Menü

Így védekezz az UV-sugárzás ellen

Ahogy egyre inkább beköszönt a nyár, kúsznak fel a hőmérők és egyre több a napsütés, úgy nem csak a strandpapucsot és a bikinit kell a táskába pakolnunk, ha napozni vagy strandolni indulunk, hanem a naptejet is.

Tévhit az, hogy csak akkor veszélyes az UV-sugárzás, ha leégünk. Sajnos napjainkban egyre erősödik az UV-sugárzás káros hatása és már egy kevésbé napsütéses napon is vigyáznunk kell bőrünk egészségre, hiszen sokszor a károsító hatások nem azonnal, hanem csak évek múltán jelentkeznek.

Bár több különböző UV-sugárzást is megkülönböztetünk, egyik sem veszélytelen.

Az UV-C sugarak – 100-280 nm között - normális esetben elnyelődnek az ózonrétegben, ám mára annyira elvékonyodott ez a réteg, hogy ezek az UV-C sugarak is elérhetik a földfelszínt néhány területen. Főként biológiai hatása van, mind például szem irritáció vagy a bőr gyulladása.

A 280-315 nm hullámhossz között sugarak az UV-B sugarak. Élettani hatásuk közismert, hiszen ezek felelősek a D-vitamin szintéziséért, ami nem csak az immunrendszerünk megfelelő működésében, hanem a csontképzésben és a vérképzésben is részt vesz, azonban ettől is leéghetünk, ha túl sok ideig tartózkodunk napon.

Az UV-A – 315-400 nm hullámhossz között - sugarak tulajdonképpen azok, amik égetnek. Az ultraviola sugárzás, ami eléri a földfelszínt, nagyrészt UV-A sugárzásból áll. Ez felelős a bőr korai öregedéséért és a bőrrák kialakulásáért is, valamint csökkenti a bőr A-vitamin tartalmát.

Van néhány alapszabály, amit mindenképp fontos betartanunk, ha szeretnénk megóvni bőrünket a káros UV-sugárzástól.

Az egyik ilyen, hogy nem megyünk napra a déli órákban, ugyanis ilyenkor a legerősebb az UV-sugárzás. Szintén fontos, hogy ha az Egyenlítőhöz közel élünk vagy nyaralunk, akkor nem csak a déli órákban kell fokozottan ügyelnünk bőrünkre, hanem egész nap, mivel itt szinte merőlegesen érkeznek a napsugarak a földfelszínre.

Minél magasabban vagyunk a tengerszinttől, annál nagyobb UV sugárzás ér minket, így a hegymászók vagy ilyen területen nyaralók számára különösen fontos a naptej használata, még akkor is, ha éppen nincs meleg vagy nem tűz a nap.

Az általános tudnivalók mellett természetesen különböző napvédő készítmények is rendelkezésünkre állnak, sőt, ma már bőrtípusunknak megfelelően is választhatunk a naptejek közül, így biztosítva a legjobb védelmet. Ha a világosabb bőrűek közé tartozunk, mindenképp válasszunk valamilyen erősebb, nagyobb faktorú fényvédő krémet.

Naptej nélkül nagyjából 20-30 percet tud eltölteni egy ember a napon anélkül, hogy leégne. Ez persze függ a sugárzás mértékéről, az adott személy bőrtípusától és még sok mástól is, de átlagosan ennyi idő kell ahhoz, hogy valaki leégjen. A naptejeken található faktorszám azt jelenti, hogy hányszor több percet tölthetünk el a napon leégés nélkül. Ha tehát egy 30 faktoros naptejet használunk, akkor 30-szor 20 percet, vagyis 600 percet tölthetünk el a napon anélkül, hogy leégnénk. Ez persze azt feltételezi, hogy az előírt mennyiségben és előírt gyakorisággal kenjünk magunkat a naptejjel, ezért mindenképpen figyeljünk oda, hogy elegendő mennyiségű krémet használjunk és alaposan oszlassuk el a bőrfelületen mindenhol.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.