Menü

Érdekességek a propoliszról

A méhek köztudottan nagyon hasznos állatok: segítik a növények beporzását, mézet készítenek, segítik a természet körforgását fenntartani. Sokan azonban nem tudják, hogy a propolisz is a méhek érdeme. A propolisz, vagy másnéven méhszurok egy olyan anyag, amelyet a méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen gyűjtenek.

Ez egy ragadós, sárgásbarna, kellemes illatú anyag, melyet a fák rügyeiről, fiatal ágairól, levélnyeleiről gyűjtenek be a méhek, átalakítják, azután a kaptárak tömítésére és fertőtlenítésére használják. A fő forrás a fekete nyár rügypikkelyein kiválasztódó enyves bevonat. Más növényekről, égerről, tölgyről, napraforgóról, fenyőkről is gyűjtenek.

Arra is használják a méhek, hogy saját magukat tisztítsák. Készítenek egy lábtörlőhöz hasonló részt, ahol a méheknek át kell haladniuk. A propolisz ugyanis fertőtleníti a méhek testét és távol tartja a kórokozókat. Innen tudják már évtizedek óta, hogy remek gyógyír baktériumok és fertőzések ellen. De például az ókori egyiptomiak balzsamozásra is használták.

Ma már széleskörűen használja a természetgyógyászat. A propolisz felgyorsítja a sebek hámosodását, gyógyulását, ezért érdemes a nyálkahártyán kialakult sebek eredményes gyógyítására. Külsőleg is használható sebekre, horzsolásokra, izületi gyulladásokra.

Kutatások során arra is rájöttek, hogy olyan baktériumok elpusztítására is képes ez a méhek által készített anyag, amelyek antibiotikumok ellen már rezisztenssé váltak. Megfázáskor, torokfájáskor nagyon hasznos tud lenni, ha tinktúra formájában visszük be a szervezetbe.

Gyártani is leginkább tinktúra formájában szokták, de ez tartalmaz alkoholt. Kiskorúaknak is szabad adni, de ajánlatos pár csepp propoliszt mézben elkeverni és úgy adni a gyermeknek. De kisgyermekeknek gyártanak kifejezetten propoliszos mézet, amely rendszeres fogyasztásával erősíthető az immunrendszer.

Többek között még menstruációs fájdalmak enyhítésére, prosztata betegségekre és daganatos betegségekre is jó hatással tud lenni. Allergia ellen is hatásos lehet, azonban, aki allergiás a virágporra, annak nem ajánlják a propolisz fogyasztását. A propolisz ugyanis képes allergiát okozni, ez általában bőrkiütések formájában jelentkezik.

Mivel elég balzsamos, viaszos állaggal rendelkezik, nem csak a gyógyászatban használják. Húros hangszereknél (hegedű, nagybőgő stb.) a fa erezetének kiemelésére használják még ma is. Továbbá az autóviasz egyik összetevője is a propolisz, olajokkal és zsírokkal kikeverik. Ezzel „waxolják” az autókat és egy vízlepergető, fényes réteget kap az autó.

Nagypál Anna

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei

Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?

Klímakarbantartás: miért fontos?

A hirtelen beköszönő nyárias meleg lassan aktuálissá teszi a klímahasználatot, s ekkor különösen ajánlott otthonunk, autónk fertőtlenítése, hiszen a klímarendszerben számos kórokozó megtelepszik. A klíma karbantartása több okból is fontos, ám a menete bonyolultabb, minthogy azt házilag is teljeskörűen el lehessen végezni.

Hogyan segíthetnek a kék színű ásványok?

A kék szín, a vízenergia színe. A víz pedig a tudást, az érzelmeket, az emberi kapcsolatot és az emberek közötti kommunikáció eleme. A kék szín a tudás, a nyugalom, a béke, az érzelmek és tudásvágy szimbóluma is.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.