Menü

Probiotikus ételek – itt a toplista!

A probiotikumok nélkülözhetetlenek az emésztő- és az immunrendszer megfelelő működéséhez, ezért érdemes őket nemcsak olykor-olykor tablettás vagy ampullás kúrával pótolni, de a mindennapi étkezésünkbe is beépíteni egyes termékeket. Ezzel sokat tehetünk egészségünk hosszútávú fenntartása érdekében.

Joghurt

Az egyik legismertebb probiotikumot tartalmazó étel, amelynek szerepe van az egészséges bélflóra megőrzésében. Tanulmányok támasztják alá, hogy a probiotikumoknak szerepe van a laktózérzékenység enyhítésében is. A boltban pedig bármelyik joghurtot leemelhetjük a polcról, amelyen szerepel az „élőflórás” kifejezés, nem kell a népszerű márkákért sok pénzt kiadnunk.

Savanyú káposzta

Ajánlott a nem pasztörizált változatot választani, mert ebben még „minden jó” benne van, ami segíthet a fertőzések kivédésében. Várandós nők viszont figyeljenek oda, ők nem fogyaszthatnak a nem hőkezelt termékekből.

A koreai konyha remeke és a koreaiak étkezésének elengedhetetlen része, a kimchi is hasonló hatásokkal bír.

Lágysajtok

Remek hatásuk van az emésztésre, habár nem minden probiotikus összetevő éli túl az utazást a gyomron és a beleken keresztül.

Kefir

A legenda szerint a Kaukázus hegyeiben élő juhászok fedezték fel a kefirkészítés módját. A tejből egy peszgő italt készítettek, amely sűrű, krémes és savanykás ízű, mint a joghurt. A kefirnek megvan a saját probiotikus összetétele, ezen felül jó néhány, élettanilag hasznos élesztőtörzset is tartalmaz.

Kovászos kenyér

Bármily meglepő, a kovászos kenyér is a probiotikumoknak remek forrásaként szolgálhat. Nagyanyáink tényleg tudtak valamit!

Savanyúság

Ha a savanyúságok probiotikus hatását is szeretnénk kiaknázni, a természetesen fermentált változatokat vegyük meg (vagy készítsük el magunk!), ahol a savanyító folyamatban ecetet nem használtak.

Tempeh

A tempeh egy indiai nemzeti étel, amelyet fermentált szójababból állítanak elő, így egyfajta természetes antibiotikummá változik, amely képes felvenni a harcot bizonyos baktériumokkal szemben. Ezen felül magas a fehérjetartalma. Marinált formában akár hús helyettesítésére is használható.

Prebiotikum vagy probiotikum?

Míg a probiotikumok élő baktériumokat tartalmaznak, a prebiotikumok „etetik” ezeket a normális esetben a bélben élő jó baktériumokat. Sok étel tartalmaz prebiotikumokat is, ilyen például a spárga, az articsóka, a banán, a zabpehely, a vörösbor, a méz, a juharszirup és a hüvelyesek. Ezeket kipróbálhatjuk önmagukban, vagy akár probiotikummal együtt is fogyaszthatjuk őket, hogy egy igazi löketet adjunk a szervezetnek!

Fort Molnár Henriett

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.