Menü

A párkapcsolat típusai

Mindenki tudja: a férfi és a nő különböznek egymástól. A férfi mindent meg akar ismerni, az egészre koncentrál, hódításra, birtoklásra vágyik. A nő az, aki apró részletekből összerakja az egészet, aki összetartja vagy helyreállítja a család egységét, óvja azt, amit közösen létrehoztak.

Versengő-irányító

A hatalom megszerzése sokaknak motiváció az élet minden területén, így a párkapcsolatban is. Ki a jobb, ki nyeri a vitát, kinek az elvárásai és elvei érvényesülnek, kinek a karrierje fontosabb. Rengeteg veszekedést szül az ilyen szemlélet, és hatalmi harcba torkollik az ígéretesen indult románc, a csata pedig az utolsó szóig tart. Állandó az otthoni feszültség az olyan kapcsolatokban, ahol két erős személyiség küzd az irányításért, és győzelemként tekint rá, ha az ő igaza érvényesül.

Kilátások: Ezek a párok általában belefáradnak az állandó csatározásba, és elválnak. Ritkán, de előfordul, hogy valamelyik fél, vagy mindkettő esetleg belátja, hogy a párkapcsolat nem arról szól, ki a főnök.

Aktív-passzív

Az egyik fél irányít, ő végzi el a nehéz munkát és kormányozza a kapcsolatot. Gyakori, hogy versengő kapcsolatok alakulnak át ily módon, ám gyakoribb, hogy ez az egynesúlyhiány az elejétől megvan a felek között. Gyakran indulnak úgy ezek a szerelmek, hogy az irányító fél segítő szerepben tűnik fel a passzívabb személy mellett. A veszekedések ritkák, néha az aktív fél kiborulása zavarja meg az állóvizet, mikor már belefárad az állandó döntéshozásba. Ám utána visszaáll minden az eredeti szerepek szerint.

Kilátások: Fennáll a veszélye az aktív fél kiégésének, ilyenkor előfordulhat, hogy kilép a kapcsolatból. Az elhagyott partner előtt két út áll ilyenkor: vagy rátalál a függetlenségére és erejére, vagy talál magának egy újabb személyt, aki gondját viseli.

Agresszív-alkalmazkodó

Az erő különbség sokkal jobban látszik a két fél között, mint az aktív-passzív párkapcsolatoknál. Az egyik személy fölötte áll a másiknak, a másik pedig inkább félelemből marad tétlen. Bár az agresszívabb fél részéről gyakoriak az indulatkitörések, igazi konfliktusról ritkán beszélhetünk. Az érzelmi és fizikai abúzus gyakori az ilyen párkapcsolatban, az alkalmazkodó partner folyamatos feszültségben él, állandóan tojáshéjon lépked, hogy ne essen bántódása. Próbálja kitalálni a helyes lépéseket, hogy elkerülje a kitörést, ám sajnos itt nincsen olyan, hogy helyes lépés.

Párhuzamos életek

Kevés veszekedés, ám kevés kötődés. Robotpilóta üzemmódban, rutinok mentén működik ez a kapcsolat, ahol a felek csak élnek egymás mellett, inkább szobatársak, mint szerelmesek. Évek alatt egy kezdetben lángoló kapcsolat is eljuthat erre a szintre, ha csupán a szexuális vágy kötötte össze a két embert, vagy ha a problémáikat az eltelt idő során a szőnyeg alá söpörték ahelyett, hogy megoldották volna. A gyermekek születése is sok kapcsolatban okoz ilyen elcsúszást a szülők között.

Kilátások: Az életközepi válság egyik vagy mindkét félnél kiválthat olyan érzéseket, hogy kifutnak az időből. Emiatt észbe kaphatnak, és újra életet lehelhetnek kihűlt kapcsolatukba. Ám előfordul, hogy kilépnek, és egy új párkapcsolatban keresik a boldogságot. A harmadik lehetőség, hogy úgy döntenek, öregek már a változáshoz, és minden marad a régiben.

Elfogadó-kiegyensúlyozott

Ez a pár képes együtt dolgozni, csapatként működnek. Mindketten tisztában vannak az erősségeikkel, gyengeségeikkel, és segíteni, kiegészíteni akarják egymást. Képesek rá, hogy megújuljanak, a problémáikat megoldják.

Az első és legfontosabb, hogy felismerjék és őszintén bevallják maguknak, jelenleg hol tart az együttélésük. Ezután jöhetnek a gyakorlati lépések a párkapcsolat dinamikájának átalakítására.

Szerző: Udvari Fanni

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!