Menü

Hasznos vitaminok izomfejlődéshez

Az már bizonyára mindannyiotokhoz eljutott, hogy a vitaminok egy sportoló életében az étrendkiegészítés alapját képezik. A sportolás és erős fizikai munka során felszabaduló szabad gyökök legyőzése és számos szervezetben zajló funkció biztosítása érdekében a vitaminok plusz bevitele esszenciális. Főként tekintve azt, hogy az ételeink már lényegesen kevesebb vitamint tartalmaznak, mint korábban.

Vitamin toplista

6. E-vitamin

Egy erős antioxidáns, vagyis védi a sejtmembránokat. Ez fontos, mert számos anyagcsere folyamat zajlik a szervezetben, amelyek akkor folynak megfelelő módon, ha a sejt egészséges.

Az antioxidánsok bizonyára nem ismeretlenek számodra és a kutatások is csak megerősítik a pozitív hatásaikat. Legfontosabb szerepük, hogy csökkentik a szervezetben keletkező káros szabad gyökök mennyiségét, amelyek a sejtszintű légzés természetes melléktermékei, ám hatásuk káros a szervezetre nézve, mert romboló hatásúak és sejtbeli változások létrehozására is képesek (mint amilyen a rákos sejtburjánzás).

5. Niacin (B3 vitamin)

Csaknem 60 féle anyagcsere folyamatban van szerepe a B3 vitaminnak, amelyek az energiatermeléssel vannak összefüggésben, így testépítőknek különösen fontos a megfelelő B3 vitamin bevitel. A kutatások azt találták, hogy atlétáknak ráadásul jóval nagyobb mennyiség szükséges, mint a nem sportolóknak. A jó hír viszont az, hogy ha az étrend nem tartalmazza kellő mennyiségben, akkor a szervezet elő tudja állítani triptofánból – feltéve, ha abból van elég.

A niacin kedvelt a versenyzők körében nikotinsav formájában, mert nagyon jól eresít a versenyre. 50-100 mg-os mennyiségben a test zsírmobilizálását és zsírégetését segíti elő.

4. D-vitamin

Esszenicális a kalcium és a foszfor felszívódása érdekében. A kalcium szükséges az izomösszehúzódáshoz. Ha nem elég a kalcium mennyisége az izmok számára, akkor az edzésmunka sem tud megfelelő lenni, gyakoriak a görcsök. A megfelelő csontsűrűséghez is elengedhetetlen a kalcium, amely a megnövekedett izomtömeg támogatásához szükséges.

Ne feledkezzünk meg a foszforról sem, ami a gyors, erőteljes izomösszehúzódásokhoz szükséges, ami gyakorlatilag a súlyzós edzések alapja. Foszfor szükséges az ATP szintézishez is, amelyet az izomzat közvetlenül energiaforrásként használ az összehúzódáshoz.

3. Tiamin (B1 vitamin)

A fehérje anyagcsere egyik feltétele, így az izomnövekedéshez is hozzájárul. Segít a hemoglobin létrehozásában, amely a vörös vértestek összetevője, amelyhez az oxigén tapad, így ez szállítja az oxigént az izomsejthez. A teljesítmény szempontjából fontos a megfelelő oxigénellátás és ahogy az edzés intenzitása és időtartama nő, úgy nő az oxigénellátás jelentősége is.

A kutatások alátámasztották, hogy a tiamin azon vitaminok egyike, amelyek táplálék-kiegészítőként alkalmazása során fokozzák a teljesítményt és különösen fontosak a sportolók számára. A B-vitamin igényt továbbá összefüggésbe hozták a kalóriafelhasználással is. Minél gyakoribb, intenzívebb és hosszabb időtartamú egy edzés, annál több tiamin szükséges.

2. Piridoxin (B6 vitamin)

Mind a fehérjeszintézis, a növekedés és a szénhidrát felhasználás akkor lehetséges csak, ha megfelelő mennyiségben rendelkezésre áll a B6 vitamin. A tiaminhoz hasonlóan a piridoxin is az edzés intenzitásával párhuzamosan megnövekedett mennyiségben szükséges. A piridoxin nem véletlen lett a második helyezett a listán: az egyetlen vitamin, amely közvetlen összefüggésben van a fehérje bevitellel. Minél nagyobb a fehérje bevitel, annál nagyobb a piridoxin szükséglet.

1. C-vitamin (aszkorbinsav)

Meglepődtél? A legtöbb sportoló nincs tisztában a C-vitamin szerepével. Mint a legátfogóbban vizsgált vitamin a sportolók életében, az aszkorbinsav már bizonyította, mennyire értékes kiegészítője a sportolók étrendjének.

Először is antioxidáns, amely védi a sejteket a káros szabad gyökök támadásaitól, így támogatva a regenerálódást és növekedést. Másodszor az aszkorbinsavnak fontos szerepe van az aminósav anyagcserében, különösen a kollagén létrehozásában. A kollagén a kötőszövetek legfontosabb összetevője, amely a csontokat és izmokat összeköti. A súlyzós edzésekkor óriási teher éri a kötőszöveteket, így ha ezek nincsenek megfelelően ellátva tápanyaggal, bizony könnyen vezethetnek sérülésekhez.

Megzavarja a pihenést az alkohol

Bár az alkoholról úgy tartják, hogy segít megnyugodni és elaludni, egy új kutatás megállapította, hogy az alkohol éppen azokra a szabályozó rendszerekre hat, melyek az alvást szabályozzák, így megzavarhatja a pihenésünket és álmatlanságot is okozhat.

Az uborka meglepő hatásai

Kevés olyan nagyszerű étel létezik a világon, mint az uborka. Ez az alacsony kalóriatartalmú zöldség számos előnnyel rendelkezik, beleértve hidratáló összetevőit és értékes tápanyagait.

Miért hízunk nagyobb eséllyel, ha keveset alszunk?

Az az igazság, hogy ha keveset alszol, az valóban befolyásolja a testsúlyodat, mégpedig úgy, hogy a mérleget nem a kívánt irányba dönti.

Hátfájás ellen házilag

Hátfájás ellen házilag, otthon is sok mindent tehetsz akár a megelőzésről, akár a gyors tüneti kezelésről, akár hosszú távú, tartós megoldásról van szó. Még enyhe hátfájás esetén sem érdemes ölbe tett kézzel ülni, mert könnyen súlyosbodhatnak a panaszok, és megbosszulhatja magát, ha nem teszel valamit idejében a hátfájás ellen.

Nátha vagy szénanátha?

A szénanátha és a nátha közti különbségek néha nehezen ismerhetőek fel, pedig fontos, hogy a betegek meg tudják különböztetni, ugyanis az idejében elkezdett kezeléssel a panaszok és tünetek nagy része mérsékelhető.