Menü

Konyhakert kezdőknek

Nincs is jobb annál az érzésnél, mint amikor a saját munkánk gyümölcsét – vagy jelen esetben zöldségét és fűszerét – élvezhetjük. Ha gondolt már arra, hogy milyen jó lenne saját fűszernövény vagy zöldség, amit csak gyorsan leszedünk, amikor szükség van rá, akkor a legjobb helyen jár. Mutatjuk, hogyan érdemes belevágni és milyen zöldségekkel érdemes kezdeni.

Sokan azt hiszik, hogy ahhoz, hogy saját zöldségeket termesszenek, óriási földterületre van szükség. Ez szerencsére nincs így, sőt, egy viszonylag pici kertben vagy balkonon is lehet saját zöldségünk. Persze van néhány ’alapszabály’, amire mindenképpen érdemes odafigyelni.

A legtöbb zöldség a napos, szélvédett helyeket kedveli, így ügyeljünk rá, hogy ne fa alatt vagy árnyékos helyen próbáljunk zöldséget ültetni. Ha nincs erre lehetőségünk, igyekezzünk olyan fajtákat választani, amik a kevésbé fényes helyeket is kedvelik, azonban ilyenkor számolnunk kell a lassabb növekedéssel és kisebb hozammal. Szintén fontos a laza szerkezetű termékeny talaj. Ez, ha az erkélyen tervezünk ültetni, nem lehet gond, hiszen olyan földet vásárolhatunk, amilyen a legmegfelelőbb számunkra, azonban, ha kertünk van, mindenképp vizsgáljuk meg, hol lenne a legmegfelelőbb a zöldséges kialakítása, illetve, ha szükséges, trágyával érdemes feljavítani a talaj szerkezetét. Végül pedig, ha kicsi hely áll rendelkezésre, érdemes vertikálisan gondolkodni, például magaságyással, függőkosarakkal és ládákkal is meg lehet oldani a bővítést.

A magaságyás előnyei többek között abból adódnak, hogy nem egy meglévő talajjal kell dolgozni, hanem olyat vásárolhatunk, ami a legmegfelelőbb, illetve kisebb hely esetén is megoldható több fajta zöldség termesztése. Ezen kívül hamarabb is ültethetünk, mivel a magaságyás földje hamarabb felmelegszik, mint a természetes talaj, valamint idővel egyre jobb minőségű lesz a talaja, mivel a talajlakó élőlények természetes komposztot termelnek az amúgy is tápanyagdús földben. A legtöbb zöldség termesztéséhez elegendő 15 cm termőföld, azonban a gyökérzöldségekhez, mint például a retek, minimum 30 cm szükséges, a burgonyához pedig ennél is több.

A cserepes zöldségekkel talán még ennél is könnyebb dolgunk van. Persze itt is fontos a napos hely és a megfelelő vízellátás, de rengeteg fajta közül válogathatunk. Tökéletes választás például a paradicsom, a hagymák, saláták, hónapos retek és zöldfűszerek is, de akár még burgonyát is termeszthetünk így, itt viszont ügyelnünk kell a megfelelő vastagságú termőföldre. Ennek kiküszöbölésére gyakran zsákokban, szatyrokban oldják meg a burgonya termesztését, mivel így megfelelő talajvastagságot lehet elérni, a zsák/szatyor alját kilyukasztva pedig a víz átfolyása is megoldható.

A fentebb felsorolt zöldségek mellett persze rengeteg mást is van lehetőségünk konyhakertben termeszteni, ilyen például az újhagyma, az eper – ezt akár függőkosarakban is termeszthetjük, ráadásul ma már kapható sűrűn termő, egész évben termő, fürtökben termő fajta is – a padlizsán, a paprika vagy épp a zöldbab.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.