Mi az a chutney és hogyan lehet elkészíteni?
- Dátum: 2021.09.21., 06:22
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alapanyag, alkalom, burgonya, chutney, citrus, darabos, egészséges, fogás, főétel, fűszeres, gasztroajándék, gyümölcs, húsok, indiai, kísérő, köret, krémes, különleges, lekvár, mindennapok, népszerű, savanyúság, személyre szóló., tápanyag, textúra, új íz, ünnepek, zöldség, zselés
Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, megismerni különböző konyhákat, élvezik a gasztronómia világát, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t. egy indiai eredetű szószról van szó, mely különböző összetevőkből áll, ezek lehetnek gyümölcsök, de legtöbbször azonban zöldségekből készül. a chutney kiváló kísérője a burgonyának, sajtoknak és húsoknak.
Mi az a chutney?
A chutney egy köret, Indiából. Tulajdonképpen egy indiai fűszeres étel, gyümölcsökből vagy zöldségekből készül ecettel, fűszerekkel és cukorral. Általában lekvárszerű állagú, különleges ízvilág. A chutney Indiában hozzátartozik a mindennapokhoz. Állaga a darabos lekvárfélétől a krémes változatokig sokféle lehet.
A chutney nagyon jó alternatíva a gyümölcs és zöldség tartósítására, bár nem tartalmaz tartósítószert, mégis egy ideig eláll.
A chutney tipikus alapanyaga a mangó, az alma, az őszi- és sárgabarack, a szilva, a banán, az ananász, a körte, vagy épp a citrusfélék. A zöldségek közül kedvelt alapanyag a paradicsom, de sütőtökből, hagymából vagy épp sült paprikából is finom mártásokat készíthetünk.
Chutney recept számtalan létezik, különböző fűszerekkel, de a klasszikus recept mangóval, almával, fahéjjal, hagymával, fokhagymával, paprikával, gyömbérrel, ecettel, sóval és cukorral készül. Az édes és sós összetevők keveréke egyedülálló ízt ad a szósznak, amelyet akár húsételek kísérőjeként használhatunk, de bármilyen ételt feldob és különlegessé tesz.
Létezik mangó chutney, de kedvelt az almás - paprikás édes-savanyú mártás is, ahogy a paradicsomos chutney is nagyon népszerű bizonyos főételek kísérőjeként. A chutney egészséges, fűszeres ízkavalkád, tele értékes tápanyagokkal és antioxidánsokkal. Különbözik a savanyúságtól mind ízében, mind állagában
A chutney úgy készül, hogy mindent alaposan megmosunk, majd megpucolunk.
Ezután megfőzzük az ecetet a cukorral kevés fahéjjal, a fahéjban, keverjük néhány percig, majd adjuk hozzá a maradék hozzávalókat – például ezúttal apróra vágott mangót és almát, majd adjuk hozzá a többi fűszert (sót, borsot és amit szeretnénk) és zselés állagúvá főzzük őket, kihűtjük és tálaljuk. A chutney esetében mindent egy serpenyőben főzünk, amíg zselé nem lesz.
Ugyan még messze vannak az ünnepek, de ötletnek elmondhatom, hogy a chutney nem csak tökéletes kiegészítője az ünnepi fogásoknak, hanem egy mutatós és ínycsiklandó gasztro ajándék is egyben. Kis üvegcsében nagyon szép és ízletes személyre szabott, magunk készítette ajándék lehet, akár karácsonykor, akár más alkalmakkor.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.