Menü

Jóbarátom, az ecet

Egy tudatos háziasszony egyik legjobb barátja az ecet, amit a lakás és az élet szinte minden területén használhatja.

Mi az a sok minden, ahol jó, ha kezünk ügyében van a csodaszer?

Kezdjük a konyhával, vagyis inkább a főzéssel. Savanyúsága az ételek fűszerezését kiemeli, jót tesz a főzelékeknek, a saláták egyik legősibb ízesítője. Kevesen tudják, de a húsok mellé jobb salátát fogyasztani, mivel ebben a kombóban könnyebben emészti meg a gyomrunk. Ehhez használhatjuk a klasszikus ecetes zöldsalátát, de a balzsamecet is kiváló párosítás.

A mosogatógép öblítő tartájába 20 %-os ecetet használok és a vízforralót azzal vízkőtelenítem.

Egészségünkre máshogy is hatással van ám!

Különböző kutatások kimutatták, hogy akik rendszeresen fogyasztanak ecetes dresszinggel készült salátákat, vagy például almaecetes italt, azoknál csökken az étkezés utáni vércukorszint, késlelteti a szénhidrátok felszívódását, ezzel kevesebb energia bevitellel fogyhatunk is. Vizsgálatok arra is rámutattak, hogy fogyasztásának rákellenes hatása van, illetve csökkenti az szívbetegség kockázatát. Fontos, hogy senki ne álljon neki otthon ecetsavakat inni, mindig kérjük ki orvosunk, dietetikusunk szakvéleményét!

Fürdőszobában?

Naná! Az ecet természetes fertőtlenítő, gombaölő és vízkőoldó szer. ÖKO háztartások alapja, hiszen könnyen bomlik, nem terheli a környezetet olyan szinten, mint egy mesterséges tisztítószer. Nem marja meg a felületeket, nem hagy foltot maga után, az akril kádat is gond nélkül takaríthatjuk vele. A fürdőben és konyhában egyaránt használható lefolyó tisztításra, egy kis szódabikarbónával keverve kioldja a legmakacsabb dugulásokat is.

A mosásnál én az öblítő helyett használom, ecetet vízzel hígítok, ehhez mosóparfümöt csepegtetek. Segít megőrizni a ruhák színét, fertőtleníti a textileket és nem kell aggódni, az illata elszáll, mire kiteregetjük. Emellett a mosógépnek is jót tesz, feloldja a lerakódásokat és lágyítja a vizet.

Szuperül ellátja a penészfoltok baját a fúgáknál, ehhez csak le kell fújnunk tömény ecettel a foltot, hagyjuk hatni, majd egy szódabikarbónás szivaccsal végig kell dörzsölnünk. Volt penész, nincs penész.

Sokan használják hajmosás utáni öblítésre, mert ellensúlyozza a lúgos samponokat, és segít a fejbőrön kialakult gombák leküzdésében is.

Mi a helyzet a házon kívül?

Sosem hitt volna, de a legjobban bevált gyomirtó. Egy spray flakonba töltve lefújom a szűnni nem akaró gazokat és pár óra múlva elszáradva kihúzom őket. Mivel természetes anyag, nem terheli és mérgezi meg a földet.

Ne feledjük, az ecet egy maró hatású sav, ezért nagyon oda kell figyelnünk a használata közben. Gépek takarításánál csúnyán meg tudja kezdeni a gumi tömítéseket, ha túl sokáig hagyjuk a felületen, a kezeletlen fapadlót megreccsenti, a porózus összetételű köveket, mint márvány és terméskő, kimarhatja.

Mindig körültekintően használjuk, így legjobb barátunkká válhat a mindennapokban, ezzel segítve környezetünket és pénztárcánkat is, hiszen az egyik legolcsóbb szer, ami a boltokban kapható.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.