Menü

Színek és érzések

A színek komoly hatással vannak az életünkre, a mindennapjainkra. A minket körüllengő hangulatokat, érzelmeket is irányíthatjuk, ha jól választunk.

Hatással vannak a színek az emberre?

A színek, legyen az öltözködés, lakberendezés, akár a külső környezetünk, mindenképpen érzelmet vált ki belőlünk a látás-érzékeléssel felvett inger. Minden érzékszervünkkel befogadott információ közül a látás az egyik legfontosabb.

Nem mindegy, hogy egy adott színt milyen fényviszonyok között látunk, vagy éppen milyen hangulatunkban talál ránk. A körénk gyűlt színvilág jelentősen befolyásolja viselkedésünket és emlékeinket is. Ki ne ismerné azt, amikor meglát egy régi tárgyat, egy szépia hatású fotót és előjönnek a gyerekkori emlékek, vagy akár egy csésze kávét és azonnal érzi is az ízét. Ezt a fajta asszociációt nem tudjuk befolyásolni, erre való biológiai reakciónk akaratunktól független.

Ma már különböző szakterületek foglalkoznak színterápiával, a színek pszichológiájával, vagy a színtannal.

Hogyan válogatjuk a színeket magunk köré?

Gyerekkorban ismerkedünk meg az alapszínekkel, melyek a kék, sárga és a piros. Ezek kombinációiból rengeteg másik szín keverhető, és azoknak milliónyi árnyalata.

A régebbi időkben azt a sztereotip hozzáállást tapasztalhattuk, hogy a kisfiúkat kékbe, a kislányokat rózsaszínbe öltöztették. Szerencsére mostanára ez sokat fejlődött, de az emberek tudatában megmaradt az alapvetően lányos és fiús színek csoportja, talán ebből adódóan a gyerekek nagy többsége az első kérdésre, hogy „mi a kedvenc színed?”- azt válaszolja, hogy a kék és a rózsaszín. Később alakul ki, hogy valójában melyik is az, amelyik a pszichénkre a legnagyobb befolyással van.

Alapvetően mindig olyan színű ruhát veszünk fel, ami az aznapi hangulatunkat tükrözi. A divat évről évre mást diktál, de az elme mindig azt válogatja, ami a lelkünknek az adott pillanatban kedvez.

Egyes színek pozitívan hatnak a fáradtságra, a stresszre, feszültségre, feltöltenek energiával és jókedvvel vagy éppen megnyugtatnak, inspirálnak minket. Sokan nem merik bevállalni lakberendezés terén az extravagánsabbnak mondható falszíneket, nehogy zavaró és túl harsány legyen, pedig, ha jó kiegészítőket válogatunk mellé, akkor igazán pompás dolgokat is kihozhatunk életterünkből.

Minden, amit viselünk, használunk, meghatároz minket, a személyiségünket, a másokban előhívott benyomásokat rólunk. A színek segítségünkre vannak, hogy jelentésükkel megismerhessük önmagunkat és a körülöttünk nyüzsgő világot igényeinkhez formálhassuk.

Legyünk bátrak, tegyük színesebbé az életünket!

Erdős Dorka

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.