Menü

Három elengedhetetlen dolog a szerelem fenntartásához

Mindannyian ismerjük az érzést, amikor a partnerünket még hibákkal nem rendelkezőnek látjuk, és mindig kellő empátiával tudunk fordulni felé. Mennyien kívánjuk, hogy a kapcsolat kezdeti rózsaszín köde örökké (vagy ha nem is örökké, de minél tovább) tartson?

A tudomány mai álláspontja szerint a legpozitívabb érzés, ami csökkenti a testben jelenlévő gyulladásos markerek, illetve betegséget okozó kémiai anyagok mennyiségét, az áhítat, a bámulat. Ez pedig jellemzően az első szerelmek fontos komponense. Ezzel a szervezetben gyakran szteroidszerű hatást érhetünk el anélkül, hogy gyógyszerekhez nyúlnánk. Ilyen hatásra képes az alkohol is, valamint a különböző figyelemelterelő műveletek, mint az internet vagy az okostelefon. Talán ez az, amiért az új élet olyan felszabadító érzést ad. A szerelem visszahozza az embert az életbe, és olyan érzés, mint a fuldokló embernek a légzés újbóli megtapasztalása.

De hogyan lehet fenntartani a szeretet, szerelem állapotát?

Próbáljuk meg az adott személy más szemmel nézni!

Ha a társunkra tekintünk, fontos, hogy tudatosan tegyük. Sokszor hajlamosak vagyunk kritikus szemmel tekinteni a másikra, főleg, ha már sok-sok éve kapcsolatban élünk, de fontos, hogy emlékeztessük magunkat, hogy a saját követelményrendszerünk az, ami esetlegesen felpaprikáz bennünket. Ilyenkor igyekezzünk a párunkat más szemszögből figyelni, hallgassuk őt figyelmesebben, és becsüljük meg azt, hogy tulajdonképpen minden különleges, ami ő.

Gyakoroljuk az intimitást!

Ha kölcsönösen meghittek vagyunk, nő az életminőségünk, egészségesebbek leszünk, jobban funkcionál az immunrendszerünk, kreatívabbak leszünk. Az intimitás azt jelenti, hogy meghalljuk a másik legbensőbb érzéseit is. Megpróbáljuk őt meghallgatni, és megértjük, ha megsértettük őt. A konfliktusokat úgy kezeljük, hogy közben a kapcsolatot magát is tiszteletben tartjuk. Fontos a kölcsönös bizalom és a biztonság. Öntudatosak vagyunk, és kevésbé vagyunk támadóak a partnerünkkel szemben. Nem keressük a lehetőséget, hogy ártsunk neki, büntessük, megtámadjuk vagy hibáztassuk őt. Tulajdonképpen a kapcsolatban ápolandó intimitásra egyfajta kapcsolati terápiaként is tekinthetünk.

Tartsuk életben a kalandot!

Egy kapcsolat lényege, hogy adjunk és lelkesítsünk. Sokan gyermeket vállalnak, és rajtuk keresztül figyelik szerelmük gyümölcsét, ami jóval hatalmasabb náluk. Ilyenkor kevésbé leszünk önzőek, és az egoizmusunk is csökkenő tendenciát mutat. Igyekszünk a világot egy kicsit jobb hellyé varázsolni. Ezek a pillanatok az itt és mostban vannak.

Felhasznált forrás: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/counseling-keys/202201/3-essentials-staying-in-love

Fort Molnár Henriett

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”