Egészséges uzsonna - Anyatipp
- Dátum: 2022.05.10., 14:12
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- anya, dió, doboz, étkezés, gyerek, gyümölcs, iskola, keksz, kulacs folyadék, magvak, mandula, mazsola, menza, müzli, nasi, préselt gyümölcs, reggeli, szendvics, szörp, tápláló, tipp, tízórai, újrahasznosítás, uzsonna, zárható zacskó
Ahhoz, hogy tartani tudja gyermekünk a napi ritmust az iskolában, megfelelő tápanyagokra van szüksége. Nem kell tartani attól, hogy ha egészségeset akarunk csomagolni, az sokba fog kerülni, megy ez olcsón és okosan is. Anyaként próbálom jól megoldani a feladatot, lássuk, hogyan csinálom én.
Tippek, mit csomagoljunk
Legnagyobb csemetémnek én csomagolom minden reggel a tízórait, uzsonnát az iskolába. Először fejtörést okozott, mert szerettem volna változatosan és táplálóan ellátni a mindennapjait. Kisvárosban élünk és korlátozottak a lehetőségek a nagyvárosi multik hiánya miatt, de azért itt is lehet okos és olcsó megoldást találni. Elmondom, hogyan megy ez nálunk.
Az első és legfontosabb, hogy megtaláljuk az ideális tárolót, vagyis uzsonnás dobozt. Én azt részesítem előnyben, ami kemény borítású, jól záródik és többfelé osztott, így nem törik benne semmi darabokra, nem nyomódik össze a szendvics se, és nem keveredik össze semmi. Ami nekem szempont, hogy ha lehet, akkor mosogatógépben mosható legyen, én ezzel időt spórolok.
Minden napra csomagolok egy kis gyümölcsöt, általában almát szeletelve, mert azt szereti, de idényben szőlőt, szilvát, mandarint is akár.
Rátaláltam egy éve az aszalt, préselt gyümölcs szeletekre. Semmilyen hozzáadott cukrot nem tartalmaznak, egyesével csomagoltak, és bár nem éppen zero waste, de mindenképp praktikus és csomagolásuk újrahasznosítható.
Mindig van szendvics a táskában, szerintem ezt ne hagyjuk ki, nem mindig ízlik a menza ebéd, ezért ez jól jön.
Na és itt lép be a nasi, valami gyors és finom. Sok helyen lehet kapni olyan müzli szeleteket, melyek szintén hozzáadott cukor nélkül készülnek, mindenféle gyümölcsökkel ízesítettek. Másik választásom a reggeliző kekszek, rosttartalmuk igen magas, szívesen ropogtatják.
A nagy kedvencem pedig, amikor külön kiszerelésben vásárolok magvakat és ezeket keverem össze, mint egy diákcsemege. A mazsola édes, a mandula tele van B vitaminokkal, jó kalcium és magnézium forrás, a dió pedig omega-3 zsírsav tartalma miatt is nagyon egészséges. Kisméretű, lezárható zacskóba szoktam beledobni, ha nem fogy el, vissza lehet csukni, majd újrahasználni.
Mi legyen a folyadékfogyasztással?
Egy mini-tini nem mindig képes arra figyelni, hogy elég folyadékot fogyasszon. Nagyon nehéz rátalálni a jó kulacsra, mi már kipróbáltunk legalább ötfélét. Figyeljünk arra, hogy lehetőleg BPA mentes legyen és ne kis, kiszedhetetlen szívószálon keresztül jöjjön kifelé az ital, mert nincs az az apró kefe, ami azt ki tudja mosni később, ebből lesz beragadt lerakódás és penész.
Abban megegyezhetünk, hogy a szervezet számára a legjobb a víz, de bevallom, én kerestem olyan szörpöt a boltban, ami magas gyümölcstartalommal rendelkezik és igen, nincs benne plusz cukor. Érdemes egy teát főzni és hűtve csomagolni, ezt pedig bármilyen egészséges ízesítőszerrel keverhetjük.
Mindig figyeljünk arra, hogy elegendő mennyiségű és tápláló ételeket csomagoljunk, mellé kellő mennyiségű folyadékot öntsünk kulacsba, üvegbe, amit később újra tud tölteni a gyermek, ha elfogyna.
Erdős Dorka
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.