Menü

Lehetséges megoldások kóros álmatlanság ellen

Sokaknak ismerős lehet az az éjszakai állapot, amikor alvás helyett csak forgolódik és bámulja a plafont. Az alvászavar egyik leggyakrabban előforduló fajtája az inszomnia, vagy más néven álmatlanság. Ez az elégtelen alvás a felnőtt lakosság egynegyed részét érintette már alkalmanként, 10 százalékánál pedig folyamatos, súlyos inszomnia áll fenn, mely kezelést igényel.

Hiba az álmatlanságot csupán éjjelente előjövő problémának tekinteni, mert ez a betegség 24 órás küzdelem. Az alvászavar kihat a nappali éberségre és a hangulatra is, így memória- és koncentrálási zavarhoz, krónikus fáradtsághoz, depresszióhoz, szorongáshoz vezethet. Az inszomniák többsége másodlagos, azaz valamilyen testi vagy lelki betegség, pszichés állapot, kémiai anyag, életmódbeli vagy környezeti tényező a kiváltó oka. Kétféle terápiás irány létezik, a gyógyszeres és a nem gyógyszeres kezelés, de előfordulhat a kettő kombinációja is.

Hatékony stresszkezelés

Kétségtelen, hogy a stressz az egyik leggyakoribb oka az éjszakai alvászavaroknak. Stresszes szituációk hatására szervezetünk epinefrint és norepinefrint termel, melyek idővel kiürülnek szervezetünkből, krónikus stressz esetében ugyanakkor kortizol szintünk folyamatosan az egekben van, ami egyéb egészségügyi problémák mellett inszomniát is eredményez. A stresszkezelésre jó megoldás a rendszeres testmozgás, a jóga, a tai chi, de sokaknak a futás is tökéletesen megfelel, hogy nyugodtabb legyen az éjszakájuk.

Kevesebb alkohol, koffein, nassolás

Az alkohol segít ellazulni, de nem igaz ez akkor, ha aludni szeretnénk. Az elfogyasztott alkohol mennyiségétől függően agyunk közel 25 mini ébredésen megy keresztül éjszaka, melyekre nem is emlékszünk, de a nyugodt pihenés elmarad. A túlzásba vitt kávéfogyasztás sem segít, inkább csak fokozza a szorongást, ez pedig pánikrohamokhoz és az álmatlansághoz vezethet. A lefekvést megelőző 2-3 órában már se vacsora, se nassolás ne legyen.

Írj naplót

A rendszeres naplóírás nem csak a tinilányok kiváltsága. Napi öt perc naplóírás elalvás előtt, segít az álmatlanság csökkentésében. A kísérlet szerint az is segít, ha összeírjuk tennivalóinkat másnapra, így kevésbé tart ébren minket, hogy azon gondolkodunk, mennyi mindent kell majd elvégeznünk. Emellett általánosan is szorongáscsökkentő, ha elkezdünk hálanaplót vezetni: minden este leírunk 5 dolgot, amiért aznap hálásak lehetünk.

Persze az okostelefonok korában már írni sem kell, elég csak felmondani a telefonra, és amint kimondjuk, már az is nyugtatóan hat az állapotunkra.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.