Menü

Hogyan károsítja a szervezetünket a szmog és mit tehetünk ellene?

Könnyezik a szemünk, folyik az orrunk, kapar a torkunk, tüsszögünk, ezek akár allergia jelei is lehetnek és az is nagyon aktuális mostanság, azonban ilyen tüneteket a rossz minőségű levegő is okoz, amikor ugyanis tartósan magas a levegőben a szálló por mennyisége, akkor ezek a tünetek tapasztalhatóak.

A jelenséget szmognak, vagy más néven füstködnek hívják, a smoke (füst) és fog (köd), kifejezésekből. A légszennyezettség hasonló tüdőbetegségeket válthat ki, mint például a dohányzás. A levegő szennyezettségét az égéstermékek okozzák, amelyek a fűtésből, a közlekedésből és az iparból származnak. Ez a szállópor rendkívül káros az egészségre, ugyanis nemcsak a tüdőbe, hanem a véráramba is bekerül.

Mi a megoldás a szmog csökkentésére?

Az égéstermékek minimalizálása lenne az elsődleges megoldás, hiszen ezzel csökkenne a kibocsátott füst mennyisége, így lenne tisztább a levegő is.

Több, mint negyven évvel ezelőtt az Egyesült Államokban útjára indították a Füstmentes Napot, abból a célból, hogy segítsék a dohányosokat a leszokásban, ez a kezdeményezés pedig nemzetközivé nőtte ki magát. Ezen a napon a dohányzás ártalmaira hívják fel a figyelmet szerte a világban.

Mit tehetünk a szmog ellen?

Elsősorban annyit, hogy ha lehetséges, ne tartózkodjunk csúcsforgalomban az utcán, s ne is akkor szellőztessünk, ellenben sokat mozogjunk a friss levegőn, erdőkben, tavaknál. Fontos rendszeresen részt venni az ajánlott szűrővizsgálatokon és kerüljük mind az aktív, mind a passzív dohányzást.

Természetesen ezt nem lehet minden esetben elkerülni, de tudatosan törekedhetünk rá, például, ha többet járunk gyalog, illetve biciklivel.

A dohányfüst és a szmog okozza a népbetegségnek is számító krónikus tüdőbetegségeket és sajnos igaz, hogy nemcsak a dohányzók között diagnosztizálnak tüdőrákot.

Nem minden szmog egyforma, különböző típusai vannak, működését és létrejöttét tekintve két fajtáját különböztetjük meg: az egyik a redukáló, a másik az oxidáló szmog.

Az oxidáló szmog az erős UV-sugárzás és a közlekedési eszközök által kibocsátott anyagok által jön létre, kialakulásának kedvez a szélcsendes idő. Ez a fajta szmog a forgalmas nagyvárosokban a csúcsforgalom idején keletkezik.

A redukáló szmog csak hidegben, -3 és +5 °C között jöhet létre, a fosszilis energiahordozók égetésekor, amikor korom, szálló por és kén-dioxid kerül a levegőbe.

Mit jelez a szmogriadó?

Szmogriadóról akkor beszélhetünk, ha levegő szennyezettsége elér egy bizonyos határértéket.

A szmog mindegyikőnk életében jelen van és mindenkire hat, ezért tenni is csak közösen lehet ellene, tudatos életmóddal, felelősségteljes gondolkodással, környezetvédelemmel.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.