Menü

Hajhullás: mennyi a normális? Okok és megoldások

Hosszú, rövid, vastag szálú vagy zsíros, a legtöbb nő számára a haj több, mint egy rostköteg. A stílus és személyiség kifejezési lehetősége. De ha hullani kezd, valóban megviselheti a lelket.

A fejtető körülbelül 100 ezer hajszál otthona, ahol mindegyiknek megvan a saját életciklusa. Egy hajhagyma egy hajszálat hoz létre, amely meghatározott ütemben nő hónapról hónapra. Nagyjából 2 és 6 év közötti időtartamot tölt ott, majd növekedése megáll. A következő ciklus indulásakor pedig kihullik. Tehát bármikor, ha magadra nézel, a legtöbb hajszálad éppen a növekedési fázisban van.

Mennyi hajvesztés normális?

A legtöbb ember naponta kb. 50-100 hajszálat veszít, szóval ne ijedj meg, ha a fésűdben vagy a ruhádon hajat találsz. De ha csomókban hullik, vagy az addig erős hajad vékonyszálúvá válik, mindenképpen konzultálj az orvosoddal.

Mi állhat a hajhullás hátterében?

Természetesen nincs egyetlen megnevezhető ok. Lehet valamilyen betegség (több, mint 30 ilyet tartanak számon!), stressz, változás az életkörülményekben, a táplálkozási szokások megváltozása, de akár genetika is. A kivizsgálás rendszerint a pajzsmiriggyel, illetve a hormontermelődésben esetlegesen bekövetkező változások vizsgálatával kezdődik.

Hajhullás mértékének mérése?

Igen, lehetséges! Az orvostudomány az ún. Savin-skálát használja erre a célra. Ez a skála különbséget tesz a férfi és a női kopaszodás között is.

Lentebb pedig következzenek azok az állapotok, amelyek szerepet játszhatnak a hajhullásban.

Pajzsmirigy problémák

Mint már említettem, a pajzsmirigy hormontermelésében bekövetkező változás az első, amire ilyenkor gondolnak a szakemberek. Ha ugyanis megváltozik a hormonok mennyisége, a haj életciklusa is megváltozik. Pajzsmirigy problémák esetében azonban nem a hajhullás az elsődleges tünet.

PCOS

Napjaink népbetegsége a policisztás ovárium szindróma. Rengeteg nő küzd vele, és ebben az állapotban sajnos a hormontermelés valóban nincs a helyén. A test több férfi hormont termel, mint kellene, és szőr jelenhet meg az arcon vagy a test más részein, míg a fejtetőn egyre vékonyabb szálú és kevesebb lesz.

Alopecia areata vagyis foltos kopaszodás

Ilyenkor a haj nagyobb foltokban hullik. Ebben az esetben az immunredszer a bűnös, ami az egészséges hajhagymákat támadja. Legtöbbször szerencsére a változás nem állandó, a kihulló haj 6 hónap – 1 éven belül visszanő.

Szülés

Amennyire gyönyörű a haj a várandósság alatt, annyi probléma adódhat vele a szülés után. Ez azért van, mert a terhesség alatt a hormonszintek magasabbak, és megakadályozzák a hajhullást. A gyermek érkezése után viszont más hormonváltozások következnek, amelyek miatt az addig „pihenő hajszálak” gyorsan kihullanak. Akár két évig is eltarthat, mire a normális ciklus visszatér.

Fogamzásgátló tabletták

Mivel ezek hormontartalmú gyógyszerek, okozhatják a hajszálak elvékonyodását vagy hajhullást. De más gyógyszerek is okozhatnak hasonló tüneteket: vérnyomáscsökkentők vagy a szívbetegségek és a depresszió kezelésében alkalmazott szerek.

Fogyókúra

Sokaknál okoz hajhullást, ha az étrendjüket hirtelen, drasztikusan megváltoztatják. Ilyenkor sajnos nemcsak a kilók távoznak, hanem némi hajtól is búcsút vehetsz. Aggódni azonban nem kell: ha visszatérsz a teljes, egészséges étrendhez, a hajad is visszanő.

Nagymértékű stressz

A magas fizikai vagy mentális stressz is vezethet hajhulláshoz:

sebészeti beavatkozások, komoly betegség
nagy vérveszteség
komoly érzelmi megterhelés

Kezelési lehetőségek

Vannak gyógyszerek, amelyek lassítják vagy megállítják a hajhullást, esetleg még a visszanövesztésben is segítenek. De ez mind csak addig érvényes, amíg szeded a pirulákat. Fontos, hogy megtaláld az okot, és azt kezeld.

A hajtranszplantáció is egy lehetőség, de számos korlátozó tényezője van.

A legtöbb interneten, illetve drogériákban kapható szer ötlete nagyon jónak hangzik, de sajnos nem tudni, hogy az „előtte-utána” fotók vajon tényleg ellenőrzött forrásból származnak-e.

A legjobb, ha a mindennapokban alkalmazható megoldást találsz: fond be a hajad, ha ezzel el tudod takarni a foltot, ahol kevesebb haj nő. Használj sálat vagy kalapot. Manapság már remek minőségű parókákat is lehet kapni. Ha a munkádat vagy a szociális életed is befolyásolja már a hajhullás, érdemes szakemberhez vagy tanácsadóhoz fordulnod.

Orrcsepp-, vagy orrspray-függőség – akár egy hét alatt is kialakulhat

Mindenkinek ismerős az állandó orrdugulás, egy esetleges gyakori orrvérzés, az irritált nyálkahártya, mindenki volt már allergiás, náthás vagy influenzás. Az orrcsepp-függőség egy hét alatt is kialakulhat.

Arcüreggyulladásra természetes módszerek

Az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre, mely jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom, illetve az orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés. Milyen természetes módszerekkel egészíthetjük ki az orvosi kezelést?

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

Szívritmuszavar elleni gyógymódok

A szívritmuszavar (arrhythmia) fontos és sokakat érintő egészségügyi téma, melynek megértése segíthet a megelőzésben és a kezelésben. Két fő típusa van: tachycardia, amikor a szívfrekvencia meghaladja a 100 ütést percenként, és bradycardia, amikor ez az érték 60 alá esik. Mindkét állapot különböző tüneteket okoz, és fontos, hogy a betegek tisztában legyenek ezekkel, hogy időben orvoshoz forduljanak.

Itt az allergiaszezon! Mit tehetek a tünetek enyhítéséért?

Bár a kezelésénél ideális megoldás lenne az allergia kiváltójának eltávolítása, ez nyilván a pollenek esetében egyáltalán nem megoldható. Mit tehetünk?