőni a bejegyzésekbe. Ha csak három szót írsz arról, mit szerettél egy napban, visszaolvasva, láthatod mennyi mindenért lehetsz hálás. Ugyanakkor vannak napok, amik olyan nehezek, hogy nem tudunk egy boldog pillanatot sem találni és ez rendben van. Ezért fontos, hogy őszintén írjuk le az érzéseinket. Ha rosszul, ha jól telt a nap, ne erőltessünk magunkra boldogságot.
Titkokkal teli
Az eredeti gyerek- vagy fiatalkori naplók szigorúan titkos füzetkék voltak, és ez így van jól. Azonban ne féljünk megosztani élményeinket bizalmasainknak, ha visszaolvassuk, mert sok tanulságot vagy boldog, nevetős pillanatot adhatunk másoknak. Tanulni egymástól és nevetni a legjobb dolog az emberi kapcsolatokban.
Olvasd vissza!
Ne csak örökítsd meg az élményeket, hanem emlékezz is. Megéri visszaolvasni a napló bejegyzéseit, különösen a nagyon nehéz vagy nagyon boldog pillanatokat. Egyszerre tanítanak és adnak erőt a saját tapasztalataink.
Ne féljünk belekezdeni a naplóírásba, hiszen sok pozitív hatása lehet az életünkre. Segít elengedni, rendszerezni, megérteni vagy csak megszabadulni a nyomasztó gondolatoktól. Különösen, amikor a világ megváltozik körülöttünk, örökítsük meg mi történik velünk, hogy később így is tanulhassunk magunkról és magunktól.
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.