Menü

Mi az a mochi?

A japánok táplálkozásáról csak jókat hallunk: egészségesen étkeznek, halakat, zöldségeket fogyasztanak, és friss hozzávalókból főznek. Az édességekkel is körültekintően bánnak: minőségi alapanyagok és mértékletes fogyasztás. Ilyen japán különlegesség a Mochi is!

A mochi ragacsos rizslisztből készül, eredetileg a mocsicuki nevű hagyományos ceremóniákra készítették, de a japán újévi asztal állandó főszereplője. Ezen kívül az év minden napján szívesen fogyasztják a japánok. Az egyik különleges típusa a kagami mochi (tükör mochi), amelyet a családok az oltárra helyeznek ki minden év december 28-án. A kagami mochi két egymásra helyezett gömb alakú mochiból áll, amelyek tetejét naranccsal díszítik (daidai). Évszakonként eltérő módon készítik a mochit, tavasszal például, amikor cseresznyevirágzás időszaka van szakuramochit készítenek.

Mivel az édesség nagyon ragacsos, néha komoly veszélyekkel jár Japánban a mochi-fogyasztás. Szinte minden évben okoz a különleges japán édesség fulladásos halált, főleg az idősebb korosztályban, ezért ajánlott fogyasztás előtt apró darabokra felvágni a mochit, hogy így könnyebb legyen a lenyelés.

A mochi hagyományos elkészítése: A csiszolt ragacsos rizslisztet beáztatják és gőzölik egy egész éjszakán át. Ezután a gőzölt rizst fakalapáccsal pürésítik és ütik egy hagyományos mozsárban. Ez a munka két embert igényel: egyik, aki üti a masszát és a másik, aki pedig forgatja és nedvesíti közben. A ragacsos massza rögtön utána ehető vagy különböző formákba gyúrható.

Ha felkeltette az érdeklődésedet a japán különlegesség, szerencsére otthon is elkészítheted!

Töltött matcha mochi

Hozzávalók a töltelékhez:

100 g kókusztej
200 g fehér csokoládé
1 teáskanál matcha teapor

Hozzávalók a tésztához:

100 g rizsliszt
1.5 teáskanál matcha teapor
1 csipet só
150 g cukor
170 ml víz

Elkészítése:

1. Melegítsük fel a tejszínt, adjuk hozzá a matcha port, keverjük el, majd a fehér csokit is adjuk hozzá. Folyamatosan keverjük, amíg elolvad. Miután kész, húzzuk félre hűlni, utána tegyük be a hűtőbe dermedni.
2. A mochi tésztához egy hőálló edényben keverjük össze a száraz összetevőket, a lisztet, sót és a matchát. Öntsük fel vízzel, keverjük csomómentesre. Tegyük a tálat vízgőz fölé, és letakarva pároljuk 15 percig.
3. A párolt ragadós mochit óvatosan szedjük át egy fazékba. Öntsük hozzá a cukrot, és kezdjük folyamatosan beledolgozni, takaréklángon. Pár percig dolgozni kell a tésztát, hogy összeálljon, és az állaga rugalmasabb legyen.
4. Egy deszkát alaposan szórjunk meg keményítővel, tegyük rá a mochi tésztát, és a tetejét is szórjuk meg keményítővel, különben ragadni fog mindenre. Nyújtsuk ki a tésztát 3-4 mm vastagra, szaggassunk ki karikákat belőle. Helyezzünk egy teáskanálnyi tölteléket a mochira, és hajtogassuk a töltelék köré. Csipkedjük össze a szélét, és formázzunk golyókat belőle. Jó étvágyat és óvatosan a fogyasztásával!

Nagypál Anna

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.