Menü

Sport és a reflux

Bizony ez a kettő nagyon szerencsétlen egy páros. Tapasztalom sokszor. Vannak olyan módszerek, amelyek enyhíthetik a kellemetlen tüneteket, ezekkel érdemes megpróbálkozni, ha reflux mellett szeretnénk sportolni.

Mi is a reflux? Aki nem tudja, nagyon szerencsés.

A reflux visszacsorgást jelent, ilyenkor a gyomortartalom a megfelelő iránnyal ellentétesen, azaz visszafele folyik, a nyelőcső és gyomor közötti záróizmon át a nyelőcsőbe. Súlyosabb esetben egészen a garatig vagy akár a szájüregig is eljuthat. Nagyon kellemetlen jelenség, kínzó tünetekkel. Genetikai hajlamot a refluxra még nem mutattak ki, de rossz hírünk van: a családon belüli halmozódás jellemző.

Mi a helyzet akkor, ha reflux mellett sportolni szeretne valaki?

Aki komolyan veszi a sportot és az edzést, annak a reflux miatt alaposan be kell tartania néhány szabályt a táplálkozásban, amelyekkel kivédheti a kellemetlen refluxos tüneteket.

Tudni kell, hogy aki refluxos, annak a túlsúlytól mielőbb ajánlott megszabadulnia, mert az elhízás belejátszhat abba, ha valaki refluxossá válik, azonban megfelelő életmód követésével tünetmentessé válhat.

Az életmódváltással kell kezdeni a probléma megoldását, ha pedig nem elég, akkor fel kell keresni a szakorvost és elkezdeni az általa javasolt gyógyszeres kezelést. A táplálkozást illetően tiltott listába tartoznak a szénsavas italok, a csípős, fűszeres, savas és zsíros ételek, a csokoládé, a kávé, a tea és az alkohol is, továbbá kerülendők a nagyon savanyú gyümölcsök, illetve a tejtermékek és a hagyma, fokhagyma is.

Életmódváltás részeként a dohányzás elhagyása is javasolt.

A szoros melltartó és nadrág, szoknya súlyosbító tényező, erősíti a tüneteket.

A patikákban léteznek recept nélkül kapható szerek, szopogatós tabletták, azonban a szakorvos azt ajánlja, ezeket rendszeresen ne használjuk.

Ne hagyjuk, hogy a reflux megakadályozzon abban, hogy fittek legyünk, folytassuk a sportolást, hiszen nincsen tiltott sporttevékenység, csak messzire kerüljük el a refluxot erősítő ételeket és italokat.

Bizonyos mozgásfajtáknál, mint a futás vagy súlyemelés, gyakoribb a tünetek felerősödése, itt fokozottan fontos, hogy kényelmes és semmiképp sem szoros ruházatot viseljünk.

Nem mindegy, mit mikor eszünk, sport előtt 2-3 órával étkezzünk, a fenti élelmiszerek kerülésével, könnyű ételek fogyasztásával, kis adagokban.

A reflux, vagyis az a bizonyos savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe sajnos elég gyakori emésztési probléma manapság. Nemcsak a táplálkozással lehet orvosolni, hanem stresszcsökkentéssel is, ugyanis ez nagyon sok egészségi probléma okozója lehet az életünkben.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.