Menü

A szájápolás fontossága

„Mofom a fogam, habof a fám”- énekli vidáman, viccesen és szándékosan pöszén az egyik nagyon kedvelt gyermek zenekar. A fogmosó című dalt nagyon sokan ismerjük, szeretjük, jópofa, aranyos, vicces, kedves. A mondanivaló azonban fontos és mindig aktuális.

Már gyermekkortól fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia, valamint az egészséges étkezés. Mai témánk a szájápolással kapcsolatos. A nem megfelelő szájápolás a fogak romlásához, elvesztéséhez vezethet, s ugyanezt okozhatja az egészségtelen életmód és a helytelen étkezés, a túlzott alkohol- és cukor fogyasztás is. Ezek okolhatóak a hiányos, vagy rossz, beteg fogazatért.

A fogmosás a napi rutin része kell(ene), hogy legyen, s ezt gyermekeinknek is így kell(ene) megszoknia.

A fogmosás nem egy felületes, fél percig tartó öblögetés, hanem egy fontos és alapos tisztálkodási lépés, melyekkel megőrizhetjük az egészséges fogainkat és számos betegséget elkerülhetünk. Elengedhetetlen a reggeli és az esti fogmosás, de ezek közül is a legfontosabb az esti fogtisztítás, ugyanakkor az ebéd utánit sem szabad kihagyni, amennyiben lehetőségünk van rá, ebéd után is tisztítsuk meg fogainkat.

Az elégséges mennyiség naponta minimum két alkalom, az időtartam pedig minimum két perc.

A legalapvetőbb szájápolási szabályok közé tartozik a rendszeres és alapos fogmosás, a rendszeres fogorvosi kontroll.

A gyerekeket meg kell tanítani arra, hogyan mossunk fogat, hiszen a legfontosabb lenne már gyermekkorban elsajátítani a fogmosás helyes technikáját.

Naponta minimum kétszer kell megtisztítani a fogainkat, különben gyakran a fogászati rendelőben találjuk magunkat, fogproblémákkal.

A helyes technika a szakértők szerint a következő: a fogkefénket félig az ínyre, félig a fogra helyezzük úgy, hogy a sörték az íny felé nézzenek, majd enyhe, körkörös mozdulatokkal elkezdjük tisztítani a fogainkat kettesével-hármasával, majd, ha ezt elvégeztük, a következő 2-3 fogra helyezzük át a fogkefénket. A körkörös mozdulatok nem koptatják sem a fognyakat, sem az ínyszélt.

A fogmosást ajánlott kiegészíteni fogselyem, fogköztisztító kefe használatával, mely a fogköztisztítást segíti, ami fontos, hiszen itt is találhatóak ételmaradékok.

Akik fogaik tisztítására elektromos fogkefét használnak, nekik is figyelni kell a helyes technikára. Az elektromos fogkefe esetében a szakemberek azt javasolják, hogy az íny és a fognyak találkozásához helyezzük a fogkefénket és tartsuk ott pár másodpercig.

Akiknek koronájuk, implantátumuk, vagy esetleg kivehető fogpótlásuk van, még alaposabb lepedék eltávolítást igényelnek.

Minden, amire vigyázunk, amit ápolunk, amit óvunk, tovább tart az életünk folyamán. Így van ez a fogainkkal is, s nem akkor kell észbe kapni, amikor már fáj, amikor már gondot okoz, hanem a megelőzésre kell koncentrálni. Mindenkinek jó egészséget kívánok!

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.