Menü

Hogyan ápold újszülötted bőrét?

Az újszülöttek bőre messze van a tökéletestől, de ez nem jelenti azt, hogy valami nincs rendben velük. A ráncok, a pirosság, a szárazság és a pelyhek teljesen normálisak. A baba bőrének meg kell tanulnia alkalmazkodni a külvilághoz, hiszen mostmár nem az anyaméhben él. Az újszülöttek bőrének legtöbb tökéletlensége idővel eltűnik. A koraszülöttek arcán és hátán például gyakran puha szőröcskék vannak, ez a lanugo, ami a magzat testét borítja az anyaméhben. A túlhordott babák bőre pedig gyakran száraz, hámló. Néhány héten belül azonban ezek nyomtalanul helyrejönnek.

A baba születését követő első hónapban nagy valószínűséggel semmi szükség nincs krémek használatára. Ha valamiért mégis erre kényszerülsz, figyelj oda, mivel ápolod babát bőrét. A picik bőre nagyon érzékeny, sok anyag ismeretlen számukra, ezért csak speciálisan babák bőrére fejlesztett termékeket vásárolj. A felnőtteknek előállított termékek gyakran tartalmaznak festékeket, illatanyagokat, amelyek az újszülöttek bőrének túl kemények, ezért gyakran problémákat okozhatnak. A talkum például tüdőproblémákat okozhat, míg a kukoricakeményítő pelenkakiütésekhez vezethet.

Talán meglepő lehet, de a babákat nem kell minden nap fürdetni. Az első néhány hétben bőven elég, ha pelenkacserekor megtisztítod őt az érintett területeken, és este szivaccsal átmosod. Ha megizzadt, nyugodtan megfürdetheted, de a jelenlegi ajánlások szerint még akkor is elég a szivacsos mosdatás. Egy hónapos koráig a babának nincs szüksége teljes testes fürdetésre. Egy éves koráig pedig elég 2-3 naponta fürdetni. A túl gyakori fürdetés kiszárítja a bőrt, ezáltal hamarabb vezethet bőrproblémákhoz. A fürdetések között pedig töröld át az arcát és a kezeit egy nedves, meleg mosókendővel, és ne feledkezz meg a hónaljáról, valamint a nyaki ráncocskáiról sem.

Ha a babádat már rendszeresen fürdeted, akkor se feledkezz meg róla, hogy a bőre puha és szenzitív. Ne fürdesd 3-5 percnél tovább, és a könyököddel vagy a csuklód belső felszínével mindig ellenőrizd a víz hőmérsékletét, nehogy túl forró legyen. Ha használsz testápolót, azt még a baba nedves bőrére kend. A törülközővel ne dörzsöld a bőrét, inkább csak tapogasd át vele, így szárítsd meg.

A koszos, nyirkos pelenka kiütéseket okozhat, ezért elengedhetetlen, hogy a baba pelenkáját a lehető leggyakrabban cseréld. A pelenkakiütések általában egy héten belül maguktól elmúlnak, emiatt nem kell aggódnod. A pelenkacserék között nedves kendővel töröld le a babád popsiját, és szárítsd meg. Nagyon jó, ha hagysz neki egy kis időt, hogy szellőzzön. A popsikrémek használata is előnyös lehet, hogy megelőzd a kiütések kialakulását.

Normális, hogy a babákon kiütések jelennek meg, azonban, ha ezek viszketnek, hólyagosak, váladékoznak vagy kérgük lesz, mindenképpen vidd orvoshoz.

Ne csak a babaruhákat, hanem a saját ruháitokat is mosd bababarát mosószerrel, mosószódával, így sok kellemetlenségtől megóvhatod kicsinyedet.

Felhasznált forrás: https://www.webmd.com/parenting/baby/ss/slideshow-newborn-skin-care

Fort Molnár Henriett

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?