Ami miatt rosszul indul a napod
- Dátum: 2021.02.10., 02:38
- Martinka Dia
- ágy, álom, éhes, elindulás, előkészítés, értékel., felkel, forgalom, friss levegő, hála, káosz, kapkodás, koncentrál, meditáció, Murphy, oxigéndús, oxitocin, reggel, reggeli, stressz, stresszmentes, szervezet, szundi, tápanyagdús, telefon, tervezés, zene
Az mindenkinek ismerős érzés, mikor a legjobb álmunkból kell felkelni az ágyból, kora reggel, még sötétben, a melegből, a jó puha takaró alól, a kényelmes testhelyzetünkből, s az ablakot kitárva, nem is a legbarátságosabb idő fogad. Talán épp esik is. Talán még hétfő is van. Bizony ebből szép kihozni a legjobbat. Néhány tipp, mellyel jobban indul a reggel.
Első hiba, amit elkövetünk, higgyék el, a szundi gomb. Úgy négyszer. Pedig semmivel sem könnyebb a „még öt perc” eltelte után kimászni az ágyból. Jobb döntésnek bizonyul, amikor azonnal felülünk az ágy szélére és nem hagyjuk, hogy visszahúzzon a lustálkodás. Ilyenkor vajon hányan gondolják rajtam kívül, hogy „jaj miért is nem feküdtem le este előbb?”
Szundi gomb tehát kilőve.
Friss levegő! Oxigéndús, frissítő, éltető, hatalmas szippantások. A napindítás és a „magunkhoz térés” fontos mozzanata az, hogy kinyitjuk az ablakot. Elhúzzuk a függönyt. Felhúzzuk a redőnyt. Szívunk „pár slukkot” a legfrissebb levegőből.
A mai világban nincs sok idő hétköznap a reggeli meditációra, de pár perc kikapcsolódásra annál inkább. Néhány mély, nagy levegő csökkenti a stresszt.
Ami számomra a reggelt leginkább tönkre teheti, az a rohanás. A kapkodás. Három gyerekkel könnyen átcsaphat káoszba bármely reggeli elindulás, ha nem kelek időben, ha nem készítem ki a ruhákat, ha nem tervezek, ha nem számolom hozzá, hogy lefagyott a kocsi, deres a szélvédő, nagyobb a forgalom. Időben kell elkezdeni a reggelt. Hogy ne érjen váratlanul a sok Murphy törvény, ami miatt mégiscsak kapkodásba válthat bármely gondosan előkészített reggel. Keljünk tehát korábban! Vagy még egy negyedórával annál is korábban.
A tervezés és előkészítés stresszmentesíti a reggeleinket, kevésbé leszünk feszültek ébredés után.
Ébredjünk egy jó napindító zenére!
Állítsuk be kedvenc dalunkat ébresztőnek, akár énekelhetjük is. Kutatások bizonyítják, hogy az éneklés jó érzést keltő hormonokat termel, mint endorfin és az oxitocin, és ettől jobb kedvvel indulhat a reggelünk.
Igyunk ébredés után egy pohár vizet. A víz fogyasztása különösen fontos reggel, az emésztés beindításáért, a hidratáltságunkért.
Reggel azonnal kütyü…laptop…telefon…tablet. NE! Kell egy kis idő, amíg kizárjuk a médiát, sokkal nyugodtabban indul a napunk. Arról nem is beszélve, hogy a „csak három üzenetre válaszolok” elveszi az értékes időnket, ami a reggeli rohanásban sokszor később kapkodást okoz.
Reggeli! Nem csak üres frázis, meg elcsépelt közhelyes tanács. Aki éhes, ingerült. Aki éhes, nem tud koncentrálni. Aki éhes és evés helyett két erős kávét dob be, tönkreteszi a gyomrát. Aki éhes és nem eszik, a szervezetét éhezteti. Aki éhes és nem eszik, egész nap nassol.
Aki reggel megadja a módját egy tápanyagdús reggelinek, a cukorbetegséget előzi meg, a szívbetegségeket kerülheti el, s vitamindús üzemanyaggal látja el a szervezetét.
A végére hagytam a legfontosabbat, s ha az egész cikkből ennyi lesz csupán, amit megjegyez a kedves olvasó, már megérte. Értékeljük azt, amink van. Amit megadott nekünk az élet. Amiért megküzdöttünk. Amit elértünk. Mindezért pár éve még mit nem adtunk volna. Pár éve ezek voltak a legfőbb kívánságaink. Nos, szólok: megvannak. Szinte minden megvan, amit akkor szerettünk volna. Amiért most elfelejtünk hálásnak lenni. Holnap reggel ugye eszünkbe jut?
Martinka Dia
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.