Menü

A mellrák elleni küzdelem!

Sajnos még mindig a mellrák a magyar nőket leginkább érintő daganatos megbetegedés. Évente több mint hatezer mellrákos esetről tudunk, és minden nyolcadik nő sajnos élete során találkozik ezzel a megbetegedéssel. Október a mellrákellenes küzdelem hónapja, de nemcsak ekkor fontos beszélni róla.

Sajnos kutatások állapították meg, hogy a behívott nők fele megy el szűrésre, pedig a korán felfedezett emlőrákok közel százszázalékos hatékonysággal gyógyíthatók.

A mammográfiás vizsgálat már akár néhány milliméteres rosszindulatú elváltozást is kimutat, s mint a daganatos megbetegedéseknél általában, a mellráknál is kritikus fontosságú az idő, hogy mikor veszik észre. Ha időben, akkor jó esély van a gyógyulásra.

Nagyon fontos természetesen az önvizsgálat, azonban ez sajnos nem elég, hiszen nem mindig lehet tapintásos vizsgálattal felfedezni egy korai stádiumban lévő daganatot.

Szakemberek hangsúlyozzák, hogy bizonyos daganatkezdemények egyáltalán nem tapinthatók, ezért semmiképp sem helyettesíthetik a mammográfiás vizsgálatot.

Természetesen a rendszeres szűrés mellett figyelni kell magunkra, s olyan elváltozás esetén, mint például csomó, váladékozás, vagy bőrelváltozás, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.

Magyarországon a hivatalos ajánlás szerint, panaszmentes esetben minden 45 és 65 év közötti nőnek kétévente el kellene mennie mammográfiás szűrővizsgálatra, de az orvosok többsége már negyven év fölött ajánlja a nőknek, hogy kezdjenek el szűrésekre járni, lehetőleg évente, életük végéig.

A statisztikák is azt mutatják, hogy a megkérdezett nők nagy része szerint a mammográfia nem jár különösebb fájdalommal, maximum kellemetlen. A pontosabb diagnózis érdekében fontos információ, hogy érdemes a szűrővizsgálatot a ciklus elejére, közvetlenül a menstruáció utáni napokra kérni.

A mammográfiát ellenzők arra hivatkoznak, hogy a vizsgálat sugárterheléssel jár, mely enyhén növelheti a daganatos elváltozások kialakulásának esélyét, de ez minden röntgenvizsgálatról elmondható.

Egy mammográfiás vizsgálat során olyan alacsony sugárdózist kapunk, amely nem aggasztó, arról nem is beszélve, hogy a mammográfiás képalkotás technikája folyamatosan fejlődik, így a vizsgálat ma már 30-40 százalékkal kevesebb sugárterheléssel jár, mint korábban.

A kockázat tehát minimális, ellenben egy időben felismert daganatos megbetegedéssel életet menthetünk.

Természetesen azoknál fokozottan indokolt a vizsgálat, ahol egyenes ági rokonnál már előfordult mellrákos megbetegedés.

Az egészségünk érdekében a kulcsszó a rendszeres szűrés. A legfontosabb, hogy amikor megkapjuk a meghívót a szűrővizsgálatra, mindenképp menjünk el! A mellrák nem egy egyik napról a másikra kialakuló és hirtelen áttétet adó betegség, tehát a rendszeres szűréssel időben felfedezhető és kezelhető, gyógyítható! Nagyon fontos az önvizsgálat és a szűrés, mert szó szerint életet ment!

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.