Menü

Teával az egészségért

Legtöbbször, ha lebetegszünk, nem rohanunk azonnal orvoshoz. Kisebb fájdalmak, betegségek esetén, amikor nem szükséges feltétlen gyógyszert szednünk, azonban jól esne, ha valami enyhítené tüneteinket, tökéletes megoldás a tea.

Már önmagában is ha valamilyen forró folyadékot iszunk, jobban érezzük magunkat, kevésbé fáj a torkunk, vagy épp a mellkasi fájdalom enyhül. A teák között is van különbség, mindegyiknek más és más jótékony hatása van szervezetünkre.

Az elkészítésük eltérhet, hiszen van, amelyiket kifejezetten forrázni kell, van, amelyiket csak meleg vízben áztatni, illetve olyan is akad, amelyiket főzni kell hosszú órákon át. Egy viszont közös bennük: a különböző gyógyhatású növények részeiből a vízbe oldódott hatóanyag az, ami valójában hasznos és egészséges a számunkra. Rengeteg féle növényből készület tea, csak néhányat említve a teljesség igénye nélkül: orbáncfű, zálya, mezei zsurló, macskagyökér, körömvirág, kamilla, fodormenta, borsmenta, csalán, csipkebogyó, citromfű, cickafark.

A borsmenta teát például gyomorjavító- és nyugtató hatása miatt fogyasztjuk. Kiváló lehet gyomorégésre, emésztési problémákra vagy a hétköznapi stressz enyhítésére. Egy kis mézzel és citromlével pedig édesebbé tehetjük, de nem vagyunk a menta ízének nagy rajongói.

A cickafark teával sokszor találkozhatunk alternatív gyógymódok között kutatva. Gyulladáscsökkentő hatása régóta ismert, különösen gyomor- és bélgyulladásra ajánlják. Emellett a veseműködést is javítja, valamint reumatikus hátfájásra és keringési zavarokra is ajánlják kiegészítő kezelésként. Kellemes, enyhe íze van, így akik nem kedvelik a gyógyteák jellegzetes aromáját, azok se ijedjenek meg.

Egy másik klasszikus nagymamáink házi praktikái közül a csalántea. Elsősorban vértisztító és vízhajtó tulajdonságai ismertek, de baktériumölő és köhögéscsillapító hatása is van. Ezen kívül reumára, köszvényre, vesehomokra és hólyaghurutra is ajánlják, így az idősebb korosztály számára különösen hasznos lehet.

Egy másik általánosan ismert tea a csipkebogyótea. Aki vidéken él, akár saját maga is elkészítheti a friss csipkebogyó termését kiszárítva majd kifőzve. Influenza és megfázás esetén csodákat művel, mivel természetes antibiotikum, nem utolsó sorban pedig gyulladásgátló és immunerősítő hatása is van.

Végül pedig egy igazi klasszikus: a kamillatea. Használhatjuk gyomorbántalmakra, mivel nyugtatja a gyomrot és enyhíti a gyomorégést. Ajánlják menstruációs zavarok csökkentésére a simaizmokra kifejtett görcsoldó hatása miatt és álmatlanság ellen is kiváló, amit nyugtató hatásának köszönhet. Ha pedig meghűléses betegségről van szó, lázcsillapításra és torokfájás enyhítésére is alkalmas.

Balogh Emese

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.