Mitől függ, hogy kibe szeretünk bele?
- Dátum: 2021.02.07., 05:34
- Szabó Máté
- férfi, gyermekkor, nő, pár, párkapcsolat, szerelem, szeretet, választás
A szerelem talán az egyik legszebb érzés a világon. Azonban hogyan keletkezik ez az érzés? Mi az, ami ténylegesen kiváltja? Ez az egész kérdéskör a gyermekkorba vezethető vissza vagy az évek alatt alakul ki egy emberben? Honnan tudjuk, hogy ki az igazi, ha egyáltalán létezik?
Mitől lesz valaki vonzó?
Hogy valakit vonzónak, szimpatikusnak találunk-e külsőleg az a másodperc tizedrésze alatt eldől. Valójában egy kihívó mondat, egy huncut nevetés egy pillantás is elég lehet a vonzalom kiváltásához. Azonban ezek csak külsőségek, nyilvánvalóan a legtöbb ember a saját társas környezetéből való emberekkel ismerkedik- munkahely, iskola, baráti társaság-. Egy kapcsolat általában akkor alakul ki, ha a két fél rendszeresen találkozik és közös az érdeklődési körük, valamint a kettőjük között lévő távolság nem nagy. Azonban az internetes társkeresők divatba jövetele ezt megváltoztatta, hiszen úgy ismerkedünk a másikkal, hogy személyesen még nem is találkoztunk vele. Egy idő után ebben az esetben is a közös érdeklődési kör, az egymáshoz illő személyiség és a leküzdhető távolság válnak elsődleges tényezőkké.
Sokszor az emberek felépítenek maguknak egy ideális képet és elképzelnek egy-egy szituációban egy általuk jónak tartott forgatókönyvet. Ez valójában elkerülhetetlen, de fontos, hogy ne egy ideálképbe legyünk szerelmesek, hanem a partnerünkbe. Egy tartós kapcsolat esetén, az érzések rengeteg félék lehetnek és nincs két teljesen ugyanolyan párkapcsolat, de az elsődleges törekvés mindig az, hogy olyan partnerünk legyek, aki kiegészít minket a hétköznapi életben.
Miért szeretünk bele egy hosszabb ideig mellettünk lévő emberbe, barátba?
A válasz erre nagyon sokféle lehet, de lényegében azért, mert ha egy olyan emberrel érintkezünk mindennap, akit mi izgalmasnak, szépnek, okosnak egyszóval tökéletesnek látunk, akkor az egyik fél részéről vonzalom fog kialakulni a másik iránt. Ezekben az esetekben a “szerelem első látásra” nem igazán megfelelő, hiszen a két fél már régóta ismeri egymást, nap mint nap együtt vannak, a legtöbb esetben beszélgetnek egymással, ez pedig ahhoz vezet, hogy egy sokkal árnyaltabb kép alakul ki a másik félről.
Tudjuk a szerelmet irányítani?
Ha rövid választ akarunk adni, akkor természetesen igen, hiszen az ember nem ösztönlény, emiatt gátat tudunk szabni az érzelmeinknek és vágyainknak.
Azonban, ha inkább arra keressük a választ, hogy egy kapcsolatot lehet-e alakítani, akkor az már egy sokkal összetettebb kérdés. A válasz természetesen itt is több dologtól függ, de ma már az emberek legfőképp az internet és a rengeteg ezzel a témával foglalkozó kutatás miatt egyre tudatosabbak ezen a téren. Emiatt pedig befolyásolni tudjuk egymást, mivel egy párkapcsolatban is elmondhatjuk azokat, amik zavarnak bennünket a másik félben, valamint tudatosan alakíthatjuk a párunk szokásait, ahhoz a viselkedésmódhoz, amit mi szeretnénk a partnerünktől.
Mikor leszünk szerelmesek, az sokszor az időponttól és az életünk meghatározott fázisaitól függ. Előfordulhat az is, hogy hirtelen leszünk szerelmesek, de könnyedén lehet, hogy valaki gimnáziumban, egyetemen találja meg a párját, egy olyan ember személyében, akivel nap mint nap találkozik. Az pedig, hogy egy kapcsolat, hogy alakul, az a két fél igényeitől, vágyaitól, személyiségétől és az ő társas környezetüktől is függ.
Szabó Máté
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
A hiány érzése egy jóléti világ közepén

A XXI. század embere furcsa ellentmondásban él. A történelem során soha nem volt még ennyire kényelmes, biztonságos és kiszámítható az élet, mint manapság. A technológia kitágította a lehetőségeket, szolgáltatások sokasága könnyíti meg a mindennapokat, és a fejlett országokban a legtöbben szinte korlátlanul hozzáférhetnek lehetőségekhez és szórakozáshoz. Ennek ellenére érezhetjük úgy, hogy valami mégsem jó. Hová tűnik a vidámság, és miért olyan nehéz jól érezni magunkat, amikor látszólag semmi sem hiányzik.
Személyiségtípus kisokos. Mit árulhat el rólunk négy betű?

Milyenek vagyunk mi valójában? Biztos mindenki ismeri a különböző játékos és összetettebb személyiségteszteket, ennek része, hogy például valaki introvertált, extrovertált, csapatkapitány vagy inkább csapattag. Különböző hobbi típuselméleti próbálkozásokkal rengetegszer találkozni. Azonban kérdéses, hogy a valóságban mennyire komplex egy ember lelkivilága?