A család gyógyszereiről se feledkezzünk el!
- Dátum: 2021.12.22., 18:17
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ajándék, család, cseppek, égési baleset, fájdalomcsillapítás, gyógyszer, gyógyszertár, gyomorproblémák, hasmenés, karácsony, kenőcsök, készítmény, kisbaba, kisgyermek., köptető, láz, megfázásos tünetek, nyitvatartás, ogyéi, orrspray, patika, pelenka, székrekedés, tápszer, torokfertőtlenítő, tünet, ügyelet, ünnep, vitamin
Egymást követően egybefüggő munkaszüneti napok esetén, bizony nemcsak az ünnepi készülődés a fontos, a karácsonyfa beszerzése, a karácsonyi menü összeállítása és az ajándékok megvásárlása, csomagolása, hanem az is fontos, hogy a család gyógyszerei, vitaminjai is elegendőek legyenek. Nagyon kellemetlen, ha a karácsonyi ünnepek alatt fogy el egy rendszeresen szedett gyógyszer, tápszer, kenőcs, egy lázcsillapító vagy a hasmenés, esetleg székrekedés tüneteit enyhítő készítményünk.
Ha a receptjeink, esetleg rendszeresen szedett gyógyszereink kifogyóban vannak, akkor még az ünnepek előtt szükséges felkeresni a háziorvosunkat, majd a gyógyszertárt, hogy ne az ünnepek alatt kelljen a készítmények után futkosni, idegeskedni.
Ilyenkor érdemes átnézni az otthoni gyógyszeres dobozukat, vagy hívjuk házipatikának, hogy az esetleges lázat, megfázásos tüneteket, gyomorproblémákat (ünnepek alatt/után gyakori) kezelni tudjuk.
A sütés-főzés, kisebb konyhai balesetek, gyertyagyújtás közben előfordulhatnak égési sérülések is, meg úgy egyáltalán jó, ha van otthon, ezek ellátására szolgáló kötszer, sebfertőtlenítő szer, sebtapasz.
A patikák is zárva lesznek, így az ünnepek alatt az ügyeletes gyógyszertárakban juthatnak hozzá gyógyszereikhez. Az ügyeletes gyógyszertárak listája megtalálható az interneten.
„A gyógyszertárak betegforgalmi bejáratánál jól látható helyen és jól olvasható módon jelezni kell a legközelebbi folyamatosan nyitva tartó vagy ügyeleti szolgálatot teljesítő közforgalmú gyógyszertár nevét, címét, telefonszámát, valamint az ügyeleti, illetve a készenléti szolgálat kezdő és befejező időpontját. Emellett fel kell tüntetni a legközelebbi felnőtt és gyermekorvosi ügyelet címét, telefonszámát.” – írja az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a honlapján.
Az oldalon ügyeleti, vagy készenléti szolgálatot ellátó gyógyszertárakról lehet tájékozódni, az alábbi linkre kattintva: https://ogyei.gov.hu/gyogyszertarkereso/
A gyermekes családok mindenképpen gondoskodjanak láz- és fájdalomcsillapító szerekről és hasznos ellenőrizni a torokfertőtlenítő, orrcsepp, köptető, orrspray, sebtapasz készleteket is. Kisbabás családok a tápszerről, szükséges kenőcsökről, cseppekről, pelenkáról se feledkezzenek el.
Az ünnepek előtti készülődésnél érdemes arra is gondolni, hogy az élelmiszerboltok és patikák milyen nyitvatartás szerint dolgoznak és mely készítményekkel kell előre készülnünk a munkaszüneti napokra. Mint említettem, fájdalom-, lázcsillapítókkal és emésztést segítő készítményekkel és rendszeres gyógyszereinkkel, kisgyermekes családok esetében pedig tápszerrel és a megfelelő kenőcsökkel ajánlott készülni az ünnepekre.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?