Menü

Csípések fajtái

Sokan nem is gondolják, milyen veszélyes lehet egy méh- vagy egy darázscsípés. Ezek a kis teremtmények - főleg védekezés céljából méreganyagot juttatnak a csípés pillanatában az ember szervezetébe. Ez a méreganyag enyhébb esetben bőrpírt, duzzanatot, fájdalmat okoz, súlyosabb formában viszont akár halálhoz is vezethet.

Bolhacsípés

A bolhák csípései általában hármas-négyes csoportokban tűnnek fel, főképp a ruha szorosan illeszkedő részei alatt (zokni gumija, fehérnemű, illetve nadrág dereka). A csoportos, 1-2 mm nagyságú csípések viszonylag kemények, és keletkezésük után rögtön viszketni kezdenek.

Ágyi poloska csípése

Az ágyi poloska csípése különböző hatást válthat ki az emberekből. Van, aki észre sem veszi, hogy áldozatul esett, míg vannak, akiknél allergiás reakciót kiváltva, kiütésszerű csípések jelennek meg. A feldagadt csípés piros udvarában sötétvörös centert láthatunk. A csípések sokszor egy vonalban vagy csoportosan rendeződve jelennek meg.

Kullancscsípés

A kullancscsípés könnyen felismerhető, mivel legtöbbször maga az állat is benne van még a bőrben. Ekkor a legfontosabb a gyors eltávolítás és fertőtlenítés. A kullancs csípéséből általában egy van egyidejűleg a bőrön, mely általában nem okoz fájdalmat, viszketést vagy dagadást az érintett területen, csak akkor, ha befertőződik valamilyen nem kullancs által terjesztett baktériummal. Ez általában a szakszerűtlen kullancs eltávolítás következménye. Ha pedig a bőrbe került állat Lyme-kórral fertőzött, csípése jellegzetes ovális alakú, nagy kiterjedésű bőrpírt okozhat, mely nem azonnal, hanem általában hetekkel a csípés után jelentkezik. Ha ilyet tapasztalunk, mielőbb forduljunk orvoshoz!

Pókcsípés

A pókcsípés közepesen fájdalmas, égető érzéssel jár, könnyen felismerhető két centrumáról, melyek körül megdagadt, nedvedző terület keletkezik. A későbbiekben viszketni, fájni fog a csípés helye, akár még 2 hétig is tüneteket okozva. Ha allergiás reakciót tapasztalunk, forduljunk mielőbb orvoshoz!

Méhcsípés

A méhcsípést nagymértékben feldagadt bőrfelület, égető és viszkető érzés jellemzi, a csípés központjában pedig fehér pöttyöt láthatunk. A méhek csak egyszer tudnak megcsípni, fullánkjuk pedig sokszor a csípésben maradhat, ezt mielőbb és minél óvatosabban távolítsuk el. A méhcsípés az arra allergiásakból súlyos reakciót válthat ki, így ha ilyet észlelünk, azonnal keressünk fel egy orvost!

Darázscsípés

A darázs csípését éles fájdalom, majd heves viszketés kíséri, a csípés környékén pedig bőrpírt és akár 10 centiméter átmérőjű feldagadt területet láthatunk. A darazsak agresszívvá válva akár többször is megcsíphetnek.

Megelőzés

Azoknál, akiknél allergiás tüneteket váltott ki korábban valamelyik rovar csípése, érdemes hiposzenzibilizálást végezni. Ez a terápiás módszer egy rendszeres időközönként történő injekciós kúra, amelynek során a beteg szervezetébe hígított allergén-kivonatot juttatnak.

Azonban figyelni kell a szervezet reagálását, mivel akár allergiás tünet is kialakulhat. A kezelés évekig is eltarthat, de hatására akár fél év vagy egy év múlva történő csípést követően a tünetek enyhülnek.

Szerző: Udvari Fanni

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.

Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai

A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

Éjszakai lábgörcs

Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.

P-vitamin – mit tudsz róla?

A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.