Menü

Hasznos vitaminok izomfejlődéshez

Az már bizonyára mindannyiotokhoz eljutott, hogy a vitaminok egy sportoló életében az étrendkiegészítés alapját képezik. A sportolás és erős fizikai munka során felszabaduló szabad gyökök legyőzése és számos szervezetben zajló funkció biztosítása érdekében a vitaminok plusz bevitele esszenciális. Főként tekintve azt, hogy az ételeink már lényegesen kevesebb vitamint tartalmaznak, mint korábban.

Vitamin toplista

6. E-vitamin

Egy erős antioxidáns, vagyis védi a sejtmembránokat. Ez fontos, mert számos anyagcsere folyamat zajlik a szervezetben, amelyek akkor folynak megfelelő módon, ha a sejt egészséges.

Az antioxidánsok bizonyára nem ismeretlenek számodra és a kutatások is csak megerősítik a pozitív hatásaikat. Legfontosabb szerepük, hogy csökkentik a szervezetben keletkező káros szabad gyökök mennyiségét, amelyek a sejtszintű légzés természetes melléktermékei, ám hatásuk káros a szervezetre nézve, mert romboló hatásúak és sejtbeli változások létrehozására is képesek (mint amilyen a rákos sejtburjánzás).

5. Niacin (B3 vitamin)

Csaknem 60 féle anyagcsere folyamatban van szerepe a B3 vitaminnak, amelyek az energiatermeléssel vannak összefüggésben, így testépítőknek különösen fontos a megfelelő B3 vitamin bevitel. A kutatások azt találták, hogy atlétáknak ráadásul jóval nagyobb mennyiség szükséges, mint a nem sportolóknak. A jó hír viszont az, hogy ha az étrend nem tartalmazza kellő mennyiségben, akkor a szervezet elő tudja állítani triptofánból – feltéve, ha abból van elég.

A niacin kedvelt a versenyzők körében nikotinsav formájában, mert nagyon jól eresít a versenyre. 50-100 mg-os mennyiségben a test zsírmobilizálását és zsírégetését segíti elő.

4. D-vitamin

Esszenicális a kalcium és a foszfor felszívódása érdekében. A kalcium szükséges az izomösszehúzódáshoz. Ha nem elég a kalcium mennyisége az izmok számára, akkor az edzésmunka sem tud megfelelő lenni, gyakoriak a görcsök. A megfelelő csontsűrűséghez is elengedhetetlen a kalcium, amely a megnövekedett izomtömeg támogatásához szükséges.

Ne feledkezzünk meg a foszforról sem, ami a gyors, erőteljes izomösszehúzódásokhoz szükséges, ami gyakorlatilag a súlyzós edzések alapja. Foszfor szükséges az ATP szintézishez is, amelyet az izomzat közvetlenül energiaforrásként használ az összehúzódáshoz.

3. Tiamin (B1 vitamin)

A fehérje anyagcsere egyik feltétele, így az izomnövekedéshez is hozzájárul. Segít a hemoglobin létrehozásában, amely a vörös vértestek összetevője, amelyhez az oxigén tapad, így ez szállítja az oxigént az izomsejthez. A teljesítmény szempontjából fontos a megfelelő oxigénellátás és ahogy az edzés intenzitása és időtartama nő, úgy nő az oxigénellátás jelentősége is.

A kutatások alátámasztották, hogy a tiamin azon vitaminok egyike, amelyek táplálék-kiegészítőként alkalmazása során fokozzák a teljesítményt és különösen fontosak a sportolók számára. A B-vitamin igényt továbbá összefüggésbe hozták a kalóriafelhasználással is. Minél gyakoribb, intenzívebb és hosszabb időtartamú egy edzés, annál több tiamin szükséges.

2. Piridoxin (B6 vitamin)

Mind a fehérjeszintézis, a növekedés és a szénhidrát felhasználás akkor lehetséges csak, ha megfelelő mennyiségben rendelkezésre áll a B6 vitamin. A tiaminhoz hasonlóan a piridoxin is az edzés intenzitásával párhuzamosan megnövekedett mennyiségben szükséges. A piridoxin nem véletlen lett a második helyezett a listán: az egyetlen vitamin, amely közvetlen összefüggésben van a fehérje bevitellel. Minél nagyobb a fehérje bevitel, annál nagyobb a piridoxin szükséglet.

1. C-vitamin (aszkorbinsav)

Meglepődtél? A legtöbb sportoló nincs tisztában a C-vitamin szerepével. Mint a legátfogóbban vizsgált vitamin a sportolók életében, az aszkorbinsav már bizonyította, mennyire értékes kiegészítője a sportolók étrendjének.

Először is antioxidáns, amely védi a sejteket a káros szabad gyökök támadásaitól, így támogatva a regenerálódást és növekedést. Másodszor az aszkorbinsavnak fontos szerepe van az aminósav anyagcserében, különösen a kollagén létrehozásában. A kollagén a kötőszövetek legfontosabb összetevője, amely a csontokat és izmokat összeköti. A súlyzós edzésekkor óriási teher éri a kötőszöveteket, így ha ezek nincsenek megfelelően ellátva tápanyaggal, bizony könnyen vezethetnek sérülésekhez.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?