Menü

Mondjunk nemet a téli depresszióra!

A téli időszak, a hideg, a sötét - covid járvány nélkül is - hajlamosít a melankóliára, depresszióra. Reggel alig bírunk felkelni, este hamar sötét lesz és hideg, nem tudunk koncentrálni a feladatainkra, letargia lesz rajtunk úrrá. A téli depresszió a leggyakoribb szezonális betegség.

A téli depresszió enyhébb formában a lakosság 10-15 százalékát, súlyosabban 2-5 százalékát érinti. A téli levertség tünetei rendkívül hasonlítanak a depresszióra, azonban ez évszakhoz kötött, szezonálisnak mondható. Tünetei a levert hangulat, az alvási nehézségek, vagy épp túl sok alvás, koncentrálási problémák, enerváltság, letargia, ingerlékenység, társasági élet kerülése, libidónk csökkenése, több egyedüllét. Észrevehető mindezek mellett a feszültségek, érzelmi zavarok megjelenése, mozgásszervi panaszok, pszichoszomatikus betegségek előfordulása és az immunrendszer gyengesége.

A napsütés hiánya nagyon hiányzik a szervezetünknek télen, arról nem is beszélve, hogy a téli évszakban sokkal több szénhidrátot kívánunk, gyakran tör ránk a nassolási érzés, ami sajnos óhatatlanul hízással jár.

Ha a fentiek közül több állítás is igaz ránk, a legjobb, ha szakemberhez fordulunk, hogy enyhítsük a depressziós ismertetőjeleket.

Egy megoldás a szakemberen kívül a fényterápia, mely a téli fényhiányra jelenthet átmeneti megoldást. Ez egy orvosilag is elismert módszer, mely a hangulatzavar leküzdésére szolgál.

A téli depresszió ellen nagyon fontos az elegendő alvás, ami azt jelenti, hogy időben feküdjünk le aludni, ne maradjunk fent este kilenc-tíz óránál tovább és ezt minden nap ugyanebben az időpontban próbáljuk megtenni.

A friss levegőn való mozgás, egy séta, a téli lehangoltság egyik legjobb ellenszere, még akkor is, ha nem szívesen mozdulunk ki a hideg napokon.

Ne sajnáljuk a pénzt, ha lehetőségünk van rá, jelentkezzünk be egy masszázsra.

Az étkezésre való odafigyelés talán fontosabb télen, mint bármikor. Különösen akkor, ha a téli ünnepek után némi súlyfelesleggel indítottuk az új esztendőt, ami pedig még inkább elkedvetlenít bennünket. Fontos az vitaminok és ásványi anyagok, a fehérje bevitele, a szénhidrátok és zsír mértékének csökkentése.

Most februárban egyáltalán nem késő elkezdeni diétázni, nyárra még simán csúcsformába hozhatjuk magunkat, ha most odafigyelünk és életmódot váltunk.

A téli depresszió esetében szakember segítségével fel lehet készülni a tünetek elkerülésére, vagy mérsékelni lehet azokat, akár a gyógyszeres kezelés időben történő beállításával is.

Martinka Dia

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.