Menü

Babérlevél, a népi gyógymód egyik alapköve

Mindenki ismeri a babérlevelet, hiszen a konyhában előszeretettel használjuk fűszerként, főleg ételek savanykás mellékízéért felelős, de vajon hánya tudják, hogy mi mindenre is jó még?

Ez a növény a Földközi-tenger térségében kezdte pályafutását, eleinte kis cserje, majd lassan fa nő belőle, jellegzetes kesernyés, fanyar íze és szaga van. A levelet leszedve egyben, vagy szárítva és utána őrölve is használhatjuk, és nagy szerencsénkre jó sokáig eláll a fűszerek között. Arra mindenképpen oda kell figyelnünk, hogy ha frissen szedett levelet használunk főzéshez, akkor csínján bánjunk az adagolással, mert sokkal intenzívebben érezhető, mint szárított vagy őrölt változata.

Sok kultúrában ősi gyógynövényként tartják számon, hiszen nem csak finom, hanem testünk számos területén segíthet, kívül-belül gyógyír a bajokra.

Először is nagyon jó gyulladáscsökkentő hatással bír, emellett vírus-, baktérium- és gombaölő szerként is számon tartják. Külsőleg borogatásként enyhíti az ízületi fájdalmakat, segít a bőr regenerációjában, csillapítja a pattanások lobját. Az kozmetikai kezelések során előszeretettel használják lemosásra, hiszen halványítja az erős pigment- és májfoltokat. Használhatjuk tonikként, kiáztatva és teafa olajjal keverve arclemosáshoz, összehúzza a pórusokat, csökkenti a gyulladásokat és segít a fényes, zsíros bőr helyreállításában. Sebeket és karcolásokat is bekenhetünk babérlevél pasztával, ekkor kifejti antibakteriális és mikrobaölő hatását. Babérlevél olajjal masszírozva halántékunkat, enyhíthetjük fejfájásunkat, könnyíthetjük pihenésünket, alvásunkat.

Belsőleg sem elhanyagolható a hatóereje, készíthetünk teát belőle, amit többféle kellemetlen tünet enyhítésére használható. Kaffeinsav tartalma szabályozza a koleszterin szintet, segít az érfalak erősítésében, ezáltal kevesebb az esélyünk egy stroke vagy szívinfarktus kialakulásra. Amikor levesbe, főzelékbe tesszük, nem is gondolunk arra, hogy nem csak az íze miatt lesz ez nekünk jó, hanem azért is, mert segíti az emésztésünket, főleg nehéz ételek fogyasztásánál.

Serkenti és könnyíti a méreganyagok kiürítését, segítséget nyújt, hogy szervezetünk gyorsabban bontsa le a táplálékot. Teát akkor készítsünk, amikor hasi görcsök, gyomorgörcsök, hányinger kínoz. Ekkor érdemes heti két-három alkalommal is fogyasztani. A női ciklus esetén is hasznos lehet, hiszen nem csak a menstruációs görcsöket enyhíti, hanem segít beállítani a ciklust is.

A babérlevél egy multifunkcionális növény, ami szinte minden háztartásban fellelhető. Nem csak szuper fűszer, hanem hasznos gyógynövény is, emellett termeszteni sem egy ördöngösség. Az internet tele van pazar receptekkel, tea és olaj készítési kisokossal, bátran használjuk, de sosem árt kikérni egy szakember véleményét.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.