Ezekből a gyógynövényekből érdemes most elraktározni
- Dátum: 2021.09.21., 22:34
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- bodzavirág, borsmenta, cickafark, ciklus, csalán, élénkítő, emésztés, érrendszer, gyógynövény, gyomorerősítő, gyulladáscsökkentő, immunrendszer, kamilla, menstruáció, ősz, rozmaring, szíverősítő, szörp, tea, tél, vérellátás, vitamin, vízhajtó
Lassan véget ér a termékeny időszak és nem lesz annyi gyümölcs, zöldség és friss gyógynövény közül választani, mint eddig. Érdemes hát pont ezért még most elraktározni télire az egészségesebbnél egészségesebb termésekből, hogy a hidegben is meglegyen a megfelelő támogatás az immunrendszernek.
Később a gyógynövényekből teát vagy szörpöt is készíthetünk, attól függően, éppen hidegre vagy melegre vágyunk. Érdemes persze előtte tájékozódni, hogy az adott növényt forrázni, vagy áztatni kell, mivel néhány vitamin hő hatására elbomlik, így pedig kárba vész az munkánk. Egy megoldás lehet, ha eleve nem szárítjuk, hanem frissen szörpöt készítünk belőle és így szintén sokáig eláll. Ehhez szükségünk lesz vízre, általában 2-3 literre, 1-2 kg cukorra, néhány citromra vagy limera és magára a gyógynövényre.
Biztosan van, akinek talán nem olyan meglepő, ha gyógynövényeket tartósítunk és teszünk el télre. A bodzavirágot például júniusban szokás szedni, de szárítva is épp olyan hatásos immunerősítő tea készíthető belőle. Ugyanígy a levendulából nyugtató, a kamillából pedig gyulladáscsökkentő hatása miatt szoktak teát főzni. Igaz, ezeket mind nyáron szokták szedni, de vannak ősszel termő gyógynövények is, amik legalább olyan hasznosak, mint a fentebb említett társaik.
Az egyik ilyen ősszel termő gyógynövény valójában egy ismert fűszer, a rozmaring. Főként szíverősítő hatásáról ismert, de javítja az agy vérellátását is és általánosságban jót tesz az érrendszernek.
A borsmenta sem kivétel, ezt is éppen szeptemberben szokás szedni és nem csak finom, de egészséges szörp vagy tea is készíthető belőle. Gyomorerősítő és élénkítő hatású, valamint javítja az emésztést is.
A cickafark már talán kevesebb háztartásban fordul elő, azonban ez is egy sokrétű gyógynövény, aminek nem utolsó sorban nagyon kellemes íze van. Menstruációs görcsök ellen javasolják, de a görcsöket is oldja, segít beállítani a ciklust és emellett még gyomorvédő hatású is.
Ha a csalánt egyszer levágják, őszre gyakran friss hatásokat növeszt, amit felhasználhatunk tea készítéséhez. A friss hajtásokat gyulladáscsökkentő, vízhajtó és vércukorszint-stabilizáló hatása miatt fogyasztják. Bár talán furcsának tűnhet, hogy szörp készüljük belőle, ám ennek is legalább olyan finom, mint teának. Ebből és a fentebb említett gyógynövényekből is elég egy-két marékkal felhasználni, ha szörpöt szeretnénk belőle készíteni.
Párizs látnivalói, nevezetességei

Párizs Európa kulturális fővárosaként ismert, és a kontinens legkedveltebb turisztikai célpontja. A francia főváros egy éjszaka is élő, pezsgő város, és rengeteg lehetőséggel várja a turistákat, a túlturizmus szinte minden ismert helyen jelen van. Modern látványosságai mellett viszont rengeteg történelmi épületet, ideszámítva a történelmi belvárost is tartogat számunkra, így hangulatában egy abszolút pozitív, de vegyes élményt nyújt a város.
Szaloncukor házilag! Ajándéknak is tökéletes

Ha nem szeretnénk drága szaloncukrokat vásárolni, vagy egyszerűen a bolti ízvilág helyett a háziasabb jellegű édességeket részesítjük előnyben, akkor készítsünk idén saját magunk alkotta szaloncukrokat, ehhez mutatunk néhány szuper receptet.
A ház „mérgei”

Valószínűleg szinte minden háziasszony tisztítószer-repertoárjában megtalálható néhány olyan vegyszer, ami potenciálisan halálos méreg is lehet. Ezeket biztonságosan kell tárolni és alkalmazni, hogy elkerüljük az egészségkárosodást. Melyek ezek a vegyi anyagok?
A téli madáretetés szabályai

A téli időszakban gyakran a túlélést jelenti madarainknak a számukra kihelyezett eleség. Természetesen ennek is megvannak a maga szabályai, melyeket, ha nem ismerünk, vagy nem tartunk be, akkor inkább el se kezdjük a téli madáretetést.
Veszélyes adventi koszorúk

Az advent lehet veszélyes is. Tűzveszélyes. A téli időszakban 45 percenként kigyullad egy lakás – olvastam valamikor egy internetes portálon. Közelednek az ünnepek, kezdődik a karácsonyi készülődés, válogatunk az adventi koszorúk között, gyújtjuk lassan a gyertyákat, elővesszük karácsonykor a csillagszórókat, ezek pedig mind veszélyforrások is.