Menü

Nemcsak nyáron támadnak a kullancsok!

Rossz hírünk van! Nyár végén is támadnak a kullancsok, nincs vége a kullancsszezonnak. A száraz, kánikulai nyári melegben kicsit visszahúzódtak ezek a vérszívók, azonban az őszi csapadékos időjárás közeledtével, ismét támadásba lendülnek, fokozottan védekezzünk ellenük!

A kellemes idő és a nyár beköszöntével pedig még több időt töltünk a természetben, ami sajnos együtt jár a kullancs okozta betegségekkel. A kullancsok nem kedvelik a tűző napot, de kedvelik a magas páratartalmat, s inkább a reggeli és kora esti órákban aktívak. A kullancsok alattomos vérszívók, melyek a bokrok és a fák levelein, illetve a fűben várakoznak, hogy ráakaszkodjanak áldozatukra.

A Lyme-kóros esetek számszerű magyarországi adatai azt mutatják, hogy a nyár vége a legkedvezőbb a kullancsoknak. A védekezés a köztudott teendőkből áll: zárt ruházat, kullancsriasztó szerek használata, világos ruha, sapka viselése.

A háziorvosoknál a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás ellen kérhető oltás, azonban az Lyme-kór ellen nem véd, mely sajnos nagyon nehezen gyógyítható, sokáig lappang, míg felismerik.

Melyek a tünetei az egyes betegségeknek, amelyeket a kullancsok terjesztenek?

A Lyme-kórt egy baktérium okozza. A tünetek a csípés utáni 1-5 hónapban jelentkezhetnek először: fáradékonyság, levertség, gyengeség, láz és étvágytalanság. A betegség ízületi gyulladást okozhat. Sajnos a középső fiammal átéltük ezt az időszakot, antibiotikumos kezelést, vérvételeket, kórházat, sokat számít, ha időben észlelik a tüneteket.

Az agyvelő- és agyhártyagyulladás főképp emberekre veszélyes, védőoltást csak az ember számára fejlesztettek ki ellene.

A vérzéses kullancslázról talán kevesebbet hallottunk, ez a kutya fehérvérsejtjeit támadja meg, tünetei a csípés utáni 8-20 napban jelentkeznek. Étvágycsökkenés, bágyadtság léphet fel, továbbá légszomj, hányás.

Ha valahol kullancsot találunk magunkon, vagy magunkban, akkor azt minél hamarabb távolítsuk el, lehetőleg csipesszel, kerülve a népi módszereket (olajozás, zsírral való bekenés…stb.)

Ha az eltávolítás során beszakad a kullancs feje, az nem okoz problémát, a szervezet kilöki a bent maradt testrészt. A kullancs csípésének helyét mindenképp figyeljük meg a jövőben.

A kullancs által terjesztett betegségek esetében a Lyme-kór ellen megelőző oltás nincs. A már kialakult betegséget antibiotikummal kezelik, több héten, hónapon keresztül.

Az agyvelőgyulladás megelőzésére védőoltás-sorozat lehetséges.

A kullancsoktól az állatok sincsenek biztonságban, a kutyáknál is súlyos állapotromlást okoz, ezért házi kedvenceinkre is vigyázni kell.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.