Menü

Alkoholfogyasztás – nem mindig ördögtől való!

Az alkoholfogyasztás általános megítélése alapján egyértelműen a negatív oszlopban foglal helyet. Nyilvánvalóan léteznek egyéb dolgok az életben, amelyek pozitívabb hatást gyakorolnak az egészségünkre, de vajon lehet-e pozitív hatásokat társítani az alkoholhoz úgy is, hogy közben nem vagyunk rajongói?

Korábban sokszor mondták, hogy aki vérszegény, igyon meg napi egy deci vörösbort, az majd segít. Mivel a tudomány nem állandó, ez is változóban van. Már az orvostudomány sem biztos abban, hogy a vörösbor segíthet a vérszegények vörösvértest termelésének helyreállításában.

De akkor mégis mit köszönhetnénk az alkoholnak az átmeneti boldogságérzeten kívül?

Azt leszögezhetjük, hogy az alkoholfogyasztás valóban csak kis mennyiségben hasznos. Ez nők esetében napi 1,5 deciliter bornak, 3,5 deciliter sörnek vagy 4-4,5 cent töménynek felel meg. A férfiak esetében ezeket a számokat megduplázhatjuk. (Vajon nagyapáink tényleg tudtak valamit, és a reggeli feles is hozzásegítette őket a hosszú élethez?)

Ha az általános állapotunk jó, akkor a napi rendszerességgel fogyasztott alkohol akár 25-40%-kal is csökkentheti a szívinfarktus és az agyvérzés kialakulásának kockázatát. Ez részben annak köszönhető, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás növeli a HDL, vagyis a jó koleszterin szintjét. A túlzott alkoholfogyasztással viszont éppen az ellenkező hatást érjük el, vagyis növeljük esélyeinket a különféle szívbetegségekre.

Bizonyítatlan tudományos háttérrel rendelkezik, de biztosan kijelenthető, hogy akik napi 1-2 pohárkával isznak, sokkal fogékonyabbak a sportra. Az összefüggés fordítva is igaz. Akik rendszeresen sportolnak, nagyobb valószínűséggel veszik elő a borospoharat olykor-olykor. Egyelőre nem tudjuk, miért van ez így.

A mérsékelt alkoholfogyasztásnak szerepe lehet a vesekő kialakulásának megelőzésében, hiszen az alkohol kis mennyiségben vízhajtó hatással bír. Ugyanakkor a mértéktelen alkoholfogyasztás dehidratálttá teszi az emberi testet, így a betegség kialakulásának esélye magasabb.

A barátokkal való rendszeres, de nem túlzásba vitt alkoholfogyasztás szociálisabbá tesz minket. Ilyenkor hajlamosak vagyunk többet beszélni, mindenkit bevonni a beszélgetésbe, és ügyelünk arra, hogy senki ne essen ki a körből.

Végeztek már kutatást arra vonatkozóan is, hogy milyen hatással bír az alkohol a szexuális életre. Azok a nők, akik rendszeresen fogyasztottak napi 1-2 pohár vörösbort, pozitív változásokról számoltak be. Ugyanez a férfiak esetében is kimutatható, és a tesztoszteronszint emelkedésével magyarázható. A túl sok alkohol viszont nemcsak a vágy, de akár a szexuális életre való képesség elvesztésével is együtt járhat.

Az agyi működésre is hatással lehet. Bizonyítottan csökkenti az Alzheimer-kór kialakulási valószínűségét.

Csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulási kockázatát.

Következtetésként csak annyit vonnék le, hogy ne ítéljünk el valakit egyből, ha heti néhány alkalommal borospohárral a kezében találjuk. Egyáltalán nem biztos, hogy nagy mennyiségeket fogyaszt, és nem tud leállni. Természetesen – mint az élet minden területén – nehéz a saját ítéleteinket és kritériumrendszerünket félretenni, de mégis mindig próbálkozzunk a másik oldal megértésével is.

Fort Molnár Henriett

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.