Mit szabad és mit nem foghúzás után
- Dátum: 2021.12.22., 18:27
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- alkohol, dohányzás, evés, fizikai aktivitás, fog, foghúzás, fogmosás, ivás, kávé, magok, mák, nyers hús, öblögetés, püré, szájvíz, szívás, tejtermékek, tojás
Van, akinek szinte már rutinszerű a foghúzás, van, akinek még soha nem húzták egy fogát sem szerencsére. Mindenesetre nem árt tisztában lenni azzal, mit szabad és mit nem szabad csinálni, miután kihúzták egy fogunkat.
Ilyenkor ugyanis, még ha csak egy egyszerű húzás is volt, egy nyílt seb van a szánkban, amire oda kell figyelni, hiszen ugyanúgy elfertőződhet és begyulladhat, mint bármilyen más sérülés a testünkön. Természetesen, ha nem egyszerű húzás volt, hanem szájsebészeti beavatkozás, akkor még ennél is szigorúbban kell venni ezeket a szabályokat, illetve az a folyamat tovább is tarthat pár nappal, hiszen általában ilyenkor varrják is az érintett területet.
Először is, az evés nem tanácsos, főleg az első néhány órában a zsibbadás miatt, bár ilyenkor egyébként sem az evésen jár az eszünk, de ilyenkor a félrenyelés elkerülése végett, illetve a seb miatt sem tanácsos bármit fogyasztani. Lehetőleg foghúzás után aznap már ne együnk, majd csak másnap, így érdemes a beavatkozás előtt enni legalább annyit, hogy aznap kibírjuk.
A második dolog, ami talán furcsa lehet, a fogmosás kerülése. Persze fontos a fogmosás és a száj higiéniájának megőrzése, de foghúzás után ne mossunk fogat legalább aznap, másnap pedig csak óvatosan, elkerülve a sebet és a környékét. Ugyanez igaz az öblögetésre, mivel az sem tesz jót a sebben kialakult vérdugónak, aminek a funkciója az, hogy lezárja a nyílt sebet és gyorsabban gyógyuljon ott az íny. Másnap már óvatosan öblíthetünk, de kerüljük az alkoholos szájöblítőket. Lehetőleg keressünk valamilyen gyógynövényes szájvizet.
Ha már eltelt egy nap és étkezhetünk, akkor is figyeljünk oda, hogy kerüljük a tejtermékek, a tojás és a nyers húsok fogyasztását, mivel ezekben baktériumok lehetnek, amik normális esetben nem okoznak gondot, de a nyílt sebben fertőzést okozhatnak és ezzel akadályozhatják vagy elnyújthatják a gyógyulási folyamatot.
Bár ez tűnne kézenfekvőnek, mégsem ajánlott a pürés ételek fogyasztása, mivel ez könnyebben mehet bele a sebbe, mint a szilárd ételek, illetve a kisebb magvas, darabos, mákos ételeket is kerüljük, mivel a pici magok is könnyen beleragadhatnak a sebbe. Az alkoholos szájvizek mellett magát az alkoholt is hanyagoljuk pár napig, csakúgy, mint a kávét, mivel ezek értágító hatásúak és lassítják a gyógyulást, erősítik a vérzést.
Az erős orrfújás, hajolgatás, fizikai megterhelés sem tesz jót, mivel ezek hatására kieshet a sebben kialakult vérdugó, így az újra vérzésnek indulhat, ezzel lassítva a gyógyulási folyamatot és egyben növelve a fertőzés veszélyét.
Végül pedig még egy tiltólistás tevékenység, ami talán mindenki számára egyértelmű: a dohányzás. Maga a szívó hatás, ami dohányzáskor keletkezik a szájban is káros lehet, de a dohányfüstben lévő káros anyagok is bejuthatnak a sebbe ilyenkor, így pár napig mindenképpen hanyagoljuk a dohányzást, legalább amíg a seb egy kicsit be nem záródik.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?