Érdekességek a propoliszról
- Dátum: 2021.07.31., 13:13
- Nagypál Bíborka Anna
- képek:pexels.com
- betegség, fertőzés, gyógyítás, méh, méz, propolisz, természet gyógyászat, viasz
A méhek köztudottan nagyon hasznos állatok: segítik a növények beporzását, mézet készítenek, segítik a természet körforgását fenntartani. Sokan azonban nem tudják, hogy a propolisz is a méhek érdeme. A propolisz, vagy másnéven méhszurok egy olyan anyag, amelyet a méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen gyűjtenek.
Ez egy ragadós, sárgásbarna, kellemes illatú anyag, melyet a fák rügyeiről, fiatal ágairól, levélnyeleiről gyűjtenek be a méhek, átalakítják, azután a kaptárak tömítésére és fertőtlenítésére használják. A fő forrás a fekete nyár rügypikkelyein kiválasztódó enyves bevonat. Más növényekről, égerről, tölgyről, napraforgóról, fenyőkről is gyűjtenek.
Arra is használják a méhek, hogy saját magukat tisztítsák. Készítenek egy lábtörlőhöz hasonló részt, ahol a méheknek át kell haladniuk. A propolisz ugyanis fertőtleníti a méhek testét és távol tartja a kórokozókat. Innen tudják már évtizedek óta, hogy remek gyógyír baktériumok és fertőzések ellen. De például az ókori egyiptomiak balzsamozásra is használták.
Ma már széleskörűen használja a természetgyógyászat. A propolisz felgyorsítja a sebek hámosodását, gyógyulását, ezért érdemes a nyálkahártyán kialakult sebek eredményes gyógyítására. Külsőleg is használható sebekre, horzsolásokra, izületi gyulladásokra.
Kutatások során arra is rájöttek, hogy olyan baktériumok elpusztítására is képes ez a méhek által készített anyag, amelyek antibiotikumok ellen már rezisztenssé váltak. Megfázáskor, torokfájáskor nagyon hasznos tud lenni, ha tinktúra formájában visszük be a szervezetbe.
Gyártani is leginkább tinktúra formájában szokták, de ez tartalmaz alkoholt. Kiskorúaknak is szabad adni, de ajánlatos pár csepp propoliszt mézben elkeverni és úgy adni a gyermeknek. De kisgyermekeknek gyártanak kifejezetten propoliszos mézet, amely rendszeres fogyasztásával erősíthető az immunrendszer.
Többek között még menstruációs fájdalmak enyhítésére, prosztata betegségekre és daganatos betegségekre is jó hatással tud lenni. Allergia ellen is hatásos lehet, azonban, aki allergiás a virágporra, annak nem ajánlják a propolisz fogyasztását. A propolisz ugyanis képes allergiát okozni, ez általában bőrkiütések formájában jelentkezik.
Mivel elég balzsamos, viaszos állaggal rendelkezik, nem csak a gyógyászatban használják. Húros hangszereknél (hegedű, nagybőgő stb.) a fa erezetének kiemelésére használják még ma is. Továbbá az autóviasz egyik összetevője is a propolisz, olajokkal és zsírokkal kikeverik. Ezzel „waxolják” az autókat és egy vízlepergető, fényes réteget kap az autó.
Nagypál Anna
Őszi lakástrendek és lakásdekorációk
Ahogy minden évnek, úgy minden évszaknak is megvannak a maga trendjei. Hamarosan közeleg az ősz, ami magával hozza egyedi stílusjegyeit, és színeit. Az alábbi cikkben néhány nyár végi beltéri stílust, lakberendezési tippet nézhetünk meg, amellyel otthonosabbá tehetjük környezetünket.
A kapor, mint gyógyhatású növény
A kapor mindenki számára ismerős, hiszen a magyar konyhában elengedhetetlen fűszer. Pedig nem csak fűszernövény, hanem számos gyógyhatással bíró zöldellő.
A zene hatással van a növényekre
Bár a növények nem rendelkeznek kifejezetten a hangok érzékelésére alkalmas szervvel, a hanghullámokat tökéletesen érzékelik. A hanghullámok rezgései pedig a megfigyelések szerint felgyorsítják az úgynevezett protoplazmatikus mozgást, amely fokozza a növények sejtalkotását. Ez pedig hatással van a növények egész rendszerére, így az ásványi anyag tartalom is megnövekedhet a stimuláció hatására, így erősebb és nagyobb lesz a zenehallgató növény.
Hova vihetjük a megunt könyveinket, ha kell a hely az újaknak?
Ha úgy gondoljuk, hogy mi már nem fogjuk elolvasni a régi könyveinket, attól még ne dobjuk ki ezeket, hiszen más örülni fog nekik.
Mi mindenre jó a körömvirág?
A körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. A középkorban gyógyító csodanövénynek tartották, amely télen-nyáron, kívül-belül szolgálja egészségünket.