Lándzsás útifű - gyom vagy gyógynövény
- Dátum: 2021.06.28., 20:40
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- antibakteriális, égési sérülés, étrend-kiegészítő, gyíkfű, gyógyhatás, gyógynövény, gyom, gyulladáscsökkentő, hálófű, kígyófű, kígyónyelvűfű, köhögéscsillapító, lándzsás útifű, levél, nyálkaoldó, rovarcsípés, seb, sebgyógyulás, szirup, tea, útifű, útilapu
A lándzsás útifű, népiesebb nevén kígyófű, kígyónyelvűfű, hálófű, gyíkfű vagy útilapu hazánk egyik leggyakoribb gyomnövénye. Május-június folyamán érdemes gyűjteni belőle és általában utak mentén, rétek, legelők, mezőgazdasági területek szélén fordulnak elő, de saját kertünkben is sokszor találkozhatunk vele. Az útifűfélék családjába tartozik, apró fehér virágja van és gyógyászati célra a leveleit használják fel. Bár áprilistól júniusig nyílnak, a virágzás vége felé érdemes őket gyűjteni és felhasználni is.
Ép levelei számos hasznos anyagot tartalmaznak. Ilyen például a flavonoidok, cseranyagok, nyálka, kovasav, cink, iridoidok és káliumsók. Az iridoidoknak, vagy más néven aukubinnak és a nyálkaanyagoknak köszönhetően gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása is van az útifűnek. Emiatt jól használható rovarcsípések, kisebb sérülések, esetleg égési sérülések kezelésére is. Ilyen esetben is a leveleit használjuk fel, de összezúzott formában. Teát is készíthetünk belőle, mivel nyálkaoldó és köhögéscsillapító hatása is van. Légúti megbetegedések esetén szokták is ajánlani az útifűtea fogyasztását. Ha nincs kéznél friss, vagy éppen nem a virágzási időszakban volna rá szükségünk, egyszerű drogériákban is árulják szárított formában leveleit.
A fentebb említett hatásai mellett alkalmazható különböző száj- és toroknyálkahártyát érintő gyulladásokra, megbetegedésekre is. Ilyenkor öblögetni és gargalizálni kell a leveléből készült főzettel. A sebgyógyulást is felgyorsítja, ha rátesszük a levelét. Általánosságban elmondható, hogy a gyógyulási folyamatokat elősegíti, így ma már útifűből készült étrend-kiegészítőket is szép számmal találhatunk a boltok polcain, de készül belőle szirup is, amit például előszeretettel ajánlanak gyermekeknek légúti megbetegedések esetén, mivel kifejezetten jó íze van.
Érdekes megfigyelés, hogy a dohányzásról leszokott emberek közül sokan számoltak be arról, hogy az útifűből készült tea fogyasztása segített a cigaretta elhagyásában. Valószínűleg ez is annak köszönhető, hogy a légutak tisztítása és a nyálka oldása felgyorsította a leszokás nehézkes időszakát, de legalábbis segített ennek átvészelésében. Rengeteg áldásos hatása ellenére várandós anyukáknak és a szoptatás időszaka alatt nem ajánlják nagy mennyiségű, belső fogyasztását, amennyiben mégis szeretnénk belőle fogyasztani, konzultáljunk orvosunkkal előtte.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.