A tyúkhúr, mint hétköznapi kincsünk
- Dátum: 2022.07.28., 07:22
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- A-vitamin, ásványi anyag, B-vitamin, bőr, C-citamin, gyógynövény, gyom, gyulladáscsökkentő, légúti megbetegedés, máj, menstruáció, tyúkhúr, vese, vitamin, vizelethajtó
A tyúkhúr, vagy másnéven Stellaria media valójában egy fantasztikus gyógynövény, mégis sokan gyomként tartják számon. Hívják még csibehúrnak, tikhúrnak, tyúkbegynek és egérfülnek is. Van, aki ki is irtja, van, aki az állatoknak adja oda, pedig amellett, hogy tele van vitaminnal, a vese és a máj működésének is jót tesz, valamint rendkívül jó gyulladáscsökkentő is.
Bár tény, hogy mezőgazdasági területeken inkább zavaró a gazdák számára, de a kertbe sokan szándékosan ültetik, hiszen jótékony egészségügyi hatásai mellett íze is finom. A szegfűfélék családjába tartozik, főként a nitrogénben gazdag talajt kedveli. Nagyon tartós és strapabíró növény, ha valahol elterjed, akár 25 éven keresztül is csírázhatnak a magjai. Ez bár annak, aki irtani szeretné rossz hír, de például szőlősökben előszeretettel használják talajtakarónak.
Rendkívül sok A- és C-vitamin található meg benne, emellett B-vitamin tartalma sem elhanyagolható. Ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz, többek között magnéziumot, foszfort és kvarcot is.
A népi gyógyászatban elsősorban vese- és májtisztító tulajdonsága miatt használták, sőt, a veseköveket is eredményesen oldotta a szervezetben. Általános immunerősítő és energizáló hatása is ismert, ezért akár nyersen, akár teaként is előszeretettel adják betegeknek.
Ritka tulajdonsága, ami nagyon kevés gyógynövényre jellemző, az, hogy csökkenti a vér koleszterinszintjét. Ehhez szintén lehet nyersen és teaként is fogyasztani, de készíthetők belőle cseppek, saláta, leves, főzelék vagy akár kenőcs is. Használják többek között légúti megbetegedések és köhögés csillapítására is, jót tesz az emésztésnek és borogatásként, illetve sebgyógyításra is kiváló.
Ahogy a legtöbb gyógynövény, úgy a tyúkhúr esetében is érdemes néhány dologra odafigyelni. Terhesség alatt például nem ajánlott a fogyasztása, valamint 12 éves kor alatti gyermekeknél is jobb, ha elkerüljük, mivel néhány esetben rosszullétet okozhat. Nincs jellegzetes mellékhatása, nem veszélyes gyógynövény, de természetesen, ahogy minden mást is, úgy a tyúkhúrt is fogyasszuk mértékkel!
Szinte minden gyógynövénnyel foglalkozó áruházban és boltban kapható, drogériákban és nagyobb bevásárlóközpontokban is megtalálható a polcokon. Ha teljesen természetes forrásból szeretnénk tyúkhúrt szerezni, a legegyszerűbb, ha ültetünk a saját kertünkben.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.