Menü

Gondolta volna ezeket a levenduláról?

A levendula az egyik legkedveltebb gyógynövényünk. Gyönyörű lila színe, jellegzetes, kellemes illata, mediterrán stílusa és a kedvelt levendulafesztiválok szinte a nyár egyik kedvenc növényévé emelte, mindemellett számtalan módon hasznosítható és felhasználható.

A levendula egy évelő félcserje, amely ideális feltételek mellett dús bokorrá fejlődik. Ma több, mint háromszáz fajtája létezik. Egyes források szerint a levendulának több mint 45 faja és mintegy 450 fajtája van. A növényt rendkívül sokoldalúan használják a természetgyógyászatban, a kozmetikai- és az élelmiszeriparban, illetve dekorációként is, de ezzel a felsorolásnak még közel sincs vége.

Érdekesség a növényről, hogy bár leggyakoribb színe a lila, létezik fehér, rózsaszín, vörös és sárga színben is.

A levendula a virágok nyelvén odaadást, szerencsét, sikert és boldogságot jelent, de a tisztaság, a nyugalom jelképe is.

Jellegzetes illatát egy molekulának köszönheti.

A növényt már az ókorban is használták, sebgyógyításra, illatosításra, az otthonaik és a templomaik dekorálására alkalmazták, de varázslatokkor is előkerült.

A világ második legnépszerűbb fűszernövénye, a bazsalikom után. Számos ételhez, italhoz adható, nemrég a levendula fagylaltot kóstoltam és levendula szörppel is kínáltak már, de a receptek között keresgélve lekvárra, likőrre, kekszekre, tortára, süteményekre és levesekre is bukkanhatunk, egy ínyenc levendulás latte leírásáról nem is beszélve.

Mint említettem, a nyugalom jelképe, ezt a titulust talán illatának is köszönheti, melynek belélegzése nyugtatóan hat az idegrendszerre, csökkenti a kortizolszintet (kortizol=stresszhormon, a szerk.) és a vérnyomást.

A tudományos és a népi gyógyászat is elismeri a levendula gyógyhatásait, kívül-belül is alkalmazható. A különleges receptek ízvilága mellett komoly antibakteriális, görcsoldó, gyulladáscsökkentő hatású a növény, mely erősíti az immunrendszert és emésztési zavarok ellen is hatékony.

Aki stresszes napokat él, csak merüljön el egy kád levendulás fürdőben, az illóolaja segít ellazulni a nehezebb és fárasztóbb napok után.

Fontosnak tartom elmondani, hogy ezeket az illóolajokat külsőleg alkalmazzuk és soha ne töményen.

S végezetül azért hadd osszam meg azt a levendulás latte receptet, mely valahogy szöget ütött a fejemben:

Forraljuk fel a vizet, tegyük bele a teatojásba zárt levendulavirágot, majd hagyjuk állni legalább 15 percen keresztül. Ezután melegítsünk tejet a tűzhelyen, majd habosítsuk fel tejhabosítóval, a levendulateát pedig lassan adagoljuk a habos tejhez. Behűtve tálaljuk.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.