Menü

Környezetbarát takarítás - vegyszermentesen

A környezetbarát takarításra talán sokan gondolnak úgy, mint valami drága úri passzióra, azonban sem nem úri dolog, sem nem drága, pont az a lényege, hogy számos vegyszert nem veszünk meg. Szerencsére a takarításban is egyre több környezetbarát alternatíva van, mellyel nemcsak a földet óvhatjuk, hanem saját és családunk egészségét is és még spórolhatunk is vele.

Örömmel látom, hogy egyre többen vagyunk, akiknek fontos, hogy minél kevesebb vegyszerrel vegyük körbe magunkat. Tisztítószerek közül is sok olyan hazai márka közül választhatunk, amelyek biológiailag lebomló, környezetbarát alternatívát kínálnak.

A környezetbarát takarítás célja nemcsak a környezetünk védelme, hanem allergiás megbetegedések elkerülése is.

Azt bátran le merem írni, hogy a takarítást mi nők végezzük (tisztelet a kevés kivételnek) ezért a legtöbb tisztítószer reklám nekünk szól, csak azok éppen nem természetesek és egészségesek, tehát nem igazán felelnek meg sem egészségügyi, sem környezetvédelmi szempontból.

A túlzott higiénia így hosszú távon egyébként is ártalmas lehet, elvégre az otthonunknak nem kell egy kórházhoz hasonlóan fertőtlenítettnek és sterilnek lennie.

Nézzük a természetes tisztítószereinket!

A fából készült bútorok hálásak lesznek érte, ha lenolajjal ápoljuk évente egyszer vagy kétszer.

A citromsav a takarítás nagymestere, a hatása az ecetéhez hasonló.

Az ecetsav tökéletes ellenszere a vízkőnek, mellyel az egész fürdőszoba csillogó lesz, a járványos időben pedig - antibakteriális és vírusölő hatásának köszönhetően - kiváló fertőtlenítőszer.

A molyok elűzésére a levendula és a szegfűszeg, vagy a babérlevél a legjobb természetes módszer, a kellemetlen szagok ellen pedig a kávézaccot érdemes bevetni, mely magába szívja a rossz szagokat.

Ami a textíliákon lévő foltokat illeti, a kárpitozott bútorokra, kanapékra szódabikarbónát szórva, majd egy éjszakát állni hagyva, reggel leporszívózva nagyon jó eredményt érhetünk el.

A sütő makacs zsírfoltjait is szódabikarbónával tudjuk a legegyszerűbben eltávolítani, ha 20 percig hagyjuk a foltokon, majd nedves ronggyal letöröljük, akkor garantáltan meg tudjuk tisztítani a felületet.

Ha valakinek van kedve és ideje, energiája, akkor maga is készíthet otthon takarítószert ecetből, szódabikarbónából, citromból, illóolajokból, ehhez a netről számtalan ötletet lehet találni. Ezekkel valóban környezet- és egészségbarát vegyszereket használunk a háztartásunkban.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.

Itt az allergiaszezon! Mit tehetek a tünetek enyhítéséért?

Bár a kezelésénél ideális megoldás lenne az allergia kiváltójának eltávolítása, ez nyilván a pollenek esetében egyáltalán nem megoldható. Mit tehetünk?

Kidobandó a lejárt élelmiszer?

Sokan azonnal kidobják a lejárt élelmiszereket, pedig nem biztos, hogy már fogyaszthatatlanok. Egyes termékek akár hónapokig, sőt évekig is jók maradhatnak még. Melyek ezek és meddig fogyaszthatók?

Vilnius nevezetességei, látnivalói

Az egykori szovjet tagköztársaság Litvánia a másik két balti állammal, Észtországgal és Lettországgal egyaránt 2004-ben, hazánkkal együtt lett az Európai Unió tagja. A 65.200 km²-es területén 2,9 millióan élnek. Vilnius, Litvánia fővárosa, gazdag történelemmel, lenyűgöző építészeti örökséggel és egyedi hangulattal várja a látogatókat. A település különleges atmoszféráját a középkori óváros, a barokk templomok és a modern, pezsgő kulturális élet együttese adja.