A tyúkhúr, mint hétköznapi kincsünk
- Dátum: 2022.07.28., 07:22
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- A-vitamin, ásványi anyag, B-vitamin, bőr, C-citamin, gyógynövény, gyom, gyulladáscsökkentő, légúti megbetegedés, máj, menstruáció, tyúkhúr, vese, vitamin, vizelethajtó
A tyúkhúr, vagy másnéven Stellaria media valójában egy fantasztikus gyógynövény, mégis sokan gyomként tartják számon. Hívják még csibehúrnak, tikhúrnak, tyúkbegynek és egérfülnek is. Van, aki ki is irtja, van, aki az állatoknak adja oda, pedig amellett, hogy tele van vitaminnal, a vese és a máj működésének is jót tesz, valamint rendkívül jó gyulladáscsökkentő is.
Bár tény, hogy mezőgazdasági területeken inkább zavaró a gazdák számára, de a kertbe sokan szándékosan ültetik, hiszen jótékony egészségügyi hatásai mellett íze is finom. A szegfűfélék családjába tartozik, főként a nitrogénben gazdag talajt kedveli. Nagyon tartós és strapabíró növény, ha valahol elterjed, akár 25 éven keresztül is csírázhatnak a magjai. Ez bár annak, aki irtani szeretné rossz hír, de például szőlősökben előszeretettel használják talajtakarónak.
Rendkívül sok A- és C-vitamin található meg benne, emellett B-vitamin tartalma sem elhanyagolható. Ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz, többek között magnéziumot, foszfort és kvarcot is.
A népi gyógyászatban elsősorban vese- és májtisztító tulajdonsága miatt használták, sőt, a veseköveket is eredményesen oldotta a szervezetben. Általános immunerősítő és energizáló hatása is ismert, ezért akár nyersen, akár teaként is előszeretettel adják betegeknek.
Ritka tulajdonsága, ami nagyon kevés gyógynövényre jellemző, az, hogy csökkenti a vér koleszterinszintjét. Ehhez szintén lehet nyersen és teaként is fogyasztani, de készíthetők belőle cseppek, saláta, leves, főzelék vagy akár kenőcs is. Használják többek között légúti megbetegedések és köhögés csillapítására is, jót tesz az emésztésnek és borogatásként, illetve sebgyógyításra is kiváló.
Ahogy a legtöbb gyógynövény, úgy a tyúkhúr esetében is érdemes néhány dologra odafigyelni. Terhesség alatt például nem ajánlott a fogyasztása, valamint 12 éves kor alatti gyermekeknél is jobb, ha elkerüljük, mivel néhány esetben rosszullétet okozhat. Nincs jellegzetes mellékhatása, nem veszélyes gyógynövény, de természetesen, ahogy minden mást is, úgy a tyúkhúrt is fogyasszuk mértékkel!
Szinte minden gyógynövénnyel foglalkozó áruházban és boltban kapható, drogériákban és nagyobb bevásárlóközpontokban is megtalálható a polcokon. Ha teljesen természetes forrásból szeretnénk tyúkhúrt szerezni, a legegyszerűbb, ha ültetünk a saját kertünkben.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.