Menü

Mit együnk estére?

Sokszor nem tudod mit fogyassz este, és inkább már nem eszel semmit? Vagy már csak nassolsz? Sajnos egyik sem jó megoldás… Ha szeretnéd tudni, mit ajánlott este enni, akkor olvasd el ezt a cikket.

Kerüld a szénhidrátokat! Különösen a gyors szénhidrátokat (pékáruk, cukros ételek), melyek jelentős inzulinszint emelkedést okoznak. Az esti szénhidrát fogyasztás sokkal jobban zsírosít, mivel egyrészt nem lesz már aktivitás a nap során, mellyel lemozoghatod, másrészt este amúgy is lassabb az anyagcsere.

Ne egyél gyümölcsöt! Hiba, ha azt hiszed, hogy estére egy kis gyümölcs jót fog tenni. A gyümölcscukor ugyanis gyors felszívódású és sokkal könnyebben rakódik le zsírként, ezért a gyümölcsöt inkább az edzés környékére kell beilleszteni. Persze, aki eddig csokit vacsorázott, az valóban jobban jár egy kis gyümölccsel, de egyébként korlátozni kell a gyümölcsfogyasztást, ha nem szeretnél hízni (a gyümölcs egy jó példa arra, hogy attól, hogy valami egészséges, hízlalhat is).

Fogyassz több zsírt! A különböző, egészséges zsírforrások estére is ideálisak, mert egyrészt laktatnak, másrészt pedig lassítják a többi táplálék megemésztődését, amik így később ürülnek ki, azaz később leszel éhes.

Ha estefelé sportolsz, akkor edzés után nyugodtan lehet enni némi gyorsabb szénhidrátot is (rizs, kenyér, tészta), mert az intenzív mozgást követően - a megfelelő fehérjebevitel mellett - a szénhidrátok pótlásáról is gondoskodni kell (ha épp szálkásítás a cél, akkor persze kisebb mennyiségben). Persze érdemes egyénileg kitapasztalnod, hogy mi is esik jól, hogy bírja a gyomrod a zöldségeket, zsírosabb ételeket, és az sem árt, ha lefekvés előtt 1-2 órával már tényleg nem eszel semmit.

Minőségi fehérjét (sovány halak, húsok, tojásfehérje) nyugodtan fogyaszthatsz este is, ez ráadásul felkészít az esti, több órás ’’koplalásra” is.

Zöldségek. Friss zöld salátából, uborkából, spenótból, babból, lencséből gyakorlatilag annyit ehetsz, amennyi jól esik, a bab és a lencse ráadásul fehérjében is gazdag. Persze nem minden zöldség jó, a krumplit, kukoricát kerüld (helyettük sokkal jobb pl. a karfiol).

’’Jó zsírok”. Olajos magvak (pl. natúr mandula, tökmag, brazil dió, natúr mogyoró), olívaolaj (pl. a salátára), kókuszolaj. Ezekre amúgy is szükség van, egészségesek, laktatnak és a magvakban magas a fehérje is (tökmagban, mandulában különösen). Persze a magvakat is csak mértékkel fogyasszuk...

Felejtsd el tehát az esti koplalást, de a chipset, csokit, popcornt, krumplis tésztát is. Egyél tehát alvás előtt pár órával sok zöldséget, fehérjét és némi ’’jó zsírt”, aztán jó éjt!

Liszli Kornélia

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.