Utazási trombózis
- Dátum: 2022.07.02., 07:53
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- dagadás, feszülés, folyadékpótlás, keringés, kompressziós harisnya, köhögés, mellkasi fájdalom, repülőút, séta, terhesség, thrombus, torna, trombózis, túlsúly, tüdőembólia, tünetek, utazás, vércsomó, vérhígító, vérrög, visszerek
Itt nyár, meleg van, aki teheti, elindul egy nagyobb víztömeg partjára, de sokan nem is gondolják, hogy a hosszabb utak egyik legrosszabb velejárója a trombózis kialakulásának veszélye.
A vér áramlása testünkben az alapvető feladatok közé tartozik, amelyet szervezetünk megállás nélkül teljesít. Ahhoz, hogy ezt megfelelően fenntartsuk, mozgásra van szükségünk, hiszen a mozgással az izompumpa segíti a vér visszaáramlását a szívünkbe. Ez azért nagyon fontos, mert ha nem mozgatjuk végtagjainkat, utazás közben legfőképp lábunkat, hiszen ülünk az autóban, vonaton, repülőn, akkor izmaink nem dolgoznak. Mivel az izmok nem dolgoznak, így alsó végtagjainkban vér lappangása alakulhat ki. Amikor a vér lappang az erekben, főleg visszerekben, nagy az esélye vérrögök kialakulásának.
A vérrög, vagy thrombus a véralvadás végső terméke, amikor a vérlemezkék összekapcsolódnak egy csoportba és folyékony állagból egy kemény végtermékké alakulnak. Persze ez egy szuper dolog, ha az ember megsérül és a seb helyén véralvadás indul be, ezzel elzárva a sérülést a külvilágtól, de ha ez egy ér belsejében történik, az nem éppen jó dolog. A vérrögképződés mélyvénás trombózishoz vezethet, melynek a tüneteire érdemes figyelni. Ezek a láb dagadása, vizesedése, feszülése, mely fájdalmat okoz.
Később mozgás hatására ezek a kis vércsomók elindulhatnak a visszereken felfelé, melynek nagyon súlyos és komoly következménye lehet a tüdőembólia, mely a tüdőerek elzáródását jelenti. Ezt onnan sejthetjük, hogy ok nélkül köhögni kezdünk, erős mellkasi fájdalmaink lesznek, szédülünk vagy egyik pillanatról a másikra leállhat keringésünk, ezen felül nem csak a tüdőnkbe juthat el, hanem szívünkbe és agyunkba is, ami azonnali sürgősségi ellátást igényel.
A vérrögképződésre hajlamosító tényezők lehetnek a visszeres lábak, a különböző hormonszabályozó tabletták fogyasztása, a dohányzás, a terhesség, a túlsúly, vagy a szív- és érrendszeri betegségek. Természetesen itt nem arra kell gondolni, hogy akinek ilyen jellegű problémái vannak, ott biztosan kialakul a probléma, csupán körültekintőnek kell lennünk. Azoknak, akik különböző betegséggel küzdenek, érdemes felkeresni orvosukat és konzultálniuk egy esetleges vérhígító beszerzéséről és annak helyes használatáról.
Tehetünk ellene, nem is kell nagy dolgokra gondolni. Amikor hosszabb autóútra indulunk, iktassunk be több megállót, szálljunk ki a járműből és tornáztassuk, mozgassuk át kicsit lábainkat. Én már találkoztam egy igen hosszú repülőút során azzal is, hogy a légi utaskísérők felkeltettek mindenkit az üléseikből és egy közösségi tornaórát tartottak az utasoknak, viszont ha nincs ilyen a repülőn, akkor igen is tessék felkelni és elsétálgatni kicsit a folyósón.
Ezek mellett már léteznek szuper, szinte minden színben kapható kompressziós harisnyák is, nagyon jó megoldás főleg idősek körében, akik nehezebben mozognak. Nagyon figyeljünk oda a folyadékbevitelre, hígítsuk vérünket víz utánpótlással, főleg a nagy melegben, hiszen ezzel védjük testünket a túlhevüléstől is. A laza ruhák viselete segít, hogy ne nyomjuk meg feleslegesen izmainkat, ereinket, segítve a természetes véráramlást.
Minden utazás alkalmával figyeljünk arra, hogy legyen nálunk elegendő folyadék és iktassunk be mozgást az út alkalmával, így segíthetünk szervezetünknek, hogy jól el tudja látni egyik legfőbb feladatát, a vérkeringésünk helyes működtetését.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?