Menü

Három elengedhetetlen dolog a szerelem fenntartásához

Mindannyian ismerjük az érzést, amikor a partnerünket még hibákkal nem rendelkezőnek látjuk, és mindig kellő empátiával tudunk fordulni felé. Mennyien kívánjuk, hogy a kapcsolat kezdeti rózsaszín köde örökké (vagy ha nem is örökké, de minél tovább) tartson?

A tudomány mai álláspontja szerint a legpozitívabb érzés, ami csökkenti a testben jelenlévő gyulladásos markerek, illetve betegséget okozó kémiai anyagok mennyiségét, az áhítat, a bámulat. Ez pedig jellemzően az első szerelmek fontos komponense. Ezzel a szervezetben gyakran szteroidszerű hatást érhetünk el anélkül, hogy gyógyszerekhez nyúlnánk. Ilyen hatásra képes az alkohol is, valamint a különböző figyelemelterelő műveletek, mint az internet vagy az okostelefon. Talán ez az, amiért az új élet olyan felszabadító érzést ad. A szerelem visszahozza az embert az életbe, és olyan érzés, mint a fuldokló embernek a légzés újbóli megtapasztalása.

De hogyan lehet fenntartani a szeretet, szerelem állapotát?

Próbáljuk meg az adott személy más szemmel nézni!

Ha a társunkra tekintünk, fontos, hogy tudatosan tegyük. Sokszor hajlamosak vagyunk kritikus szemmel tekinteni a másikra, főleg, ha már sok-sok éve kapcsolatban élünk, de fontos, hogy emlékeztessük magunkat, hogy a saját követelményrendszerünk az, ami esetlegesen felpaprikáz bennünket. Ilyenkor igyekezzünk a párunkat más szemszögből figyelni, hallgassuk őt figyelmesebben, és becsüljük meg azt, hogy tulajdonképpen minden különleges, ami ő.

Gyakoroljuk az intimitást!

Ha kölcsönösen meghittek vagyunk, nő az életminőségünk, egészségesebbek leszünk, jobban funkcionál az immunrendszerünk, kreatívabbak leszünk. Az intimitás azt jelenti, hogy meghalljuk a másik legbensőbb érzéseit is. Megpróbáljuk őt meghallgatni, és megértjük, ha megsértettük őt. A konfliktusokat úgy kezeljük, hogy közben a kapcsolatot magát is tiszteletben tartjuk. Fontos a kölcsönös bizalom és a biztonság. Öntudatosak vagyunk, és kevésbé vagyunk támadóak a partnerünkkel szemben. Nem keressük a lehetőséget, hogy ártsunk neki, büntessük, megtámadjuk vagy hibáztassuk őt. Tulajdonképpen a kapcsolatban ápolandó intimitásra egyfajta kapcsolati terápiaként is tekinthetünk.

Tartsuk életben a kalandot!

Egy kapcsolat lényege, hogy adjunk és lelkesítsünk. Sokan gyermeket vállalnak, és rajtuk keresztül figyelik szerelmük gyümölcsét, ami jóval hatalmasabb náluk. Ilyenkor kevésbé leszünk önzőek, és az egoizmusunk is csökkenő tendenciát mutat. Igyekszünk a világot egy kicsit jobb hellyé varázsolni. Ezek a pillanatok az itt és mostban vannak.

Felhasznált forrás: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/counseling-keys/202201/3-essentials-staying-in-love

Fort Molnár Henriett

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mondj búcsút a megfelelési kényszernek!

A megfelelési kényszer egy olyan érzés, amikor valaki folyamatosan igyekszik megfelelni saját vagy mások elvárásainak. Ez lehet saját belső kényszer, társadalmi nyomás, munkahelyi elvárás. A megfelelési kényszer stresszt és szorongást okozhat. Ha Önök is azok közé tartoznak, akik szeretnének mindenkinek megfelelni, akkor érdemes elolvasniuk cikkünket.

A féltékenység okai és jelei

A féltékenység egyike a normális és alapvető érzelmeinknek, mégsem szeretjük beismerni, sőt, tagadjuk is. Pedig mindenki érzett már féltékenységet, akár a testvérével vagy szüleivel szemben, mégis a párkapcsolatokat képes a legnagyobb mértékben megmérgezni ez az érzelem. Miből fakadhat a féltékenység, melyek a kiváltó okok és hogyan tudunk megbirkózni vele?

Vágyódás az elérhetetlenre

Egyszer mindannyiunk életében előfordul, hogy olyasvalaki, vagy olyasvalami iránt érzünk vonzalmat, aki és ami biztosan felforgatná az életünket. A főnökünk, a legjobb barátunk ismerőse, exe, vagy valamilyen materiális tárgyi dolog is lehet. Mindannyian ebbe a bizonyos „tiltott gyümölcs” kategóriába tartoznak: az ábrándozás csábító lehet, a következmények azonban már kevésbé. De mihez kezdhetünk ezekkel az érzésekkel? Hogyan lehet ezen érzelmeket újból és újból megélni, valamint kezelni?

Flegmatikus személyiség jellemzői

A flegmatikus személyiség konfliktuskerülő, nyugalmas, rohanástól és feszültségektől mentes életmódot folytat, s mindent elkövet azért, hogy ezt meg is őrizze. Soha nem száll szembe senkivel, egyszerűen csak úgy alakítja az életét, ahogy az neki jó legyen.