Menü

Mosás takarékosan, okosan!

.Ismerős az a mondás, hogy a szennyes mennyiségét elnézve, nálunk lakik még egy család, akikkel még nem találkoztunk…. Gyakran emlegetem. Három gyerekem van, bizony akad szennyes bőven, a férjem munkásruháit, egyenruháját, sportruházatainkat és egyéb kimenős, otthonlevős, alkalmi és macis nadrágok tömkelegét mosom – és akkor a függönyök, ágyneműk, plédek még nem is kerültek a gépbe - szinte van, hogy egy egész álló nap megy a mosógép, a mosószeres flakon meg kéthetente ürül. Drága mulatság.

A mosás alapszabályaira nem térnék ki, azt mindenki tudja, hogy a piros bugyit nem mossuk egybe a fehér inggel, s szerencsére szinte minden háztartás rendelkezik automata mosógéppel, szerencsések szárítógéppel is, így azt sem mondhatnánk, hogy nehéz, hiszen régen lehetett nehéz mindent kézzel kimosni.

A ruháink színének tartóssága érdekében színek szerint válogatjuk a szennyest és aszerint mossuk a ruhákat.

Érdemes odafigyelni, hogy milyen anyagokat mosunk össze, hiszen, ha a farmert összemossuk a selyemblúzzal még akkor költséges programot használtunk, s vehetünk másik blúzt.

A ruháink épsége érdekében a címkében ajánlott hőfokot is be kell tartani, így nem mennek össze a ruháink.

A jelek pedig balról jobbra haladva általában ezeket mutatják: ajánlott mosási hőmérséklet, fehérítés, vasalás, vegytisztítás, szárítógépben való szárítás.

Ezeket fontos betartani, hiszen a gyártók nem véletlenül találnak ki különböző opciókat. Amikor nem túl szennyezett ruhákat mosunk, használjuk a gyors mosási programot, így rengeteg vizet és elektromos áramot takaríthatunk meg.

Ha a napon szárítjuk a ruhákat, figyeljünk rá, hogy kifordítva teregessünk, hiszen a nap tönkre teheti a színüket, de van ennél is nagyobb „öngól”, amikor papírzsebkendőt felejtünk egy zsebben és utána a fehér szöszöket próbáljuk levarázsolni a fekete pólókról…Kellemetlen. Jobb átnézni a mosás előtt a ruhákat, pláne, ahol kisgyerekek is vannak, az ő zsebeik mindig rejtenek egy – két kavicsot, fenyőtobozt, csokipapírt, rágót és még sok más egyéb „kincseket”.

A vízlágyító használata pénztárcabarát megoldás hosszútávon, hiszen jót tesz a mosógépünknek és a lefolyórendszernek, melyeket így megkímélünk.

A vízkőoldás tökéletesen működik ecettel vagy háztartási gépekhez kapható vízkőoldóval, ezek használata megelőzésre nagyon ajánlott.

A pénztárcánk érdekében hígítsuk az öblítő koncentrátumot, körülbelül 1 liter koncentrátumból 4 liter öblítőt nyerhetünk, ami elég gazdaságos, ahogy az ecetes öblítés is. Ha az öblítő mellé ecetet is teszünk a mosógépbe, akkor sokkal intenzívebb illata lesz a ruháknak.

A mosógolyó is praktikus és pénztárcabarát. Egy ilyen golyó kb. 1000 mosásra elegendő.

Ha spórolni szeretnénk mosószer, vagy öblítő vásárlásakor, próbáljuk a nagyobb kiszerelést választani, ezekkel minden esetben olcsóbban jövünk ki.

Reméljük tudtunk hasznosat mondani tanácsainkkal, s a mosás, mint az egyik leggyakoribb házimunka, kicsit pénztárca barátibb, spórolósabb lesz.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.