Érdekességek a propoliszról
- Dátum: 2021.07.31., 13:13
- Nagypál Bíborka Anna
- képek:pexels.com
- betegség, fertőzés, gyógyítás, méh, méz, propolisz, természet gyógyászat, viasz
A méhek köztudottan nagyon hasznos állatok: segítik a növények beporzását, mézet készítenek, segítik a természet körforgását fenntartani. Sokan azonban nem tudják, hogy a propolisz is a méhek érdeme. A propolisz, vagy másnéven méhszurok egy olyan anyag, amelyet a méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen gyűjtenek.
Ez egy ragadós, sárgásbarna, kellemes illatú anyag, melyet a fák rügyeiről, fiatal ágairól, levélnyeleiről gyűjtenek be a méhek, átalakítják, azután a kaptárak tömítésére és fertőtlenítésére használják. A fő forrás a fekete nyár rügypikkelyein kiválasztódó enyves bevonat. Más növényekről, égerről, tölgyről, napraforgóról, fenyőkről is gyűjtenek.
Arra is használják a méhek, hogy saját magukat tisztítsák. Készítenek egy lábtörlőhöz hasonló részt, ahol a méheknek át kell haladniuk. A propolisz ugyanis fertőtleníti a méhek testét és távol tartja a kórokozókat. Innen tudják már évtizedek óta, hogy remek gyógyír baktériumok és fertőzések ellen. De például az ókori egyiptomiak balzsamozásra is használták.
Ma már széleskörűen használja a természetgyógyászat. A propolisz felgyorsítja a sebek hámosodását, gyógyulását, ezért érdemes a nyálkahártyán kialakult sebek eredményes gyógyítására. Külsőleg is használható sebekre, horzsolásokra, izületi gyulladásokra.
Kutatások során arra is rájöttek, hogy olyan baktériumok elpusztítására is képes ez a méhek által készített anyag, amelyek antibiotikumok ellen már rezisztenssé váltak. Megfázáskor, torokfájáskor nagyon hasznos tud lenni, ha tinktúra formájában visszük be a szervezetbe.
Gyártani is leginkább tinktúra formájában szokták, de ez tartalmaz alkoholt. Kiskorúaknak is szabad adni, de ajánlatos pár csepp propoliszt mézben elkeverni és úgy adni a gyermeknek. De kisgyermekeknek gyártanak kifejezetten propoliszos mézet, amely rendszeres fogyasztásával erősíthető az immunrendszer.
Többek között még menstruációs fájdalmak enyhítésére, prosztata betegségekre és daganatos betegségekre is jó hatással tud lenni. Allergia ellen is hatásos lehet, azonban, aki allergiás a virágporra, annak nem ajánlják a propolisz fogyasztását. A propolisz ugyanis képes allergiát okozni, ez általában bőrkiütések formájában jelentkezik.
Mivel elég balzsamos, viaszos állaggal rendelkezik, nem csak a gyógyászatban használják. Húros hangszereknél (hegedű, nagybőgő stb.) a fa erezetének kiemelésére használják még ma is. Továbbá az autóviasz egyik összetevője is a propolisz, olajokkal és zsírokkal kikeverik. Ezzel „waxolják” az autókat és egy vízlepergető, fényes réteget kap az autó.
Nagypál Anna
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.