Hogyan készüljünk tanévkezdésre kisgyermekkel?
- Dátum: 2021.08.30., 07:04
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- gyerek, iskola, kezdés, nyári szünet, szülő, tanár
Mit tehet a szülő, hogy oldja félelmeiket, és megkönnyítse az iskolakezdés nehézségeit?
Lefekvés időben!
A nyári lazulás után fontos, hogy át kell állítani a biológiai órákat a szeptemberi időszámításra. Vagyis már iskolakezdés előtt fektesd le az eddiginél korábban a gyereket, és az sem árt, ha te sem virrasztasz éjfélig. Ha a szervezeteteknek van ideje – legalább néhány napja – átállni, akkor kipihentebbek lesztek, és koncentrálni is jobban tudtok majd.
Érdemes a gyerekeket bevonva, együtt készülni, hangolódni az iskolára. Közösen beborítani a könyveket, kihegyezni a ceruzákat, rendet rakni az íróasztalon, akár tenni egy sétát az iskola felé. Ez a közös tevékenység alkalmas idő lehet arra, hogy beszélgessünk, ki mit vár a tanévben, van-e valami amitől egy kicsit tart, melyik könyv tűnik a legérdekesebbnek, hogyan is képzelitek a következő hónapokat.
A beszélgetés ereje
A szervezettség és a szabályok mellett az is rendkívül fontos, hogy tudd, hogy mi zajlik a gyerekedben. Vagyis beszélgessetek mindennap, és ha megkérdezed, milyen napja volt, ne elégedj meg az egyszavas válaszokkal. Csak így biztosíthatod számára, hogy kiegyensúlyozott diák és később teljesítménykényszertől mentes felnőtt legyen.
Az üvöltözés nem megoldás. Egy gyermek esetén nagyon fontos, hogy türelmesnek kell lenni. Nem szabad leharapni a fejét egy fekete pont miatt. Ha sokadjára sem tudsz valamit elmagyarázni, akkor érdemes lehet játékos példákkal elmagyarázni a dolgokat.
Szülőként is bele kell jönni a dolgokba. Meg kell osztani egymás között a feladatokat. Tanuljatok felváltva a gyerekkel. Beszéljétek meg azt is, hogy mikor ki viszi iskolába.
Fontos a betegségek elkerülése
A bölcsőde-, óvoda- és iskola a betegségek melegágya, éppen ezért nem árt ha megtanítjuk gyermekünknek (ha még nem tudná), hogy mindig a szájunk elé tesszük a kezünket tüsszentésnél. Tudatosítanunk kell a gyerekekben azt is, hogy nem csak anya- és apa leszidása miatt kell étkezés előtt alaposan kezet mosni. Hogy hogyan kell jól kezet mosni, azt egy könnyű mozdulatsorral meg lehet egy gyermeknek tanítani. A rendszeres kézmosásra pedig mindig figyelmeztetni és ösztönözni kell.
Itt is meg lehet állapítani, hogy nincs két egyforma gyermek, és nincs két egyforma család, sőt egyforma iskolák sincsenek. Érdemes az ötleteket, terveket személyre szabni, kibővíteni vagy átalakítani, úgy, hogy a készülődés mindenkinek a lehető legjobban teljen.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.