Menü

Természetes antibiotikumok

Antibiotikumot szinte mindenki szedett már, a leggyakrabban felírt gyógyszereink egyike. Gyorsan segítenek, ám hatékonyságuk mellékhatásokkal jár, ezért érdemes megismerkedni a természet kínálta antibiotikumokkal, melyek természetesen nem helyettesítik az orvos által előírt kezelést.

Természetes antibiotikumként tartják számon a grapefruitmag kivonatot, mely mintegy 900 baktérium-, vírus és gombafajta ellenszere. A kivonat hígítva használandó.

Mindannyian ismerjük a fokhagymát. Alkalmazási területe a vércukor- és vérnyomás-szabályozás, trombózis megelőzése, magas koleszterinszint csökkentése, bélfertőzések orvoslása.

A hagymafélék közül a vöröshagyma is egy természet adta csodaszer. Kiváló gyomor-, bélrendszeri panaszokra, veseproblémákra, hólyaggyulladásra.

Nagyon jó vértisztító hatású, emellett légúti megbetegedések esetén is ajánlott, de rákmegelőzés és kezelés céljából is használják.

A szegfűszegre talán kevésbé gondolnánk gyógyszerként, pedig alkalmazási területe alapján az olaja vírusos májgyulladás, tuberkulózis, bélférgesség, száj-, garatfertőtlenítés, fogfájás, fogínygyulladás esetén is hatékony. A szegfűszeg olaja rendkívül erős, csak hígítva használjuk!

A fahéj általános gombásodás, bőr- és bélgomba, vérzés- és fájdalomcsillapítás esetén használandó, ha pedig már fűszereknél tartunk, megemlíthetjük a cayenne borsot is, melynek fő hatóanyaga a kapszaicin, kivételes gombaölő hatásáról ismert.

Ajánlott mandulagyulladás, torokgyulladás, torokbántalom, köhögés esetén gargalizálással. Megfázásra és láz enyhítésre is hatásos. A cayenne-i borsból készült tea enyhíti a megfázás és influenza tüneteit.

Az oregánó olajat bakteriális fertőzések ellen nagyon régóta hatékonynak tartják. Laboratóriumi vizsgálatok szerint igen hatásos az élelmiszer-eredetű gyomorbetegségekkel szemben. Az oregánó levele és kivonata a tudósok bizonyítása szerint gyulladáscsökkentő- és antibakteriális tulajdonságokkal bír.

A gyömbér nemcsak megfázáskor jó, hanem kutatások szerint legyőzi az olyan kórokozókat, mint amilyen a szalmonella, lisztéria. A friss gyömbér fokozza a gyomorsav termelését, elősegíti az emésztés folyamatát.

A kurkuma a rák és a gyulladásos betegségek kezelésében eredményes. Zsírban oldódik jól, tehát zsírt tartalmazó ételek fogyasztásával egyidejűleg érdemes bevenni.

A természet patikájával érdemes megismerkedni, ám mint említettem, nem helyettesíti a szakorvosi kezelést. Mindenkinek jó egészséget kívánok!

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.