Levegőtisztító növények a lakásban
- Dátum: 2022.07.13., 10:19
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- egzotikus, erkély., félárnyékos, gondozás, gyermek, házikedvenc, lakás, levegő, levegőtisztító, mérgező, napfény, növény, öntözés, szobanövény, tápanyag, terasz, virágföld
Sok szobanövény nemcsak dekorációs céllal kerülhet otthonainkba, bár kétségtelenül jól mutatnak, azt azonban sokan nem tudják, hogy mely növények vannak legjobb hatással a levegő minőségére, javítva közérzetünket.
Köztudottan sok káros anyag kerül a levegőbe, gondoljunk csak az autók kipufogó gázaira, cigarettafüstre, vegyszerekre. ezek rossz hatással vannak egészségünkre, ezért lenne fontos olyan szobanövényekkel díszíteni a lakást, melyek nemcsak szépek, de légtisztító hatásuk is van.
Egy érdekességet olvastam erről, miszerint a virágok légtisztító hatására valójában a NASA jött rá, amikor a tudósok azt kutatták, hogyan lehetne megtisztítani az űrállomás levegőjét a mérgező anyagoktól.
Nézzük mely szobanövények alkalmasak erre legjobban!
A zöldike képes a legjobban tisztítani a levegőt a környezeti hatásoktól, vegyi anyagoktól, s még speciális gondozást sem igényel és mindenképp mellette szól, hogy nem mérgező. Közvetlen napra ne tegyük, a félárnyékos helyeket kedveli, évekig elél.
Sárkányfa néven fut az egzotikus növény, mely szintén tisztítja otthonunk levegőjét. A félárnyékos helyeket kedveli, de szintén mérgező, ahogy a kissé extravagáns kinézetű anyósnyelv is, utóbbi előnyére válik, hogy nem igényel speciális gondozást, szereti a napfényt, de szintén gyermekektől és házikedvencektől távol tartandó.
A vitorlavirág is képes minden káros anyagtól képes megtisztítani a levegőt, viszont ez egy mérgező növény, így nem ajánlott olyan helyre tenni, ahol gyerekek elérhetik.
A krizantém nagyon szereti a napfényt, jól mutat a teraszokon, erkélyeken, kiváló levegőtisztító hatású.
A pálmák igazi nyári hangulatot teremtenek, jót tesznek a levegő minőségének, nem mérgező, így nem kell veszélyes növényként számontartanunk, ahogy az aloe verát sem, mely szintén kellemes hangulatot teremt, légtisztító és éjszaka is termei az oxigént.
A futóka nagyon kedvelt szobanövény, az egyik legjobb légtisztító, ám veszélyes, mert nagyon mérgező, tegyük magasra, ahol nem érik el gyerekek és háziállatok.
A szobanövények tehát nemcsak hangulatjavításra jók, hanem lakásunk, otthonunk levegőjének tisztítására is, hiszen kedvelt növényeink egészségesebb környezetet is teremtenek, tehát elmondható, hogy e beltéri növényeink többek puszta dekorációs céloknál.
Megfelelő gondozással évekig hasznunkra lehetnek. Biztosítani kell számukra a megfelelő virágföldet, tápanyagokat és rendszeresen öntöznünk kell őket.
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?
Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Ehető vadnövények nyomában
Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.