Menü

Ha penészesedik a lakás…

A penészes fal nemcsak esztétikailag okoz gondot, hanem az egészségre is rendkívül ártalmas, ezért mai cikkünk témájának segítségével megpróbáljuk megelőzni a bajt.

Hogyan védekezzünk a penész ellen?

Sokszor csak akkor foglalkozunk a problémával, ha már megvan a baj, ha csapadékosabb az időjárás, ha meglátjuk a penészes falat, pedig hosszútávon érdemes figyelni és foglalkozni ezzel, hiszen mint említettem, légúti megbetegedéseket is kiválthat, de a pajzsmirigynek sem tesz jót.

A penész a gombák közé tartozik, lebontja a közvetlen környezetében lévő szerves anyagokat. Legyen szó egy romlott citromról, vagy egy falszakaszról, a penész különféle formái szinte bárhol képesek megtelepedni, mindössze megfelelő hőmérséklet és nedvesség szükséges hozzá.

A penészgomba a nedvesség hatására telepszik meg, s inkább a melegebb hónapokban alakul ki. A spórák megtapadhatnak újabb és újabb területeken, általában sarkok, nyílászárók környékén bukkan fel.

A penész kialakulásának kedvez a nem megfelelő szobahőmérséklet és szigetelés, illetve a magas páratartalom, ezért érdemes megnézni az ingatlan műszaki jellemzőit.

Ha hatékonyan akarjuk megelőzni a penészesedés problémáját, akkor az okoknál kell kezdeni, azaz a fent említett szempontoknál.

A levegő páratartalmáról nemrég írtunk a hajraegeszseg.hu oldalain, a megfelelő az 50-60%-os arány, ez a legjobb az emberi szervezet számára is: nem irritálja a nyálkahártyát, és csökkenti a baktériumtermelődést. Érdemes beszereznünk egy hőmérsékletet és páratartalmat is mérő eszközt.

A penészedés okának kiderítésével egyidejűleg el kell kezdeni a helyi kezelést is, ezzel meggátolni a spórák újabb területeken való megtapadását.

Hogyan vegyük fel hatékonyan a harcot a penésszel?

Elsősorban a gyakori szellőztetéssel, ez elengedhetetlen minden évszakban, naponta többször is, pláne akkor, ha a lakásban teregetünk.

A nedvesség elvezetésére jó megoldás lehet a légkondicionálók használata. Ajánlott 22-23 Celsius-fok körül tartani a lakás hőmérsékletét, nem tanácsos túlhűteni otthonunkat, mert akkor kedvezünk a penészgombák kialakulásának.

Penész ellen házilag is védekezhetünk, különböző vegyszeres és vegyszermentes praktikákkal, azonban az biztos, hogy semmi esetre sem szabad elkezdeni törölgetni, ugyanis azzal többet ártunk, mint használunk, hiszen szétszúrjuk a spórákat a lakásban.

Penész ellen használhatunk ecetet, mely nagyszerű csíraölő hatással bír, de sót is használnak sokan, ahogyan a sólámpa használata is sokat javíthat a szoba penész-ellenes klímáján, ám lehet róla vitatkozni, hogy valóban hatásosak, vagy inkább csak látványos dekortárgyak.

Penész ellen hypo használatával is sokat tehetünk, hypo alkalmas sokfélefelület takarítására, különösen a penészes helyeken.

Penész ellen teafaolajat is ajánlanak, baktérium- és gombaölő hatása miatt, de hallottam már sütőporról is, mely a kis mennyiségű felületi penész eltüntetésére lehet alkalmas. Léteznek penészesedést gátló festékek is, melyeket érdemes lehet kipróbálni.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.