Az oxitocin fontossága a szervezet számára
- Dátum: 2021.05.20., 18:35
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- boldogsághormon, egészség, életmód, oxitocin, párkapcsolat, szerelem
Oxitocin és a terhesség
Az egyik legfontosabb hatása a várandósság során a méh simaizmának összehúzása. A szülés első, előkészítő szakaszában fokozódik a méhben található oxitocin receptorok száma, fokozódik a simaizom ingerlékenysége, a szervezet ezzel felkészül a szülésre. Vajúdás során fokozatosan emelkedik az oxitocin szintje, végül a kitolási szakaszban a legnagyobb az oxitocin-koncentráció. A szülés megindulása a prosztaglandinokhoz köthető, de az oxitocinnak végig fontos szerepe van a méhösszehúzódások rendezésében és erejében.
Egészen az újszülött világra jöveteléig, sőt a lepényi szakban és azon túl is fontos az oxitocin termelődése, amely részt vesz a vérzéscsillapításban is. Ezért lehet terápiás jelentősége a fájásasszisztálásnak a tágulási szakban is. Mindezek mellett fokozza a tejelválasztást és a tejvezetékek kiürítésében is szerepet játszik. Ezt a hatást is simaizom összehúzó erejének köszönheti, jelen esetben az emlőt felépítő csatornák falában található simaizmot befolyásolja, ez váltja ki a tej kilövellését a járatokból. Felszabadulását az emlőbimbó nyomásérzékelő receptorainak ingerlése és a szoptatást megelőző pszichés ingerek váltják ki.
Oxitocin és a szexuális élet
Több kutatás is kimutatta, hogy a szerelmes emberek oxitocin szintje magasabb az agy elülső lebenyében. Ez az a terület, ami a szerelem érzésében szerepet játszik, így egyfajta boldogsághormonként is értelmezhetjük. Csókolózás és orgazmus során is megnő az oxitocin szint. Utóbbi azért is előnyös, mert elősegíti a spermiumok (hímivarsejtek) haladását is, és ennek köszönhetően a megtermékenyítést is. Az együttlét utáni boldogságérzésben is szerepe van, de ebben már az endorfinok is közreműködnek.
Társas kapcsolatok és párválasztás
Vannak olyan területek az agyban, amelyek nagyon fogékonyak oxitocin hatására, nagy számban találhatóak ott oxitocin receptorok. Ilyen területek például az agy jutalmazásért felelős régiói, ahol az oxitocin mellett a szerotoninnak is van hatása. Nemcsak az anyaság érzéséért, de a társas kapcsolatokért is felelős az oxitocin, mivel szerepet játszik társas kapcsolatok kialakításában, a párválasztásban is. Emellett pedig gátolja azt az agyi pályát, ami a negatív vélemények alkotásával van kapcsolatban. Ez arra enged következtetni, hogy ez a vegyület nem csak abban játszik szerepet, hogy az általunk kedvelt személlyel kapcsolatban ne legyenek negatív érzéseink, hanem az ítélőképességünket is befolyásolja. Ezért van az, ha valakihez kötődünk, nem tudunk róla teljesen objektív véleményt adni.
Összességében megállapíthatjuk, hogy az oxitocin egy igen sokrétű vegyület, amely rengeteg hatást gyakorol az élet különböző területein, megfelelő termelődéséből pedig rengeteg előnyünk származik.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Honnan tudom, hogy társfüggő vagyok?

A társfüggőség nem sokban tér el az alkoholizmustól, a szerencsejáték-függőségtől vagy bármilyen függőségtől. Egy mentális probléma, csak ebben az esetben nem egy tárgytól, egy szokástól, hanem egy másik személytől függünk.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?